Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Й.-Х. І. Бернштейна (1902 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 12 Серпня 2013 р. (14:07)

Прибутковий будинок Йосипа-Хаїма Ісааковича Бернштейна, арх. А.Б. Мінкус, 1902 р., Велика Арнаутська вул., 24
Будівля на мапі
Стиль: еклектика.
Охоронний статус: пам’ятник архітектури номер 132-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).
Атрибутація будинку виконана автором блогу шляхом прив’язки даних довіднику В.А. Пилявського.

Дана ділянка, належала єврею Йосипу-Хаїму Ісааковичу Бернштейну, ще з кінця ХІХ ст. За даними В.А. Пилявського у 1902 році для Бернштейна було споруджено будинок за проектом архітектора Мінкуса, але вказана була інша адреса. У переліку пам’яток місцевого значення вказаний інший архітектор О.Й. Бернардацці, однак за всіма ознаками автором даного будинку Бернштейна є саме архітектор А.Б. Мінкус. На даній вулиці архітектор спорудив по меншій мірі ще три будинки, певна кількість будинків його авторства розміщена і у сусідніх кварталах.

Будинок уявляє одну з самих значних і багато оздоблених споруд архітектора даного періоду. Будинок П-подібний, чотириповерховий, має тричастну симетричну композицію. На подвір’ї розташовані триповерховий флігель з напівпідвалом (праворуч) та двоповерховий флігель (ліворуч). По центральній вертикальній вісі влаштована брама типова для проектів архітектора А.Б. Мінкуса. Високий декоративний рівень будинку було досягнуто завдяки застосуванню численної кількості об’ємних деталей – широкої віконної лиштви, карнизів, поясків русту, сандриків різних форм та скульптурних елементів. Оздоблення останнього поверху має легкі не явні риси модерну. Особливо яскраво репрезентована центральна частина будинку, де на другому поверсі обабіч вікна влаштована композиція з колон-лап хижаків та кам’яного балкону з декоративною огорожею. Над кожним ризалітом будинку влаштовані фронтони, але первісну форму зберіг тільки правий, центральний вірогідно перебуває у зміненому стані, а лівий спільно з лівою частиною фасаду знаходиться у пошкодженому стані. На центральному фронтоні у 1960-му році було викарбувано дату ремонту будинку, подібні надписи 1960-х років можна зустріти і на деяких інших будинках у місті.

Завдяки фотоданним дослідника Юрія Парамонова стало відомим, що як і у будинку Мавроматіса під №24 (арх. а.Б. мінкус, 1906-1908 рр.) у парадному під’їзді на майданчику першого поверху було розміщено латинське привітання “Salve”, але іншим шрифтом. Сходи у парадному під’їзді є типовими і зустрічаються у будинках споруджених на межі ХІХ-ХХ ст. переважно у проектах архітектора Л.М. Чернігова у кварталі Руссова на Софіївській вул., 9-11.

Двоповерховий флігель міг бути спорудженим раніше 1902 року і іншим архітектором, триповерховий флігель також було зведено за проектом архітектора А.Б. Мінкуса.

У довіднику Вся Одесса ,1908 розміщена реклама практичної школи хімічних виробництв при заводі стеаринових свічок М.Ф. Цукермана, який розміщувався на даній ділянці. У інших довідниках ні Цукерман, ні його виробництво не згадується, лише на Болгарській, 72 з’являється хімічний завод В.Е. Цукермана.

У 1911 році Бернштейн викупив у Одеського кредитного товариства ділянку на Пушкінській вул. ,62 де розташовані достатньо старі будинки, які могли бути спорудженими у перших двох третинах ХІХ ст.

Будинок Хаїма Бернштейна на Великій Арнаутській вулиці є одним з самих художніх і значних будинків архітектора А.Б. Мінкуса і справжньою прикрасою Великої Арнаутської вулиці.

Вся Одесса, 1908

Дальній ракурс.

На фронтоні викарбувано дату ремонту у 1960 р.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s