Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житлові флігелі С. С. Мангубі (ймов. кін. 1890-х рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 8 Жовтня 2013 р. (00:11)

Флігелі Самуїла Семеновича Мангубі, ймовірно кін. 1890-х рр., Тираспольська вул., 12
Великий флігель на мапі
Малий флігель на мапі
Стиль: безстильовий.

З кінця ХІХ ст. ділянка належала караїму Самуїлу Самойловичу Мангубі, який також проживав за даною адресою і також був власником дуже вишуканого двоповерхового будинку на Троїцькій вулиці, 2. За той же адресою жила Емілія Семенівна Мангубі, яка була членом Жіночого караїмського благодійного товариства. Також дуже вірогідно, що Самуїл Мангубі був родичем доктора Ноя Мойсейовича Мангубі, який володів ділянкою у даному кварталі на Ковальській вул., 25.

На ділянці Самуїла Мангубі розташовано чотири житлових будинки. На червону лінію вулиці виходить первісно двоповерховий, а за радянських часів надбудований третім поверхом житловий будинок. Даний будинок вірогідно було споруджено у І-й половині ХІХ ст. і пізніше перебудовано. Середину ділянки займає П-подібний триповерховий з підвалом житловий флігель, який було зведено приблизно на поч. ХХ ст. Флігель розподіляє ділянку на два подвір’я, у ньому влаштована арка проїзду. На другому подвір’ї у правої межі ділянки був влаштований подібний триповерховий флігель, але меншої площі і Т-подібної форми. У заднього краю ділянки влаштований двоповерховий флігель, який міг бути споруджений раніше 1880-х років ХІХ ст.

Самим значними спорудами є згадані два триповерхових флігелі, які було споруджено у добу модерну, про що свідчить лаконічна та виразна архітектоніка, умовність оздоблення, що завдана вирізаними з каменю об’ємними віяльними замками. Н-подібний флігель має три під’їзди, з яких достатньо вишуканим є під’їзд біля арки проїзду. Він влаштований з боку другого подвір’я і частково розташований у закругленому ризаліті, особливу виразність якому надають кругла люкарна та великі вікна з гарними візерунчастими рамами. Вікна мають єдиний отвір і з’єднуються дерев’яною панеллю.  Логічно припустити, що сходинки у під’їзді виконані з мармуру і встановлена гарна огорожа. У бічних крилах також розташовані під’їзди, які вірогідно також були парадними ,але у них влаштовані некоштовні металеві сходи з огорожею поширеного візерунка.

У підвалі флігеля також були розташовані квартири, які освітлювались вікнами у приямках, захисна огорожа яких й досі збереглась. Вірогідно флігель був розрахований 16 квартир або більше.

Бічний флігель має Т-подібний план, у його бічних крилах нетиповим чином влаштовані сходові клітки, вікна яких виходять у напрямі торців. Вікна під’їздів мають гарне дрібне членування. У торцях для гармонійного вигляду також влаштовані глухі вікна. Підвал будинку був жилим. Вірогідно даний флігель був розрахований на вісім квартир.

Можливо автором споруд є архітектор Аарон Самойлович Панпулов, який споруджав будинки і для домовласників караїмського походження, у тому числі і триповерховий будинок для Ноя Моісейовича Мангубі, про який згадувалось на початку нарису.

Триповерхові флігелі Самуіла Мангубі вирізняються приємною архітектонікою і самобутнім виглядом, який було створено за допомогою дуже малої кількості прийомів.

П-подібний флігель, центральне крило, перше подвір’я.

П-подібний флігель, праве крило, перше подвір’я.

П-подібний флігель, ліве та центральне крила, перше подвір’я.

П-подібний флігель, ліве крило, під’їзд.

П-подібний флігель, ліве крило, під’їзд.

П-подібний флігель, ліве крило, під’їзд.

П-подібний флігель, центральне крило, проїзд. Вид у бік першого подвір’я.

П-подібний флігель, центральне крило, проїзд. Вид у бік першого подвір’я.

П-подібний флігель, центральне крило, проїзд. Двері парадного під’їзду.

Задній фасад.

П-подібний флігель, праве та центральне крило, сусідня ділянка.

П-подібний флігель, центральне крило, друге подвір’я.

П-подібний флігель, центральне крило, друге подвір’я.

П-подібний флігель, центральне крило, друге подвір’я.

П-подібний флігель, центральне крило, друге подвір’я.

П-подібний флігель, центральне крило, друге подвір’я.

Огорожа приямку.

Огорожа парадних сходів.

Т-подібний флігель.

Т-подібний флігель.

Т-подібний флігель.

Т-подібний флігель.

Т-подібний флігель.

Т-подібний флігель.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s