Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Особняк Є.І. Кумані (1910-і рр.)

Posted by Antique на Субота, 5 Жовтня 2013 р. (20:27)

Особняк Єлизавети Іванівни Кумані, арх. вірогідно В.А. Короповський, Д.Т. Мірошніченко, 1910-і рр., Віри Інбер пров., 10
Будинок на мапі
Стиль: північноєвропейський ретроспективізм.

По меншій мірі з 1898 року, а вірогідно і раніше особняк у провулку Віри Інбєр, 10 належав вдові адмірала Єлизаветі Івнівні Кумані, яка власне проживала на даній ділянці. На початку Хх ст. Є.І. Кумані спорудила двоповерховий особняк у стилі швейцарського будинку. Будинок не має оздоблення і головним чином його зовнішній вигляд формується просторовою композицією – у центрі будинку влаштований увінчаний зрізаним щипцем ризаліт з еклектичним балконом, обабіч ризаліту влаштовані широкі вікна. Будинок вінчає високий мансардовий дах. У цілому складається враження, що будинок з моменту побудови не містив ліпного декору. Уявляється цікавим, що навпроти особняку Кумані розташований будинок П.М. Бенкендорфа із схожою композицією фасаду. Обидва будинки нагадують твори архітектора Ф.А. Троупянського (наприклад будинок торгового дому “Авіч та Ізраільсон”, шпиталь для поранених офіцерів) і могли бути побудовані саме ним. У під’їзді, який освітлюється ліхтарем встановлена огорожа сходів, дизайн якої зустрічається у будинках виконаних єпархіальними архітекторами Короповським та Мірошніченко (наприклад Будинок благодійного товариства панянок духовного звання), таким чином не виключено, що даний юудинок також є їх твором.

На жаль будинок поступово втрачає автентичний вигляд, не виключено, що дах втратив первісну форму і первісно був вкритий черепицею. У 2000-х роках дах над квартирою у лівому крилі було вкрито металочерепицею, що ще більше зіпсувало вигляд будинку. Також власники даного будинку замінили автентичну раму з тридільним членуванням на пластикове вікно із спрощеним членуванням яке не призначено для вікон великої ширини і таким чином значно псує вигляд будинку.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s