Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Єврейського погребного братерства (1910-і рр.)

Posted by Antique на Субота, 5 Жовтня 2013 р. (00:29)

Прибутковий будинок Єврейського погребного братерства, арх. Ф.А. Троупянський, 1910-і рр. Надбудова третього поверху, радянський період, Базарна вул., 89
Будинок на мапі
Стиль: модернізований неокласицизм.
Атрибуція виконана автором даного блогу.

Відомі власники ділянки:

  •  кін. ХІХ ст. – 1908-1909 рр. – А. І. Черепєнніков
  •  1908 – 1909 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Єврейське погребне товариство

З кінця ХІХ ст. ділянкою у затишній місцевості останніх кварталів Базарної вулиці володів член Міського кредитного товариства та гласний міської думи А.І. Черепенніков який і жив на даній ділянці. До 1910-х років на ділянці по її периметру і в глибині були розташовані двоповерхові житлові будинки доби класицизму, а саме І або ІІ третини ХІХ ст. У 1898 році на ділянці розміщувалась чаєрозважувальна фабрика Є. Подкамінера. У 1903-1904 рр. фабрика належала купцю ІІ-ї гільдії Хаїму-Іцеку Зельманову-Гершеву Подкамінеру.

Між 1908 та 1909 роками ділянка була продана Єврейському погребному братерству, яке спорудило уздовж Базарної вулиці довгий двоповерховий житловий будинок, який мав у плані прямокутну форму з незначною прибудовою у західної частини будинку з подвір’я.

Відомостей про єврейське погребне братерство у довідниках “Вся Одесса” дуже мало. З’явилось товариство у той же час коли і придбало ділянку, у довідниках дане товариство вказувалось не серед товариств або погребних контор, а у розділі релігійних установ. Це можна пояснити тим, що товариство було благодійною організацією Хевра Каддіша. Такі товариства займалися проводом вмерлого у останній путь безкоштовно і лише у самих багатих людей отримували гроші на ритуал. Саме з великими фінансовими витратами було пов’язане спорудження прибуткового будинку, у ньому вірогідно розмістилася і контора товариства, у яку було проведено телефону лінію з номером 20-60. Можна припустити, що дана організація підпорядковувалась рабінату.

Також на даній ділянці, але за адресою по вулиці Утесова було розташоване Товариство допомоги бідним євреям Міста Одеси. У довіднику Вся Одеса, 1914 так описується діяльність товариства “Надає різноманітну допомогу незаможним євреям, влаштовує і підтримує всілякі дрібні підприємства, надає грошову допомогу на життя, на проїзд до батьківщини, на викуп закладених речей, на сплату за правовчення і т.д. Товариство утримує власними коштами школу-притулок для глухонімих вбогих єврейських дітей, де піклуються хлопчики та дівчата. В 1912 році товариством надано допомогу готівкою більше ніж 10000 рублів. Членами можуть бути особи обох статей, всякого звання і віросповідання, що сплачують у рік 3 р.”. У довіднику Вся Одесса”, 1914 (Од. Нов.) згадується майстерня жесті Айзека Левіна, ювелірна майстерня Мордеша Гольдштейна. За адресою Трикутний пров., 14 також вказується заготовник взуття Ш.Ш. Вайнблюм.

Деякі жителі будинку у 1913 році:

Головний фасад будинку виконано у єгипетському стилі з невеликою кількістю неокласичних елементів. Довгий фасад безумовно потрібно було інтенсивно членувати у горизонтальному напрямі, для чого архітектор використав своєрідні ризаліти з нішею всередині ризаліту до самого рівня землі. Такі ризаліти активно використовувались у добу модернізму, але у добу модерну таке рішення було достатньо новаторським. Всього було влаштовано п’ять таких ризаліти, причому, якщо у крайніх розташовані вікна квартир, то у інших влаштовані вікна сходових кліток, стрічкова форма та розташування вікон з боку головного фасаду яких ще більше зробили будинок схожим на твори доби модернізму. Хоча кількість декоративних елементів не дуже велика, а декор є достатньо пласким, але фасад є достатньо цікавим і у деяких аспектах є нетиповим. перший поверх замість звичайного русту був вкритий фільонками з фактурою “під шубу”,  По верхній межі вікон першого поверху простягнувся меандр, якій відокремлює рустований другий поверх від першого. Під вікнами другого поверху розташоване саме мальовниче скульптурне оздоблення, а саме медальйони з гірляндами.  На рівні другого поверху лопатки ризалітів рустовані та прикрашені гірляндами у єгипетській стилізації.

Входи до під’їздів не дуже високі, двері розташовані як з боку вулиці, так і з боку подвір’я. Сходи виконані із звичайної бетономозаїки, але огорожа сходів має нетиповий візерунок, причому також зустрічається у будинку Х. Й. Грановського розташованого впритул до ділянки Братерства з боку Старопортофранківської вулиці, а також у будинках О.К. Європіна (1913 р.) на Середнефонтанській вул., 12.

У міжвоєнний період будинок було надбудовано третім поверхом і він можливо втратив аттик, який міг бути використаним у такій низькій споруді як дана.

Автором будинку є архітектор Ради духовних правлінь синагог і молитовних будинків в Одесі Файвель Мошкович Троупянський. Даний архітектор мав великий досвід у проектуванні будівель і є автором понад 70 споруд. Окремі споруди були створені ним у рамках його праці архітектором у раді правління синагог. Так він спорудив декілька споруд на ІІ-му Єврейському кладовищі та у Єврейській лікарні (1912-1914 рр.). Відносно стилю виконання будівлі на Базарній можна помітити високу ступінь схожості з його проектами початку 1910-х років у яких він також використовував елементи єгипетського стилю (будинки т.д. Авіч та Ізраільсон” (1910 р.) та Х.-С. Мандельблата (1911 р.)). Членування вікон під’їзду та оздоблення дворового фасаду (віяльні замки) аналогічне будинку Х.-С. Мандельблата (1911 р.). До того ж двері у під’їздах будинку погребного братерства майже ідентичні дверям у вищенаведених будинках. Також слід зазначити, що збігання огорож сходів  у будинках Братерства та Грановського, свідчить про те, що Ф.А. Троупянський спорудив або здійснював нагляд за будівництвом будинку Грановського, автором фасаду якого є А.І. Гольцвурм. Слід зазначити, що форми, що характерні Ф.А. Троупянському також помітні у іншому творі А.І. Гольцвурма будинку Х.Г. Вольфа на Разумовській вулиці.

Будинок Єврейського погребного братерства є однією з із споруд початку ХХ ст. із найдосконалішим плануванням. Декор будинку  хоча і скромний, але виконаний на високому рівні і є не типовим.

Первісно будинок був двоповерховим.

Знімок з боку пров. Утьосова. Удалині видно ще не надбудований будинок з автентичним оздобленням. Фото радянських часів.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s