Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок С. Ф. Вернетти (1874—1875 рр., кін. 1890-х рр.)

Posted by Antique на Понеділок, 5 Серпня 2013 р. (17:54)

Будинок Септимія Францовича Вернетти, арх. В. Ф. Маас, проект: 1873 р. Будівництво, нагляд: 1874 р. Розширення та змінення фасаду, арх. В. Ф. Маас, 1875 р. Реконструкція, ймовірно арх. А. Б. Мінкус, ймовірно кін. 1890-х рр., Соборна пл., 4
Будівля на мапі
Стиль: необароко.
Охоронний статус: пам’ятник історії номер 784-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)
Атрибуція будинку, що наведена у даному огляді виконана автором блогу.

Відомі власники ділянки:

  • 1873 р. – грудень 1903 р. – Септим Францевич Вернетта
  • 1904 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Ернст Септимович Вернетта

Досліднику Французького бульвару Сергію Котелко вдалось знайти дуже цінні подробиці стосовно сім’ї італійців Вернетта, що наведені у статті про дачу Вернетти у Спортивному провулку. Голова сім’ї був скульптор Франц Вернетта, що у 1836-му році відкрив у Одесі майстерню, а на початку 1870-х років році придбав будинок у Самому серці міста на Соборній пл., 4 де за довідниками Вся Одеса значиться його скульптурна майстерня. За рік до придбання будинку у ньому зупинявся під час подорожі у Росію чеський письменник-демократ Сватоплук Чех, завдяки чому будинок є пам’яткою історії.

Наприкінці 1873 року Септимій Францович Вернетта подав прохання на спорудження будинку, у 1874 він відповідно будується. У 1875 були подані прохання на будівництво нової частини будинку і переробку фасаду.

У майстерні виробляли пам’ятники а також мармурові сходи. У 1893 році у неї працювало вісім робітників і вироблялося щорічно продукції на 20 тисяч рублів.

На його замовлення Вернетти архітектором А. Б. Мінкусом у 1900 році було споруджено прибутковий будинок на Садовій вул., 11, і ймовірно, що дещо раніше реконструйовано власний будинок родини на Соборній площі. У грудні 1903 року С. Ф. Вернетта вмирає, а спадкоємцями його майна стають його сини Ернст та Франц. До самої Жовтневої революції будинок на Соборній площі з майстернею залишаються у власності Ернста Септимовича Вернетти. Будинок на Садовій вул. однак незабаром було продано Невражиним, але брати ближче до 1910-х років придбали декілька нових ділянок, на яких за проектом все того ж архітектора А. Б. Мінкуса були споруджені достатньо значні і гарні прибуткові будинки та дача.

Судячи по кількості споруджених будинків можна припустити ,що справи скульптурної майстерні йшли дуже добре, пам’ятники руки С. Ф. Вернетти були помічені навіть у Криму, також вірогідно значна частина мармурових сходів у будинках була виготовлена майстрами закладу Вернетти.

Будинок на Соборній площі має лише два поверхи, а його дворовий фасад несе на собі сліди первісного галерейного планування притаманними спорудам І-ї та ІІ-ї третини ХІХ ст.
Будинок було реконструйовано з передекоруванням головного фасаду архітектора А. Б. Мінкуса, про що свідчить характеру лиштва вікон, як наприклад у будинку А.М. Вер(ш)ховської  Однак нетиповим засобом для даного архітектора було поєднання барокового отвору з прямим сандріком, що вірогідно обумовлено низькою поверховістю будинку, яка обумовила більшу насиченість використаних методів. Будинок є дуже довгим, але фасад є достатньо динамічним завдяки щільному розташуванню поверхів, русту всього фасаду, об’єднання частини вікон прямими сандріками у групи по два та влаштуванню фільонок з концентричними візерунками. На першому поверсі не зважаючи на розташування не були влаштовані вітрини магазинів, але не виключено, що на першому поверсі були все ж таки розташовані крамниці. Фасад будинку тридільний, але завдяки рустуванню країв ризалітів це не дуже помітно, що однак компенсується неокласичними фронтонами, що увінчують ризаліти. У центральній частині будинку віконні простінки прикрашені рустованими пілястрами, що подібні тим,, що прикрашають вікна будинку О. Пашкова (арх. А. Б. Мінкус, кін. 1890-х рр.).

Будинок уявляє собою взірець витонченої еклектики початку ХХ ст. з вираженим бароковим декором і є одним з самих нетипових проектів архітектора А. Б. Мінкуса.

У власності родини Вернетта перебували наступні будинки:

Джерело: Вся Одесса, 1908

Джерело: Вся Одесса, 1910

Джерело: Вся Одесса, 1911

Захисні стовпи брами.

Зворотній фасад головного будинку.

Флігель ,заднє крило.

Флігель, бічне крило.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s