Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Київ. Прибутковий будинок Манова на вул. Саксаганського, 34 (1912 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 10 Вересня 2013 р. (11:31)

Прибутковий будинок Ефруїма Аароновича Манова, арх. Ф.А. Троупянський, 1912-й р., Саксаганського вул., 34

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/24432773/uk/
Стиль: модернізований неокласицизм.

До 1911-го року ділянка на який було розташовано три дерев’яних будинки була власністю Ф.Білокренця,  а в 1911-му році ділянка була продана Ефруїму Ароновичу Манову – купцю І-ї гільдії та цукропромисловцю. Всі будівлі на ділянці були знесені і на звільненій ділянці за проектом одеського архітектора Ф.А. Троупянського був зведений п’ятиповерховий з напівпідвалом будинок. В традиційний для Троупянського манері фасад акцентований двома  міцними вертикальними об’ємами,

Будинок був одним з найвишуканіших будівель Києва, на відміну від більшості Київських будинків свого часу, яким було притаманно стримане оздоблення та відсутність тинькування будинок Манова має тиньковані площини фасадів та руст. Фасад симетричний і подібно більшості проектів Троупянського 1910-х років членується вертикально масивними ризаітами. В ризалітах розташовані еркери на рівні 2-4 поверхів, а для п’ятого поверху дахи еркерів служать основами балконів. Нетрадиційним є розташування балконів квартир третього поверху в еркерах. Ризаліти в виші закінчуються фронтонами з напівкруглими вікнами з ліпною окантовкою горища або мансардного поверху, ці фронтони у найбільшій мірі формують виразний вигляд будинку. Центральна площина фасаду позбавлена більшості балконів які зосереджені по краям будинку, тільки два балкони другого поверху розташовані біля вхідного порталу і об’єднують балкони в півколо. Напівпідвал та перший поверх вкриті рустом, причому руст фасаду на рівні напівпідвалу найбільш інтенсивний і має стилеві ознаки притаманні фінському архітектурному модерну. Якщо руст напівпідвалу дрібний і з рваного каменю, то фасад першого поверху рустований великими менш рельєфними елементами.

Фасад будинку окрім рустованих поверхів оздоблений в основному фільонками і найбільш інтенсивний на рівні четвертого поверху і по центральній вертикальній вісі. Простінки будинку між ризалітами не тиньковані і створюють контраст матеріалом та жовтим кольором цегли. Вікна четвертого поверху мають напівкруглу форму, а над ними пролягає горизонтальний ліпний фриз. Між вікнами третього та четвертого поверху розташований горельєф з двома жінками, що зображують богиню Фортуну, а між ними розташована моногрмма “М”, яка є першою буквою власника будинку Єфруїма Манова.

П’ятий поверху майже немає ніяких оздоблень і відокремлений від інших поверхів карнизом. Вхід в будинок облаштований в вигляді своєрідного порталу і дуже подібний до аркового проїзду прибуткового будинку Гінзбурга на Інститутській вулиці. Не виключено, що з будинку Гінзбурга були запозичені і інші елементи серед яких можливо є і руст на рівні напівпідвалу.
Будинок Т-подібний в плані і має центральне розташування парадних сходів, які освітлюються скрізь ліхтар на даху. Дуже виключним є розміщення у будинку цілих двох чорних сходів одні з яких освітлюються за допомогою вікон в стіні, а інші розташовані в середині задньої частини будинку і як і головні освітлюються через ліхтар на даху.
Враховуючи відносно багате оздоблення будинку та наявність більшої, ніж звичайно кількості сходових кліток можна припустити, що оздоблення інтер’єрів було виконано на високому рівні.

На жаль будинок було приватизовано, і він знаходиться в стані довготривалої реконструкції. Порушуючи автентичний вигляд будинку був надбудований шостий поверх, а стіни були позбавлені тиньку та всіх ліпних прикрас, і таким чином весь ліпний декор виконано наново. За виключенням шостого поверху, що значно зіпсував фронтони реконструкція фасадів проведена на непоганому рівні. Членування нових металопластикових вікон повторює автентичне, ліпнину важко відрізнити від попередньої.

План першого поверху.

Фотографія з видання: Звід пам’яток історії та культури України. Київ, частина 2.

Фото 1910 року.

2013 р.

Монограма “М” – Манов.

Джерела:

  • Звід пам’яток історії та культури України. Київ, частина 2 /: Енцикл. вид.: У 28 т. / Голов. редкол.: В. Смолій та ін. — К.: Голов. ред. Зводу пам’яток історії та культури при вид-ві «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана,  1999—2011 рр.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s