Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий будинок П.М. Бенкендорфа (1910-і рр.)

Posted by Antique на Субота, 5 Жовтня 2013 р. (15:35)

Житловий будинок Павла Михайловича Бенкендорфа, арх. вирогідно Ф.А. Троупянський, 1910-і рр., пров. Віри Інбер, 11
Будинок на мапі
Стиль: північноєвропейський ретроспективізм.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – кін. 1900-х рр. – Софія Дмитрівна Квєцинська
  • кін. 1900-х рр. – до Жовтневої революції – Павло Михайлович Бенкендорф

У 1910-х роках коли у Одесі після кризи та революції 1905 р. почали нарощуватися об’єми будівництва дачні райони також перетерпіли зміни. Одна з найбільш старих місцевостей подібного роду була у 1910-х роках щільно забудована, деякі особняки навіть набули схожості у зовнішньому вигляді з прибутковим будинком і були розташовані впритул один до одного. Така група будинків існує під номерами 9, 11 та 13. Вірогідно до революції вони належали різним власникам, але якщо належність маленького будинку під сучасним номером 9 по червоній лінії вулиці до ділянки (з таблицею) титулярного радника П.М. Бенкендорфа є безумовною. Сучасна ділянка №9 зберегла таблицю з ім’ям власника, такі таблиці встановлювались тільки у тих будинках, у яких проживав даний власник. Якщо дана таблиця не була перенесена з іншого будинку, то до революції будинок під сучасним №9 мав №5 тому що саме за цією адресою жив П.М. Бенкендорф. Відповідно цьому будинок під сучасним №11 мав до революції №7.

Щільність розташування будинків 11 та 13 на перший погляд наводить на думку, що особняки 11 та 13 належали одному власнику, але дворове крило особняку №13 відокремлює його простір. Відповідно цьому ділянка на який розташований будинок під сучасним №11 вже наприкінці ХІХ століття належала Софії Дмитровні Квєцинській, а приблизно на межі 1900-х та 1910-х років (у 1910-му році або раніше) ділянку придбав власник сусідньої ділянки П.М. Бенкендорф. Титулярний радник П.М. Бенкендорф, як було вказано вище, жив по меншій мірі з кінця ХІХ століття у великому особняку, що розташований у глибині ділянки. У особняк було проведено телефону лінію номер 48-87, також існував номер 99-19 з поміткою “хут.”. Не дуже ясно, що то був за номер, але не виключено, що це був номер лінії на власному хуторі, що був розташований між Бурлачою Балкою та Чорноморкою. Причому слід помітити, що значення номеру було великим для тих часів, коли номери більше 5000-6000 практично не зустрічались.

Будинок під сучасним номером 11 було споруджено у стилі модернізованого північноєвропейського ретроспективізму, що відповідає періоду володіння даною ділянкою Павлом Бенкендорфом. Будинок у плані Г-подібний з дворовим триповерховим службовим крилом з лівого боку.  Головний фасад будинку, у центрі будинку було влаштовано фронтон, який нагадує добу бароко, а обабіч фронтону на другому поверсі влаштовані лоджії, які скоріше за все первісно були відкритими, а нині перебудованими під кімнати. На терасах є  дерев’яні деталі, які можуть походити з часів побудови. У фронтоні будинку розміщено три маленьких прямокутних люкарни, під якими влаштований типовий медальйон із лавровою гірляндою. Фронтон з боків підпирають полиці колон, але самі колони відсутні. Під двома центральними вікнами другого поверху влаштовані фільонки. Перший поверх є у дуже перебудованому стані, не виключено, що три вікна у лівій частині є автентичними. Центральні вікна можливо також походять з дореволюційних часів, але ліве вікно закладено майже на всю висоту. Припустимо, що вхід у будинок був розташований з боку вулиці, але цоколь, що розташований уздовж всього головного фасаду виглядає непорушеним. У нинішні часи вхід у будинок влаштований з заднього боку і до нього можна потрапити з сусідньої ділянки №13 яка з 1908-1909 рр. належала капітану Степану Васильовичу Захарову. Можна припустити, що первісно у будинок можна було потрапити з сусідньої ділянці Павла Бенкендорфа.

У довідниках “Вся Одеса” не згадується жоден мешканець будинку. Можна припустити, що будинок було споруджено пізніше 1913 року, або кнтати надавалися у оренду відпочиваючим.

Вірогідно архітектором будинку був Ф.А. Троупянський, який застосував такий же за пропорціями фронтон у будівлі Офіцерського шпиталю на Куяльнику (1914-1915 рр.), також у його проектах можна зустріти схожі полиці колон у будівлях крамниць Католицької общини (1910-1913 рр.), універмагу Гальперина (1912-1913 рр.) та інших будівлях.

Будинок Бекендорфа є однією з найцікавіших дачних споруд Одеси завдяки нетиповому зовнішньому вигляду та розташуванню у ряді щільної забудови. Вірогідно даний будинок призначався для здачі приміщень у оренду.

Лівий фасад бічного крила. У правій частині знімку видно будинок на ділянці №9.

Лівий і задній фасади бічного крила.

Задній фасад головного крила.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s