Одеса. Будинок Є. Ф. Беренса (кін. ХІХ—поч. ХХ ст.)
Posted by Antique на Середа, 14 Серпня 2013 р. (11:25)
Будинок Є. Ф. Беренса, кін. ХІХ— поч. ХХ ст., Коблевська вул., 8
Будівля на мапі
Стиль: історизм.
Відомі власники ділянки:
- кін. ХІХ ст. – 1899 р. – М. Фурманський
- 1899 р. – 1901-1903 рр. – В. Дірдовський
- 1901-1903 рр. – 1906-1907 рр. – Д. Абдулєвський
- 1906-1907 рр. – 1911 р. – Євген Федорович Беренс
- 1911 р. – вірогідно до жовтневої революції – вдова статського радника Катерина Феод. Беренс
Ще у 1833 році на даній вузькій ділянці за проектом архітектора третьої частини міста І. С. Козлова було споруджено одноповерховий будинок І. Ільїнського.
Невідомо, коли спорудили наявний будинок, за зовнішнім виглядом він споруджений на межі ХІХ—ХХ ст., але відомостей у період початку ХХ ст. у Обласному архіві не знайдено. Таким чином найбіль ймовірно, що будинок було споруджено наприкінці 1890-х років, коли ділянкою володів М. Фурманський. Також невідомо, чи був одноповерховий будинок Ільїнського знесений, або нинішня споруда є його надбудовою.
Вже у 1898 році будинок належав М. Фурманському, далі власники змінюються один за одним. Між 1906-1907 роками ділянку придбав Євген Федорович Беренс, який далі проживав у даному будинку до 1911 році, а потім власницею ділянки стала вдова статського радника Катерина Феод. Беренс, яка могла бути дружиною або донькою Євгена Беренса. К. Ф. Беренс проживала у будинку Олександра Дмитровича Біазі-Мавро на Софіївській вул., 28, де також проживала дворянка Євгенія Михайлівна Беренс. У довіднику Вся Одеса, 1914 видавництва “Одесскія новості” вказано, що ділянка на ніжинській належала Є. М. Беренс, а К. Ф. Беренс була власницею ділянки на Розмумовській вул., 27. Однак у тому же довіднику у переліку по вулицям ділянка на Ніжинській належить К. Ф. Беренс, а ділянка на Розумовській Оскару Августовичу Бренсу.
Будинок на ніжинській розташований на дуже вузькій ділянці і має С-подібний план. Будинок має три поверхи і розрахований приблизно на 9 квартир. Причому 3 з них є не дуже коштовними і розташовані у задньому крилі. Сходова клітка будинку розташована на стику головного та бічного крил і освітлюється за допомогою ліхтаря на даху. до неї з боку арки проїзду веде довгий шлюз у якому влаштовані входи до квартир першого поверху. Біля стику заднього та бічного крила розташовані службові сходи.
Фасад будинку виконано у стилі історизму. Арка проїзду влаштована у лівого боку будинку і підкреслена розкріповкою, зона якої є найбільш прикрашеною.
Будинок на Ніжинській вул., 8 незважаючи на невеликі розміри має достатньо вишуканий вигляд, не у останню чергу завдяки скульптурним елементам.

Вид на будинок з сусіднього подвір’я №6, що розташоване праворуч.

Двері парадного під’їзду.

Двері парадного під’їзду.

Двері парадного під’їзду.

Парадний під’їзд.

Парадний під’їзд. Деталі огорож інших будинків, що використані для ремонту.

Парадний під’їзд. Деталі огорож інших будинків, що використані для ремонту.

Парадний під’їзд. Автентична огорожа.

Парадний під’їзд. Ліхтар.

Службовий під’їзд. Остання балясина вірогідно не є автентичною.

Службовий під’їзд.

Ключ від однієї з кімнат.
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: