Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Я. А. Гальперіна (1901 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 12 Серпня 2013 р. (12:26)

Будинок Якова Абрамовича Гальперіна, 1901 р., Ольгіївська вул., 9
Будівля на мапі
Стиль: еклектика.
Атрибуція будинку, що наведена у даному огляді виконана автором блогу.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1899 р. – Ж. Іаффе
  • 1899 р. – 1900 р. – спадкоємці Ж. Іаффе
  • 1900 – 1901 р. – Г. Паппе
  • 1901 – гласний міської думи купець Яків Абрамович Гальперін
  • 1912-1913 рр. – спадкоємці Якова Абрамовича Гальперіна

Район міста біля узвозу Марінеско здавна був забудований хлібними складами у наслідок зручного розташування біля порту. Початок вулиці Ольгієвської первісно виходив на Хлібну площу, де відповідно здійснювали гуртову торгівлю зерном. Одна з таких просторих складських ділянок наприкінці ХІХ ст. належала Ж. Іаффе. У 1899 році вірогідно Ж. Іаффе вмирає тому що у даному і наступному роках ділянка перебуває у власності спадкоємців, які вирішили продати дану ділянку. Спадкоємці розподілили ділянку на три частини і виставили їх на продаж. Місце на початку ХХ ст. було достатньо привабливим, хлібний майдан був ліквідований і на його місці виріс комплекс медичного Факультету Новоросійського університету, закінчувалось спорудження його клінік. По перше, як то не рідко бувало, ділянками зацікавились перекупники, а вже у 1901-му році всі ділянки отримали постійних власників і на двох з них відразу ж розгорнулося активне будівництво. На ділянці С.Г. Кука №5 не було споруджено якихось значних будівель, вірогідно вона надавалась у оренду під виробництво (у 1910-х роках відомий промисловець Артур Анатра влаштував на неї один з цехів по виробництву літаків). Хлібний склад на новій ділянці №7 був перебудований архітектором Н. І. Гружевським на замовлення І. Діаманта, а на ділянці №9 придбаний Я. А. Гальперіном у 1901 році році постав великий прибутковий будинок.
Яків Абрамович Гальперін був гласним міської думи, купцем ІІ-ї гільдії і займався торгівлею галантерейними товарами. Справи у Якова Гальперіна йшли достатньо вдало незважаючи на потужну конкуренцію з боку сусіднього універмагу братів Петрококіно та інших. Гальперін тримав галантерейні та мануфактурні магазини у пассажу Менделевича та у будинку Маврокордато на Рішельєвській вул., 12.  і у 1912—1913 роках на придбаній у Наумова ділянці було споруджено величезний на ті роки багатоповерховий торговий центр з атріумом, що освітлювався за допомогою ліхтаря на даху. З 1911 року Я.А. Гальперін жив у будинку на Пироговській вул., 1 (нині зруйнований), де вірогідно у даній садибній місцевості була розташована невелика споруда дачного типу. Телефон квартири був вказаний той же (31-02), що і на Ольгіївській вулиці. Не ясно, чому з 1913 року ділянкою на Ольгівській володіють спадкоємці і не виключено, що у період 1912-1913 років Я. А. Гальперін вмер. Подібна ситуація спостерігалася і з купцем М. М. Бліжеським, який за даними Сергія Решетова вмер у 1911 році, але його ім’я зустрічалося навіть у довіднику на 1913 рік.

У довіднику “Вся Одесса”, 1911 від “Одесскія новости” вказано, що на Ольгіївській вул., 9 жив також купець Олексій Яковіч Гальперін, який був член ОТІРТТ (рос. ООИРТО).

Будинок Гальперіна на Ольгівській складається з чотирьох крил що розташовані по периметру і утворюють замкнене подвір’я. Головний фасад отримав тричастну симетричну композицію, що схожа на композицію будинку С.Ф. Вернетти на Садовій вул., 11 (арх. ймовірно А. Б. Мінкус, 1900 р.), але має спрощені форми. Для кращого сприйняття будинку не вистачає аттика (присутній у будинку на Садовій), який міг бути втрачений за 100 років існування. Центральний та бічний ризаліти уявляють собою простір обмежений об’ємними квадратними рустованими лізенами. У центрі будинку влаштований проїзд до подвір’я. Декор будинку є достатньо стриманим і у більший мірі виражається у оздобленні вікон. Найкраще оздоблені вікна другого поверху, де у бічних ризалітах вікна вінчають маскарони, а у центральному ризаліті розташовані вікна з трикутними та лучковим розірваним сандріком. Третій поверх оздоблений більш просто.
У головному крилі розташовано два під’їзди, один ліворуч,а інший праворуч від брами. Подібне планування можна спостерігати у будинку Я. Старікова на початку Ніжинській вулиці (арх. М. Б. Абрамович, К. М. Попов, 1899—1900 рр.). Під’їзди мають типове планування, вікна розташовані у фасадах  з боку подвір’я. Нижня частина стін прикрашена дерев’яними панелями подібно вестибюлю будинку З. С. Полінського (арх. Л. М. Розен, 1911 р.). У вікнах встановлені різноманітні кольорові сегменти, а майданчики прикрашені нетиповими візерунками на мозаїці.

У газеті Одесскія Новости за червень 1909 року була надрукована наступна примітка:

Вчера у нас сообщалось о задержании вымогателя Г. Шварцмана, явившегося в качестве уполномоченного “федерации южно-русской анархической организации” за получением 1.000 руб. от купца Я.А. Гальперина. Как оказывается, вымогатель, за несколько  дней до задержания явился в магазин Гальперина и вёл переговоры о требовании группы коммунистов-анархистов. Между прочим, вымогатель гарантировал, что в случае уплаты в течении года никто г. Гальперина беспокоить не будет. Задержанный Шварцман оказался по ремеслу слесарем. Он окончил в Одессе ремесленное училище “Труд”.

У 1912—1913 роках на новій ділянці Я. А. Гальперіна на розі Рішельєвської вулиці і вулиці Буніна за проектом Ф. А. Троупянського було споруджено універмаг мануфактури.

Даний будинок є гідним представником останніх будинків доби еклектики і відрізняється добрим оздобленням парадних сходових кліток.

Вид на заднє крило.

Вид на заднє крило.

задній фасдад заднього крила.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s