Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Селянський санаторій ім. ВУЦВИК (1928 р.)

Posted by Antique на Субота, 31 Серпня 2013 р. (14:39)

Селянський санаторій ім. Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету, арх. О.М. Бекетов, М. Покорний, 1928 р. Зруйнований у 1964 р., курорт Хаджибєй
Стиль: функціоналізм з елементами неокласицизму.

Джерело: галерея Odessastory.

У 1928-му році за проектом академіка архітектури архітектора О.М. Бекетова за участю М. Покорного на Хаджибєєвському лимані було зведено Селянський санаторій ім. Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету  (ВУЦВИК). Санаторій було виконано у стилі функціонального ретроспективізму. Вибір ретроспективного стилю у часи, коли ще існувала відносна свобода творчості не був дивним. Коли у столиці будували переважно у авангарді, то в Одесі, ретроспективна архітектура займала значний відсоток серед збудованих споруд. Власне ретроспективний стиль більше був більш зрозумілий селянам, ніж авангард, цим і був обґрунтований вибір стилю.
Важко по декільком знімкам уявити форму нині не існуючої споруди, але вірогідно санаторій мав П-подібний план і був обернений бічними крилами у протилежний бік від головної брами.
Споруду не оминули авангардні тенденції, якими архітектура тих часів, не зважаючи на стиль, була, скажімо так, просоченою. Сходова клітка була розташована з боку подвір’я і освітлювалась стрічковим вертикальним вікном з сегментованими віконними рамами. Із сходової клітки до подвір’я вів вихід з ґанком. Інші вікна теж були видовжені та мали схожі віконні рами. Кути будинку з боку ризаліту сходової клітки були прикрашені лопатками.

У віконних простінках на рівні першого поверху були розміщені живописні панно відомого українського художника М.Л. Бойчука. Центральна композиція називалася “Свято врожаю”, серед інших відомі сюжети “Землеустрій” та “Товарообмін”.
Величезна територія будинку була огороджена простою капітальною огорожею з каменю вапняку, однак її брама була твором мистецтва. На пілонах брами були розташовані скульптурні композиції ,що зображували селян за збором урожаю, а над самим входом були влаштовані живописні панно, які також були виконані Миколою Бойчуком. Від брами до корпусу санаторію простягнулись боскети з квітами, серед яких, щоби не збільшувати відстань між боскетами, боком до брами було влаштовано пам’ятник В.І. Леніну.

За даними Вікіпедії (див. джерела) санаторій було зруйновано у 1964-му році, коли було упорядковано територію Хаджибєєвського курорту. Однак невідомо, чи діяв санаторій у ІІ-й половині ІІ-ст або стояв закинутим до повного руйнування. Під час Другої світової війни багато будівель на обох лиманах було значно пошкоджено штучною повінню і згодом зруйновано.

Селянський санаторій став непоправною втратою для Одеського мистецтва. Споруда мала оригінальний зовнішній вигляд і відрізнялася від інших ретроспективних будівель того часу у зв’язку з тим, що була споруджена харківським архітектором, а не місцевим.  Особливу цікавість уявляли собою живопісні панно Бойчука, що були виконані на дуже високому рівні.

Джерело: галерея Odessastory.

Джерело: галерея Odessastory.

Джерело: галерея Odessastory. Підпис під пощтівкою: “Крестьянский санаторий на Хаджибейскорм лимане”. 1931 р.

Джерело: галерея Odessastory.

Джерело: галерея Odessastory.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s