Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок В.С. Петрової (кін 1890-х рр.)

Posted by Antique на Вівторок, 20 Серпня 2013 р. (13:33)

Будинок Віри Степанівни Петрової, кін. 1890-х рр., Маразліївська вул., 38
Будівля на плані міста
Стиль: історизм.
Охоронний статус: пам’ятник архітектури номер 454-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1900 р. – ?
  • 1900 р. – 1902-1903 – Ю. Мортон
  • 1902-1903 – вірогідно до Жовтневої революції – дружина капітана у відставці Віра Степанівна Петрова

Наприкінці ХІХ ст. ділянка під нинішнім номером №38 належала Інгену, пізніше, якщо у довіднику не було зроблено помилки, Юлії Мортон. У ті часи ділянка у довідниках вся Одеса вказана під №16, якій співпадає з більш пізнім номером іншої ділянки у першому кварталі, що теж належав Юлії Мортон. Між 1902 та 1903 роками ділянку придбала дружина капітана у відставці Віра Степанівна Петрова. За даними довіднику В.А. Пилявського будинок за даною адресою було споруджено у 1902 році, а за даними В.І. Тимофієнко будинок було споруджено у 1906 році, подібні розбіжності у датуванні стосується і сусіднього будинку №34 на ділянці Іоганна Гена.

Дана споруда має витонченість у оздобленні і не перевантажена декором. За плануванням будинок Петрової повторює сусідній будинок Гена, підворіття розташоване з правого краю будинку у крилі з великим відступом під червоної лінії вулиці. Такий прийом використовувався лише на даній вулиці і слугував для підсилення об’ємно-просторової композиції. У плані будинок Г-подібний, з дворовим крилом у лівого боку. Будинок вірогідно розрахований на три квартири. Фасад не містить великої кількості об’ємних елементів, на що вплинула епоха модерну у яку і було зведено дану споруду. Найяскравішим елементом будинку є кутова частина, що підкреслена круглою еркерною вежею з високим бароковим куполом. Обабіч вежі розташовані не глибокі ризаліти з лучковими фронтонами, подібний фронтон також має більш широкий ризаліт у лівого краю будинку. У даному ризаліті влаштована неглибока ніша, де влаштовано балкони, що відрізняються за формою один від одного. Вікна на третьому поверсі прикрашені маскаронами у дусі Л. Л. Влодека. Фасад на рівні 2-3 поверхів облицьований кахлями, що імітують цегляну кладку, що у ті часи у Одесі зустрічалося дуже рідко. У простінках з кахлі були викладені геометричні візерунки. З боку подвір’я будинок отримав галереї, що є дуже не типовим рішенням для Одеси. Фасади будинку було виконано у стилі модерну, що вірогідно відбулося у 1912 році під час спорудження флігеля, що примикає до лівого боку будівлі. Наявність заглиблення у області арки з боку вулиці компенсується глибоким ризалітом з боку подвір’я. На ньому також влаштований менший ризаліт з терасою на третьому поверсі. Даний малий ризаліт також міг бути споруджений під час зведення флігеля.
У парадному під’їзді, вхід до якого влаштований у арці проїзду встановлена огорожа типового дизайну, що не зовсім відповідає самобутньому вигляду будинку, а майданчики облицьовані кахлями і мають вигляд подібний до килима.

У невеликому дворовому крилі, що розташоване у лівого краю будинку влаштована службова сходова клітка зі сходами подібними гвинтовим, у плані сходова клітка уявляє собою квадрат. Балясини огорожі сходів виглядають ретроспективно і збереглися лише частково. У 1912 році за проектом архітектора А.Б. Мінкуса до даного крила було прибудовано великий Г-подібний флігель і згадана сходова клітка стала обслуговувати і квартири флігеля.

У 1913 році у квартирі №3 професора К.М. Сапєжко збиралося товариство грошової допомоги бідним хворим на Одеських лиманах.

У 1906 році після спорудження будинку Віри Петрової архітектор Мінкус спорудив будинок на сусідній ділянці В.Р. Вассала, на жаль будинок не зберігся. У переліку пам’яток однак будинок Петрової помилково було визначено у якості будинку Вассала. У той же період, або дещо пізніше було споруджено і величезний будинок Гойнінген-Гюно, через одну будівлю у 1899 році було споруджено гарний будинок для Д.Г. Кефали, який має деякі подібні будинку Петрової елементи оздоблення – таким чином будинок Петрової зайняв достойне місце серед інших споруд даного відрізку вулиці. Використання кахлі, помірність ліпного оздоблення та мальовничий силует робить даний будинок є одним з кращих будинків у місті споруджених у стилі історизму.

Арка проїзду.

Ліворуч: дворове крило, праворуч: новий флігель.

Парадний під’їзд.

Службовий під’їзд.

Службовий під’їзд.

Службовий під’їзд.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s