Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Вольфа і Барбаша (поч. 1900-х рр.)

Posted by Antique на Понеділок, 26 Серпня 2013 р. (15:20)

Будинок Хаїма Гершковича Вольфа і Самуїла Маутсевича Барбаша, поч. 1900-х рр., Зруйнований 22-23 червня 2013 р., Середня вул., 35
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.


Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1900 р. – Хаїм Гершкович Вольф
  • 1900 р. – 1902-1903 рр. – Г. Зельвянський
  • 1902-1903 рр. – кін. 1900-х рр. – Хаїм Гершкович Вольф і Самуїл Матусевич Барбаш
  • кін. 1900-х рр. – 1912-1913 рр. – Опанас Лаврентійович Євдокименко (Євдокимов)
  • 1912-1913 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Гроза

З кінця ХІХ ст. нинішня ділянка №35 була частиною величезної ділянки власника миловарного заводу Хаїма Вольфа, на початку 1900-х років він продає більшу частину ділянку Зельвянському, який розподіляє її на частини, одна з яких була знову придбана Вольфом спільно з купцем Самуїлом Матусевичем Барбашем. Останній мешкав у будинку на Рішельєвській вул., 60. Ще на початку 2010-х років на ділянці існував достатньо великий і добре оздоблений прибутковий будинок. На сусідніх ділянках також були споруджені триповерхові будинки, що може свідчити про те, що вони споруджувались одночасно і одним архітектором.

На ділянці розташований Г-подібний триповерховий будинок і триповерховий флігель. Фасад будинку вигідно відрізнявся від інших будинків Молдаванки, прикладом можуть слугувати два сусідніх триповерхових будинки з одноманітними фасадами. Будинок Вольфа і Барбаша має три ризаліти, у центральному з них влаштована арка проїзду, на другому та третьому поверхах влаштовані великі вікна, які були притаманні епосі модерну, аналогічні вікна спостерігаються і у бічних ризалітах. Несподівано гарно для молдаванки прикрашені вкна другого поверху, що містять ліпнину у фронтонах. Ліпнина була коштовною за виконанням і потребувала ретельного догляду, тому на Молдаванці будинки з ліпними прикрасами є вкрай рідким, однак замовник даного будинку не пошкодував грошей на це. Вікна третього поверху прикрашає приємна лиштва, гарно вирішені і вікна напівмансарди. За настроєм будинок Вольфа і Барбаша нагадує будинок В.Ш. Розенвальда (арх. В.М. Берг, 1893 р. Вірог. перебуд., М.І. Сталь, 1902 р.). Під’їзд у будинку був влаштований праворуч від брами і освітлювався вікнами на дворовому фасаді. Стелі квартир будинку були прикрашені падугами з візерунками.

На стику крил будинку влаштована службова сходова клітка, у лівоу крилі будинку влаштовано два під’їзди із металевими сходами.

Одоблення флігеля, що розташований у правої межі ділянки є більш простим автентичні балясини сходів не збереглись. Флігель було з’єднанно з головним будинком, де на стику було влаштовано службові сходи.

На жаль 22 травня 2008 року третина головного будинку зруйнувалася, і не виключено, що якість будівництва була не дуже високою. Від будинку залишилося лише дві третини, з нього виселили жильців, сходова клітка була втрачена, а огорожі сходів вкрадені.
24 травня 2012 року сталося чергове руйнування напівзруйнованої частини будинку.
23 червня 1913 року у вечорі сталося руйнування дворового фасаду головного крила і у вихідні будинок було розібрано.

У кращому стані перебувають флігелі будинку, де й досі живуть люди. Як звичайно для бюджетних споруд сходи виготовлені з металу, цікавим елементом є балкон з огорожею у стилі модерну, яка могла походити з іншого будинку і бути встановленій у колишньому будинку Вольфа і Барбаша за радянських часів.

Задній фасад головного крила.

Задній фасад головного крила.

Стик крил.

Кімната квартири першого поверху головного крила.

Кімната квартири першого поверху головного крила.

Ліве крило.

Ліве крило.

Ліве крило.

Ліве крило.

Ліве крило. Балкон у стилі модерну.

Ліве крило. Під’їзд.

Ліве крило. Під’їзд.

Ліве крило. Під’їзд.

Дворовий флігель.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s