Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Я.А. Гальперіна (вірог. 1901 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 12 Серпня 2013 р. (12:26)

Прибутковий будинок Якова Абрамовича Гальперіна, арх. А.Б. Мінкус, поч. 1900-х рр., Ольгіївська вул., 9
Будівля на мапі
Стиль: еклектика.
Атрибуція будинку, що наведена у даному огляді виконана автором блогу.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1899 р. – Ж. Іаффе
  • 1899 р. – 1900 р. – спадкоємці Ж. Іаффе
  • 1900 – 1901 р. – Г. Паппе
  • 1901 – гласний міської думи купець Яків Абрамович Гальперін
  • 1912-1913 рр. – спадкоємці Якова Абрамовича Гальперіна

Район міста біля узвозу Марінеско здавна був забудований хлібними складами у наслідок зручного розташування біля порту. Початок вулиці Ольгієвської первісно виходив на Хлібну площу, де відповідно здійснювали оптову торгівлю зерном. Одна з таких просторих складських ділянок наприкінці ХІХ ст. належала Ж. Іаффе. У 1899 році вірогідно Ж. Іаффе вмирає тому що у даному і наступному роках ділянка перебуває у власності спадкоємців, які вирішили продати дану ділянку. Спадкоємці розподілили ділянку на три частини і виставили їх на продаж. Місце на початку ХХ ст. було достатньо привабливим, хлібний майдан був ліквідований і на його місці виріс комплекс медичного Факультету Новоросійського університету, закінчувалось спорудження його клінік. По перше, як то не рідко бувало, ділянками зацікавились перекупники, а вже у 1901-му році всі ділянки отримали постійних власників і на двох з них відразу ж розгорнулося активне будівництво. На ділянці С.Г. Кука №5 не було споруджено якихось значних будівель, вірогідно вона надавалась у оренду під виробництво (у 1910-х роках відомий промисловець Артур Анатра влаштував на неї один з цехів по виробництву літаків). Хлібний склад на новій ділянці №7 був перебудований архітектором Н.І. Гружевським на замовлення І. Діаманта, а на ділянці №9 придбаний Я.А. Гальперіном вірогідно у тому же році постав великий прибутковий будинок за проектом архітектора А.Б. Мінкус.
Яків Абрамович Гальперін був гласним сіської думи купцем ІІ-ї гільдії і займався торгівлею галантерейними товарами. Справи у Якова Гальперіна йшли достатньо вдало незважаючи на потужну конкуренцію з боку сусіднього універмагу братів Петрококіно та інших. Гальперін тримав галантерейні та мануфактурні магазини у пассажу Менделевича та у будинку Маврокордато на Рішельєвській вул., 12.  і у 1912-1913 роках на придбаній у Наумова ділянці було споруджено величезний на ті роки багатоповерховий торговий центр з атріумом, що освітлювався за допомогою ліхтаря на даху. З 1911 року Я.А. Гальперін жив у будинку на Пироговській вул., 1 (нині зруйнований), де вірогідно у даній садибній місцевості була розташована невелика споруда дачного типу. Телефон квартири був вказаний той же (31-02), що і на Ольгіївській вулиці. Не ясно, чому з 1913 року ділянкою на Ольгівській володіють спадкоємці і не виключено, що у період 1912-1913 років Я.А. Гальперін вмер. Подібна ситуація спостерігалася і з купцем М.М. Бліжеським, який за даними Сергія Решетова вмер у 1911 році, але його ім’я зустрічалося навіть у довіднику на 1913 рік.

У довіднику “Вся Одесса”, 1911 від “Одесскія новости” вказано, що на Ольгіївській вул., 9 жив також купець Олексій Яковіч Гальперін, який був член ОТІРТТ (рос. ООИРТО).

Будинок Гальперіна на Ольгівській складається з чотирьох крил що розташовані по периметру і утворюють замкнене подвір’я. Головний фасад отримав тричастну симетричну композицію, що схожа на композицію будинку С.Ф. Вернетти на Садовій вул., 11 (арх. А.Б. Мінкус, поч. 1900-х рр.), але має спрощені форми. Для кращого сприйняття будинку не вистачає аттика (присутній у будинку на Садовій), який міг бути втрачений за 100 років існування. Центральний та бічний ризаліти уявляють собою простір обмежений об’ємними квадратними рустованими лізенами. У центрі будинку влаштований проїзд до подвір’я. Декор будинку є достатньо стриманим і у більший мірі виражається у оздобленні вікон. Найкраще оздоблені вікна другого поверху, де у бічних ризалітах вікна вінчають маскарони, а у центральному ризаліті розташовані вікна з трикутними та лучковим розірваним сандріком. Третій поверх оздоблений більш просто, лиштва вікон виконана у типових формах притаманних архітектору А.Б. Мінкусу.
У головному крилі розташовано два під’їзди, один ліворуч,а інший праворуч від брами. Подібне планування можна спостерігати у будинку Б.М. Гросул-Толстого на початку Ніжинській вулиці (арх. А.Б. Мінкус вірог. за участю Л.Л. Влодека, вірог. 1905 р.). Під’їзди мають типове планування, вікна розташовані у фасадах  з боку подвір’я. Нижня частина стін прикрашена дерев’яними панелями подібно вестибюлю будинку З.С. Полінського (арх. Л.М. Розен, 1913 р.). У вікнах встановлені різноманітні кольорові сегменти, а майданчики прикрашені нетиповими візерунками на мозаїці.

У газеті Одесскія Новости за червень 1909 року була надрукована наступна примітка:

Вчера у нас сообщалось о задержании вымогателя Г. Шварцмана, явившегося в качестве уполномоченного “федерации южно-русской анархической организации” за получением 1.000 руб. от купца Я.А. Гальперина. Как оказывается, вымогатель, за несколько  дней до задержания явился в магазин Гальперина и вёл переговоры о требовании группы коммунистов-анархистов. Между прочим, вымогатель гарантировал, что в случае уплаты в течении года никто г. Гальперина беспокоить не будет. Задержанный Шварцман оказался по ремеслу слесарем. Он окончил в Одессе ремесленное училище “Труд”.

У 1912-1913 роках на новій ділянці Я.А. Гальперіна на розі Рішельєвської вулиці і вулиці Буніна за проектом Ф.А. Троупянського друга та родича архітектора А.Б. Мінкуса було споруджено універмаг мануфактури.

Даний будинок є достійним представником останніх будинків доби еклектики і відрізняється добрим оздобленням парадних сходових кліток.

Вид на заднє крило.

Вид на заднє крило.

задній фасдад заднього крила.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s