Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок О. Нарольського (1850 р.)

Posted by Antique на Середа, 21 Серпня 2013 р. (00:43)

Будинок дворянина Олександра Нарольського, арх. І. С. Козлов, 1850 р., Пізніше перебудований з певними змінами фасаду, Преображенська вул., 21
Будинок на мапі
Стиль: історизм (до перебудови), неоренесанс (після перебудови).
Статус: виключено з переліку пам’яток місцевої спадщини (Наказ МКТ № 983/0/16-07 від 27.08.2007 р.).

Відомі власники ділянки:

  • до сер. ХІХ ст. – Одеський питний відкуп
  • 1850-й і пізніше – Олександр Нарольський
  • 1870-і – 1880-і рр. – Карл Россі
  • 1890-і – 1900-і рр. – спадкоємці Пахомови
  • поч. 1910-х рр. – 1911 р. – Лев Сергійович Пахомов
  • 1911 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Софія Сергіївна Петриченко та Лев Сергійович Пахомов.

За  ствердженням О. Й. Губаря, ще з XVII ст. ділянка належала Одеському питному відкупу, але на межі 1840-х — 1850-х років вона була поділена на частини і віддана різним особам. Ділянку з сучасною адресою Преображенська, 21 придбав дворянин Олександр Нарольський, у ДАОО збереглась справа про затвердження фасаду будинку Нарольського у 1850 році саме для даній ділянки. Збереглось і креслення фасаду, яке незначно відрізняється від сучасного будинку — первісно існувала арка або фальш-арка у лівого краю будинку симетрично правій арці, нині на місці лівої арки розташовані вікна. Також не існувало балкону, а над полицями сандриків другого поверху були розміщені ліпні прикраси. Також перший поверх був вкритий лінійним рустом. Наступними власником був Карл Россі, для якого архітектором Мазировим було влаштовано два входа з вулиці і огорожу (ймовірно вхід у підвал з виїмкою і огорожею). Наприкінці ХІХ ст. будинком володіють спадкоємці Пахомови, а у довідниках 1910-х років зазначено, що будинком володіє Софія Сергіївна Петриченко та Лев Сергійович Пахомов.

Окрім головного Г-подібного будинку на території ділянки у різні часи було споруджено флігелі, які утворюють два подвір’я. У поперечному флігелі було влаштовано проїзд до другого подвір’я.

Будинок будувався у той час, коли ввели у дію нові альбоми фасадів, що були виконані у стилі історизму. На самому початку 1850-х будинки, які будувались у Одесі можливо не зовсім відповідали альбомним фасадам, адже у цей час будуються споруди, які не були схожі одна до одної з вираженими індивідуальними признаками. Пізніше упорядники фасадів одеських будинків були примушені вказувати альбом, з якого був використаний фасад і у той же час різноманітність затверджених фасадів значно знизилася.

Фасад головного будинку було виконано у стилі італійського ренесансу.  Завдяки невеликій ширині фасаду будинок отримав дуже гармонійний вигляд на відміну від типових довгих низьких будинків. Фасад отримав багато ренесансних рис – віконна лиштва, огорожа балкону і особливо вирішення отвору проїзду у вигляді порталу. Три центральних вікна на кожному поверсі об’єднані у одну групу. Під вікнами другого поверху влаштована група з трьох пустих фільонок. Будинок вінчає аттик середньої висоти прикрашений фільонками з окружностями. У будинку знаходилась одна або дві квартири і таким чином він уявляє собою міський особняк. Другий поверх ‘ парадним,  на що вказує висока висота стель.

Ліворуч від будинку у просторі між сусіднім будинком Лібмана влаштований вхідний портал, який є входом до крамниці на першому поверсі, яку на початку 1900-х років займав торговий дім “І. Собецький і Ко” з магазином газового освітлення. Можливо портал було виконано у 1880-х роках за проектом Мазирова, які і два входи (або під одним з входів влаштованих Мазировим у 1881 році мався на увазі наявний портал).

Дворові фасади будинку ретельно оброблені, вони прикрашені лізненами на рівні першого поверху, під дахом простягнувся ліпний карниз. З боку подвір’я влаштований величний портал, аналогічний тому що розташований з боку вулиці.

Вхід до сходової клітки розташований в проїзді, парадні сходи є достатньо простими і освітлюються за допомогою вежі на даху. Балясини сходів уявляють собою металеві прути, які використовуватись майже у всіх сходах І-ї половини ХІХ ст. У ті часи у Одесі майже були відсутні слюсарні виробництва, металу було мало. Багато сходів такого типу замовляли з інших міст.

У будинку на початку ХХ ст. працювали дантист С.А. Квінтон та дамський перукар Грегуар, торговий дім “І. Собецький і Ко” (тел. 26-68), на ділянці також була розташована екіпажна фабрика і склад Е. Крейпера. до початку 1910-х років у підвалі була розташована їдальня В. Скіндер.

Торговий дім “І. Собецький і Ко” займався постачанням берлінських бритв “Gouvels”, пляшок “Deutsche Devarflas-chen Ges”, німецького клею та желатину “Meissner & Co”, оздоблення для меблів з Німеччини “Heuck & Arutz”, газо-керосино-калільного освітлення марок “Aktiebolaget Sinumbra” та “Світло”,  видачею довідок, пакуванням та транспортуванням меблів. Власниками торгового дому були капітан Іван Максимович Сообецький, який жив у будинку О. П. Руссова на Софіївській вул., 11, Олександр Костянтинович Пашевський і Петро Антонович Кузьминський.

У ІІ-й половині ХХ ст. у крамниці на першому поверсі із входом ліворуч будинку розмістився ремонт годинників.

Нині на другому поверсі будинку розташований Дозвільний центр управління економіки, промисловості та інвестицій Одеської міської ради.

На жаль будинок було виключено з переліку пам’яток, хоча він має цікавий, дуже гармонічний вигляд. Вірогідно це було зроблено у зв’язку з інтересами певних осіб зацікавлених у придбанні будівель у цьому кварталі. Жителі будинку у свою чергу намагаються дати відсіч, відновити статус пам’ятки архітектури і борються з спробами невідомих осіб зруйнувати будинок.

Джерело: “Вся Одесса”, 1900

Джерело: “Вся Одесса”, 1908

Джерело: “Вся Одесса”, 1914 видавництва “Одесскія новости”.

Знімок 1900-х рр.

Вхід до крамниці першого поверху.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s