Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель І. Драчинського (ймов. кін. 1890-х рр.)

Posted by Antique на Неділя, 13 Жовтня 2013 р. (20:48)

Житловий флігель, ймовірно кін. 1890-х рр., вул. Пастера, 22 / Ольгиївська вул., 13
Будинок на мапі
Стиль: безстильовий.


Відомі власники ділянки:

  • 1890-і рр. – П. Міщурищенко
  • 1890-і рр. – 1900 р. – І. Драчинський
  • 1900 р. – до Жовтневої революції – Марія Костянтинівна Даховська

У 1891 році дліянка за даними В.І. Тимофієнко належала Міщурищенко, на замовлення якого було споруджено триповерховий будинок за проектом архітектора Панталіона Йодко. Це був достатньо простий будинок розташований на самому розі вулиць. Дещо пізніше на той же ділянці  з боку Ольгиївської вулиці було споруджено будівлю готелю “Віденський”. Будинок могли спорудити вже після того як ділянку придбав І. Драчинський. Ще один чотириповерховий будинок із дуже доброю інсоляцією під’їзду вірогідно було споруджено вже за наступного власника польського походження Марії Даховської, яка викупила ділянку у 1900 році. Останньою спорудою, що була зведена на цій ділянці є чотириповерховий з житловим підвалом Г-подібний у плані флігель у дальньому від вулиць куті ділянки. Всі споруди мають різний вигляд і вірогідно були споруджені різними архітекторами.

Г-подібний флігель вірогідно було споруджено наприкінці 1890-х років. Форма флігеля не симетрична, можливо його було споруджено останнім і він розміщувався між зруйнованим у ІІ-й половині ХХ ст. дворовим крилом готелю Драчинського та дворовим крилом чотириповерхового будинку по вулиці Пастера. У правом ризаліті розташовано дві віконних вісі, а у лівому одна. Не виключено, що у правому крилі був вихід до службових сходів у крила готелю “Віденський” – у торцевій стіні помітні вікна, які могли бути залишками дверей. Між лівим крилом та крилом сусіднього будинку існує простір у якому влаштовані зовнішні службові сходи. Флігель прикрашений тягами між всіма поверхами.

Флігель має достатньо цікаву особливість – отвір праворуч від входу до під’їзду, який нагадує арку проїзду до наступного подвір’я. Отвір урочисто прикрашений ліпними консолями і вірогідно призначався для якихось спеціальних цілей, не виключено, що у ньому був розташована рекреаційна зона для жителів готелю, або навіть стайні. Нині дане приміщення використовується одним з жителів будинку і перекрито огорожею. Сходова клітка розташована у кутовій частині будинку і має оригінальну трикутну форму, яка обумовила дивне розташування сходових майданчиків. Сходи виконані з бетону, огорожі сходів складаються із окремих балясин, дизайн яких є самобутньою варіацією одного із поширених типів. Натомість двері квартир є дуже простими. Стеля під’їзду прикрашена ліпною падугою, частина якої була замінена на більш декоративний тип. Такі падуги також виготовлялись до Жовтневої революції і однак така заміна виглядає для свого часу дуже не професійною.

Двері останнього поверху розташовані на підвищенні, і таким чином перед ними були влаштовані дерев’яні сходинки.

Житловий флігель І. Драчинського є одним з неординарних флігелів міста. Окрім гарної огорожі і трикутного під’їзду привертає увагу проїзд з консолями до деякого приміщення, не виключено, що це свідоцтва більш ранішого походження споруди, яка могла бути перебудованою.

Службові сходи у просторі між крилом з боку вул. Пастера та флігелем.

За деякими причинами два вікна другого поверху мають лиштву з закругленими кутами.

Вхід до під’їзду.

Сходовий майданчик другого поверху.

Сходовий майданчик третього поверху.

Сходовий майданчик третього поверху.

Сходовий майданчик четвертого поверху.

Дерев’яна сходинка.

Дерев’яна сходинка.

Дана темна фарба могла бути первісною.

Стеля під’їзду.

Замінений фрагмент падуги.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s