Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель Е.І. Штейна (вірог. поч. 1900-х рр.,)

Posted by Antique на Вівторок, 8 Жовтня 2013 р. (10:18)

Житловий флігель Еміля Івановича Штейна, арх. вірогідно А.С. Панпулов, Ф.А. Троупянський, вірогідно поч. 1900-х рр., Новосельського вул., 55
Флігель на мапі
Стиль: безстильовий.
Атрибуція виконана автором даного блогу.

Відомі власники ділянки:

  • до 1899 р. – Н. Ріхтер
  • 1899 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Еміль Іванович Штейн

У ІІ-й половині ХІХ ст. ділянка №53 була розділена на дві частини, якими станом на 1898 рік володіли М. Успенська (нинішня №53) та М. Ріхтер (нинішня №55). Можливо це сталося, у 1887 році, коли архітектор Д.Я. Клімов спорудив для М. Успенської новий житловий будинок.

У 1899 році ділянку Н. Ріхтер викупив Е.І. Штерн, який володів нею до самої революції. Еміль Штейн вірогідно був німцем за походженням, що пояснюється не лише його прізвищем, але й тим, що його родичка Єлизавета Робертівна Штерн, що жила у будинку Еміля Штерна на Новосельського, 55 працювала у гімназії Олександри Йосипівни Малиновської (Жуковського вул., 34) викладачем німецької мови. Сам Еміль Іванович жив у скромному будинку Марії Брайкевич на Старопортофранківської вул., 31 і працював у чоловічому повітовому парафіяльному римо-католицькому училищі (Катеринінська вул., 33).

Вірогідно незабаром після придбання ділянки на замовлення Еміля Штерна було споруджено триповерховий флігель у її лівого краю. Набагато більш раннє походження має простий двоповерховий галерейний будинок, що виходить на червону лінію вулиці, у лівого краю ділянки розташований вірогідно споруджений у ІІ-й половині ХІХ ст. двоповерховий флігель.

Триповерховий флігель має незвично розвинену архітектоніку, якщо врахувати його простий фасад прикрашений лише вирізаними  з каменю сандриками і карнизами. Флігель має тричасну композицію, що утворюється трьома ризалітами, з яких центральний має більшу ширину. Сходова клітка під’їзду розташована на центральній вісі, а її вікна не відрізняються від вікон квартир, однак вікна під’їзду прикрашені бароковими розкріповками. У флігелі влаштовані бетоні сходи з вишуканими балясинами огорожі. Аналогічна огорожа також була використана у будинку Н.М. Мангубі на Ковальській вул., 25, який було споруджено у 1902 році архітектором А.С. Панпуловим. Також флігель Штейна за оздобленням є дуже схожим на флігелі С.С. Мангубі на Тираспольській вул., 12, які вірогідно були споруджені А.С. Панепуловим. Таким чином дуже вірогідно, що флігель Е.І. Штейна був споруджений тим же самим архітектором.

Флігель Еміля Штейна є одноразово простим, але не пересічним, і вдало вирішеним.

Стеля під’їзду.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s