Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок О. Нарольського (поч. 1850-х рр.)

Posted by Antique на Середа, 21 Серпня 2013 р. (00:43)

Будинок (особняк) Олександра Нарольського, поч. 1850-х рр., Реконструкція, VІ-а чверть ХІХ ст., Преображенська вул., 21
Будинок на мапі
Стиль: історизм (до перебудови), неоренесанс (після перебудови).
Статус: виключено з переліку пам’яток місцевої спадщини (Наказ МКТ № 983/0/16-07 від 27.08.2007 р.).

Відомі власники ділянки:

  • до сер. ХІХ ст. – Одеський питейний відкуп
  • сер. ХІХ ст. – Олександр Нарольський
  • ХІХ ст. – Пахомов
  • кін. ХІХ ст. – спадкоємці Пахомови
  • поч. 1910-х рр. – 1911 р. – Лев Сергійович Пахомов
  • 1911 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Софія Сергіївна Петриченко та Лев Сергійович Пахомов.

Відомостей про ділянку є дуже мало. За даними В. А. Пилявського будинок побудовано для деякого Гагарина у 1834 році за проектом архітектора Г.І. Торічеллі, однак за ствердженням О. Й. Губаря ці дані є помилковими – до 1850-х років ділянка належала Одеському питейному відкупу, з 1850-х – Олександру Нарольському. Наступними власником був деякий Россі. Наприкінці ХІХ ст. будинком володіють спадкоємці Пахомови, а у довідниках 1910-х років зазначено, що будинком володіє Софія Сергіївна Петриченко та Лев Сергійович Пахомов. Нарольському дісталася ділянка найбільших розмірів, де вірогідно на його замовлення було споруджено будинок з достатньо еклектичним фасадом з рустом подібним будинку Трощинського на вул. Гоголя, 9.

Однак пізніше бічні частини ділянки біля червоної лінії вулиці були продані власником сусідніх діянок, таким чяином ділянка отримала трапецоїдну форму. Будинок було частково розібрано і реконструйовано. Залишилася тільки центральна частина будинку, до того ж фасад було суттєво змінено. Таким чином головний будинок має ширину у два рази меншу ніж більша частина ділянки.

 У переліку пам’яток даний будинок було записано як твір архітектора І.С. Козлова, 1950 року, можливо він і дійсно має відношення до данної ділянки і є автором реконструкції.

Окрім головного Г-подібного будинку на території ділянки у різні часи було споруджено флігелі, які утворюють два подвір’я. У поперечному флігелі було влаштовано проїзд до другого подвір’я.

Новий фасад головного будинку було виконано у стилі Палладіо.  Завдяки невеликій ширині фасаду будинок отримав дуже гармонійний вигляд на відміну від типових довгих низьких будинків. Фасад отримав багато ренесансних рис – віконна лиштва, огорожа балкону і особливо вирішення отвору проїзду у вигляді порталу. Три центральних вікна на кожному поверсі об’єднані у одну групу. Під вікнами другого поверху влаштована група з трьох пустих фільонок. Будинок вінчає аттик середньої висоти прикрашений фільонками з окружностями. У будинку знаходилась одна або дві квартири і таким чином він уявляє собою міський особняк. Другий поверх ‘ парадним,  на що вказує висока висота стель.

Ліворуч від будинку у просторі між сусіднім будинком Лібмана влаштований вхідний портал, який є входом до крамниці на першому поверсі, яку на початку 1900-х років займав торговий дім “І. Собецький і Ко” з магазином газового освітлення.

Дворові фасади будинку ретельно оброблені, вони прикрашені лізненами на рівні першого поверху, під дахом простягнувся ліпний карниз. З боку подвір’я влаштований величний портал, аналогічний тому що розташований з боку вулиці.

Вхід до сходової клітки розташований в проїзді, парадні сходи є достатньо простими і освітлюються за допомогою вежі на даху. Балясини сходів уявляють собою металеві прути, які використовуватись майже у всіх сходах І-ї половини ХІХ ст. У ті часи у Одесі майже були відсутні слюсарні виробництва, металу було мало. Багато сходів такого типу замовляли з інших міст.

У якості прикладів паладіанських будівель можна привести будинок Тальянського (арх. Ф.К. Боффо, 1834, пізн. надбуд.) на Пушкінській вул., 11, палац Р. Шидловського (арх. Ф.К. Боффо, 1829-1830 рр.) на Приморському бул., 9 та палац С. Гагариної (арх. Л.Ц. Оттон, 1849-1850 рр.) на Ланжеронівській вул., 2.

У будинку на початку ХХ ст. працювали дантист С.А. Квінтон та дамський перукар Грегуар, торговий дім “І. Собецький і Ко” (тел. 26-68), на ділянці також була розташована екіпажна фабрика і склад Е. Крейпера. до початку 1910-х років у підвалі була розташована їдальня В. Скіндер.

Торговий дім “І. Собецький і Ко” займався постачанням берлінських бритв “Gouvels”, пляшок “Deutsche Devarflas-chen Ges”, німецького клею та желатину “Meissner & Co”, оздоблення для меблів з Німеччини “Heuck & Arutz”, газо-керосино-калільного освітлення марок “Aktiebolaget Sinumbra” та “Світло”,  видачею довідок, упаковкою та транспортуванням меблів. Власниками торгового дому були капітан Іван Максимович Сообецький, який жив у будинку О.П. Руссова на Софіївській вул., 11, Олександр Костянтинович Пашевський і Петро Антонович Кузьминський.

У ІІ-й половині ХХ ст. у крамниці на першому поверсі із входом ліворуч будинку розмістився ремонт годинників.

Нині на другому поверсі будинку розташований Дозвільний центр управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради.

На жаль особняк було виключено з переліку пам’яток, хоча він має цікавий, дуже гармонічний вигляд. Вірогідно це було зроблено у зв’язку з інтересами певних осіб зацікавлених у придбанні будівель у цьому кварталі. Жителі будинку у свою чергу намагаються дати відсіч, відновити статус пам’ятки архітектури і борються з спробами невідомих осіб зруйнувати будинок.

Джерело: “Вся Одесса”, 1900

Джерело: “Вся Одесса”, 1908

Джерело: “Вся Одесса”, 1914 видавництва “Одесскія новости”.

Стара гравюра. Джерело: Odessastory.

Знімок 1900-х рр.

Вхід до крамниці першого поверху.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s