Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Н.М. Мангубі (1902 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 7 Жовтня 2013 р. (10:07)

Прибутковий будинок Ноя Мойсейовича Мангубі, арх. А.С. Панпулов вірогідно за участю Ф.А. Троупянськкого, 1902 р., Ковальська вул., 25 / Сприрідонівська вул., 19
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.
Охоронний статус: Пам’ятник архітектури місцевого значення номер 386-Од (Наказ МКТ від 20.06.2008 № 728/0/16-08).


Відомі власники ділянки:

  • до 1899 р. – Ной Мойсейович Мангубі і Е. Мангубі
  • 1899 р. – 1912-1913 рр.  – Ной Моісейович Мангубі
  • 1912-1913 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Михайло Ноєвич Мангубі

Наприкінці ХІХ ст. ділянка на розі Ковальської та Спирідонівської вулицях належала караїмам Ною Мойсейовичу Мангубі і деякому Е. Мангубі. Е. Мангубі могла бути Емілією Семенівною, яка жила у ще одному власному будинку на Тираспольській вул., 12 і була членом Жіночого караїмського благодійного товариства. Вже у довіднику “Вся Одесса”, 1900 з актуальними даними на 1899 рік власником ділянки на Ковальській вулиці вказується лише Ной Мангубі, на замовлення якого за проектом архітектора караїмського походження Аарона Самойловича Панпулова у 1902 році було побудовано триповерховий прибутковий будинок.

Доктор Ной Моісейович Мангубі працював лікарем венерологом у власній лікарні для сифілітичних і кожних хворих, яка була розташована у згаданому будинку на розі Ковальської та Спирідонівської. Вхід був розташований з боку Спирідонівської вулиці і можливо знаходилася у квартирі Мангубі. Прийом у лікарні у 1910-му році здійснювався у 10:00-12:00 та 13:00-14:00. Мангубі також окремо приймав хворих по справам лікарні у 16:00-17:00, а інших хворих у ті же часи, а також у 8:00-10:00 та 13:00-14:00. У 1911 році у приймальними часами лікарні були 9:00-10-00 та 13:00-15:00. Ной Мангубі також був скарбничим Одеського дерматологічного та венерологічного товариства (Ніжинська вул., 65, квартира голови С.С. Яковлева). У 1912-1913 роках лікарня не згадується у довідниках і вірогідно припинила своє існування.

Можливо одним з членів родини була Надія Михайлівна Мангубі, яка працювала акушеркою та фелдшерицою у Акушерсько-гінекологічній клініці Новоросійського університету (Нині ОНУ ім. Мечнікова). Клініка існує і нині і розташована за адресою Пастера вул., 7.

У довіднику “Вся Одесса”, 1914 з актуальними даними на попередній рік Ной Мангубі вказаний власником ділянки і серед практикующих лікарів, але не згадується серед переліку домовласників, де у якості власника будинку по Спирідонівській вказаний його син Михайло, який пішов не по стопам батька, а був держслужбовцем. Михайло Мангубі працював молодшим штатним контролером у 4-му окрузі Хурсонського акцизного управління (Середнефонтанська вул., 1, державні спиртоочисні склади).

Будинок Ноя Мойсейовича Мангубі був першим відомим проектом архітектора Аарона Самойловича Панпулова і не вирізняється чимось оригінальним .Будинок уявляє собою якісний будинок з достатньо приємними фасадами, але без родзинки. Будинок триповерховий з житловим напівпідвалом і вірогідно розрахований 16 квартир.  Вуличні фасади вкриті лінійним рустом, розкріповки по краям прикрашені діамантовими блоками та фронтонами. Вікна у розкріповках композиційно об’єднані у пари, у простінках таких вікон другого поверху розташовані маскарони левів. Кутова частина будинку зрізана, на неї влаштовано відразу три фронтони, у центральному з яких розташована люкарна. Також не виключено, що у кутовій частині первісно існував купол, який міг бути зруйнованим.

Дворові фасади виконані у стилі раціонального модерну, що що може бути прикметою того, що А.С. Панпулов незабаром почав споруджувати будинки повністю у стилі модерну.

З боку Ковальській вулиці розташована арка проїзду до подвір’я праворуч від якої влаштований один з двох під’їздів будинку. Інший під’їзд розташований у крилі з боку Спирідонівської вулиці із входом з вулиці. Даний вхід вирішений достатньо цікаво, отвір у верхній частині прикрашений рокайлями, над дверьми розташоване вікно, що допомогає освітлювати довгий вестибюль. Підїзд просторий, стелі прикрашені типовою, але гарною ліпниною, яка також зустрічається у будинках архітекторів Л.Л. Влодека, А.Б. Мінкуса, Л.Л. Лінецького. Сходові майданчики прикрашають гарні візерунки, У аркових отворах вікон під’їздів влаштовані рами із складним візерунком. Особливу цікавість уявляють собою балясини огорожі сходів, які виконані у еклектичному витонченому стилі.

Фасад з боку Ковальської вулиці

Фасад з боку Сприрідонівської вулиці

Дворовий фасад крила по Ковальській вулиці

Дворовий фасад крила суміжного з ділянкою №17 по Спирідонівській

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s