Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Я. Кугута (кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Четвер, 22 Серпня 2013 р. (00:49)

Прибутковий будинок Я. Кугута, арх. М.І. Сталь, кін. ХІХ ст. – поч. ХХ ст. (не раніше 1898 р.), Градоначальницька вул., 25
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • кін ХІХ ст. – 1900 р. – Я. Кугут
  • 1900 р. – 1902-1903 рр. – Є. Сошко
  • 1902-1903 рр. – 1906-1907 рр. – Є. Брунс
  • 1906-1907 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Ернст Септимович Вернет

Ділянка на Градоначальницькій, 25 змінила багато власників. До нашого часу зберігся великий триповерховий будинок з двома флігелями у бічних частинах ділянки. Невідоме саме коли спорудили будинок ,це могло статися ще наприкінці ХІХ ст., або на початку ХХ ст. і назва “Будинок Кугута” є дуже умовна.

У цілому будинок виглядає ретроспективно. Автору цього огляду вдалося знайти дані лише про останнього власника ділянки італійця Ернста Септимовича Вернетта, який мав власну скульптурну майстерню на Соборній площі, 4 де і мешкав з братом Францом Септимовичем. Однією з головних спеціалізацій майстерні було виготовлення надмогильних пам’ятників. Брати, як і їх батько Септим Францович (вмер у 1903 році) були також домовласниками, і не тільки отримали у спадок ділянки батька, але й придбали нові ділянки під забудову. Однією з таких ділянок була і дана ділянка на Градоначальницькій, яка знаходиться поряд з ділянкою №27 скульптора італійця Івана Павловича Паоліні (вірогідно Джованні Паоліні). Безумовно таке розташування не є випадковим і Ернста Вернетту та Івана Поліні об’єднував деякий зв’язок ,можливо вони були знайомими, компаньйонами або друзями.

Будинок має значні розміри, самобутній вигляд, але у центральній частині міста виглядав би достатньо просто. Це один з небагатьох триповерхових будинків Молдаванки, причому на Градоначальницькій вулиці таких будинків було багато у порівняні з іншими вулицями цього району. Градоначальницька вулиця була однією із самих жвавих вулиць Молдаванки завдяки тому що дана вулиця з’єднувала Слобідку і Молдаванку, також по неї проходила лінія кінного трамваю, а пізніше і електричного трамваю.

Головний фасад будинку має ренесансний вигляд. Композиція будинку тричасна, декоративні елементи зосереджені у ризалітах, але більшість прикрас знаходиться у середнім ризаліті де була влаштована композиція з трьома колонами. Дуже незвичним є влаштування невеликої колони у центрі між вікнами. Вікна на другому поверсі центрального ризаліта та на першому і третьому поверхах бічних ризалітів мають аркові отвори. Центральні аркові вікна мають також великі розміри у порівнянні  з іншими вікнами. Ц цілому ж вікна будинку мають невеликі розміри, що у черговий раз вказує на його бюджетність. Проект було виконано архітектором М.І. Сталем, про що свідчить характерна для нього напівколона всередині фасаду. М.І. Сталь жив на Молдаванці на Майстровій вулиці і споруджував будинку у цьому районі з 1898 року, зокрема у сусідньому з будинком Кугута кварталі на Скісній вулиці.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s