Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Ф.Х. Файнштейна на Базарній вул., 58 (І третина ХІХ ст., рек. кін. ХІХ ст.)

Posted by Antique на Субота, 31 Серпня 2013 р. (19:36)

Будинок Ф.Х. Файнштейна, І третина ХІХ ст. Реконструкція, арх. вірогідно П.А. Заварзін, вірог. 1883 р., Базарна вул., 58
Будинок на мапі
Стиль: безстилевий.


Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст.  – 1908-1909 рр. – Ф.Х. Файнштейн
  • 1908-1909 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Анастасія Михайлівна Петрова

У Одесі у наслідок того, що деякі ділянки були дуже невеликими будинкі деяких власників були розташовані у спільному подвір’ї. Будинки №56 та №58 на вулиці Базарній є одним з таких прикладів. За певними ознаками обидва будинки було споруджено ще у І-й третині ХІХ ст., однак споруди дуже відрізняються один від одної. Лівий будинок був побудований приблизно у середині ХІХ ст., про що свідчать маленькі розміри вікон, високий аттик, характерні консолі балконів та балконна огорожа доби класицизму, хоча інформаційна табличка сповіщає що дана споруда є будинком Цаузмера, який був побудований архітектором П.О. Заварзіним у 1883-му році.

Правий будинок отримав фасад у дусі творчості Палладіо, а лівий будинок не містить декору і є безстилевим, також саме у ньому був влаштований проїзд до подвір’я. Будинок має меншу висоту стель і цоколя, ніж його сусід,також має високий аттиковий поверх. Під будинком розташований підвал із входом з боку подвір’я. Споруду було реконструйовано наприкінці ХІХ ст., про що свідчить лиштва вікон, люнет брами, двері та оздоблення під’їзду. Дворовий фасад містить вікна нестандартних розмірів, перший поверх під’їзду освітлюється великим вікном, а кімната на другому поверсі над аркою освітлюється тричастним вікном. Однак не виключено, що вікно існувало з часів спорудження будинку, такі вікна використовувались як у епоху класицизму так і у епоху модерну. На відміну від аскетичного фасаду під’їзд будинку не поступається коштовним будинкам. Стіни прикрашають ліпні рамки і тяга, сходинки виготовлені з мармуру, а огорожа сходів зустрічається у будинках самої різної коштовності. Дизайн балясин огорожі є одним з найкращих у місті, і зустрічається у будинках невідомих авторів, окрім прибуткового будинку С.Ф. Вернетти (арх. А.Б. Мінкус, поч. 1900-х рр.) де сходи були встановлені у мінорному парадному під’їзді.

З огляду на вказані особливості будинку саме він міг бути реконструйований Павлом Заварзіним, а не сусідній будинок Цаузмера.

У такому маленькому будинку, однак у 1910-м році був присутній один торговий заклад – галантерейна крамниця К.-Х. М. Каплянського (Каплана), яка існувала тільки у даному році.

Збереглись автентичні рами.

Вхід у підвал.

Під’їзд.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s