Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий будинок С.Ф. Вернетти (1873-1874 р., Рек. близько 1900 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 5 Серпня 2013 р. (17:54)

Житловий будинок Септима Францовича Вернетти, арх. В. Ф. Маас, 1873-1874 рр. Реконструкція, ймовірно арх. А. Б. Мінкус, близько 1900 р., Соборна пл., 4
Будівля на мапі
Стиль: необароко.
Охоронний статус: пам’ятник історії номер 784-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р.)
Атрибуція будинку, що наведена у даному огляді виконана автором блогу.

Відомі власники ділянки:

  • 1875 р. – грудень 1903 р. – Септим Францевич Вернетта
  • 1904 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Ернст Септимович Вернетта

Досліднику Французького бульвару Сергію Котелко вдалось знайти дуже цінні подробиці стосовно сім’ї італійців Вернетта, що наведені у статті про дачу Вернетти у Спортивному провулку. Голова сім’ї був скульптор Франц Вернетта, що у 1836-му році відкрив у Одесі майстерню, а 1875 році придбав будинок у Самому серці міста на Соборній пл., 4 де за довідниками Вся Одеса значиться його скульптурна майстерня. За рік до придбання будинку у ньому зупинявся під час подорожі у Росію чеський письменник-демократ Сватоплук Чех, завдяки чому будинок є пам’яткою історії.

Вірогідно він спорудив новий будинок або флігелі незабаром після придбання – наявні флігелі на подвір’ї характері для архітектури Одеси ІІІ-ї третини ХІХ ст. У 1875 році Франц Вернетта вмирає, а спадкоємцем його справ стає італійський підданий Септим Францович Вернетта.

У майстерні виробляли пам’ятники а також мармурові сходи. У 1893 році у неї працювало вісім обітників і вироблялося щорічно продукції на 20 тисяч рублів.

Вірогідно на його замовлення архітектором А.Б. Мінкусом на початку 1900-х років було споруджено прибутковий будинок на Садовій вул., 11, та реконструйовано власний будинок родини на Соборній площі. У грудні 1903 року С.Ф. Вернетта вмирає, а спадкоємцями його майна стають його сини Ернст та Франц. До самої Жовтневої революції будинок на Соборній площі з майстернею залишаються у власності Ернста Септимовича Вернетти. Будинок на Садовій вул. однак незабаром було продано Невражиним, але брати ближче до 1910-х років придбали декілька нових ділянок, на яких за проектом все того ж архітектора А.Б. Мінкуса були споруджені достатньо значні і гарні прибуткові будинки та дача.

Судячи по кількості споруджених будинків можна припустити ,що справи скульптурної майстерні йшли дуже добре, пам’ятники руки С.Ф. Вернетти були помічені навіть у Криму, також вірогідно значна частина мармурових сходів у будинках була виготовлена майстрами закладу Вернетти.

Будинок на Соборній площі має лише два поверхи, а його дворовий фасад несе на собі сліди первісного галерейного планування притаманними спорудам І-ї та ІІ-ї третини ХІХ ст.
Будинок було реконструйовано з передекоруванням головного фасаду архітектора А.Б. Мінкуса, про що свідчить характеру лиштва вікон, як наприклад у будинку А.М. Вер(ш)ховської  Однак нетиповим прийомом для даного архітектора було поєднання барокового отвору з прямим сандріком, що вірогідно обумовлено низькою поверховістю будинку, яка обумовила більшу насиченість використаних методів. Будинок є дуже довгим, але фасад є достатньо динамічним завдяки щільному розташуванню поверхів, русту всього фасаду, об’єднання частини вікон прямими сандріками у групи по два та влаштуванню фільонок з концентричними візерунками. На першому поверсі не зважаючи на розташування не були влаштовані вітрини магазинів, але не виключено, що на першому поверсі були все ж таки розташовані крамниці. Фасад будинку тридільний, але завдяки рустуванню країв ризалітів це не дуже помітно, що однак компенсується неокласичними фронтонами, що увінчують ризаліти. У центральній частині будинку віконні простінки прикрашені рустованими пілястрами, що подібні тим,, що прикрашають вікна будинку Б.М. Гросул-Толстого (арх. А.Б. Мінкус, Л.Л. Влодек, 1904-1905 рр.).

Будинок уявляє собою взірець витонченої еклектики початку ХХ ст. з вираженим бароковим декором і є одним з самих нетипових проектів архітектора А.Б. Мінкуса.

У власності родини Вернетта перебували наступні будинки:

Джерело: Вся Одесса, 1908

Джерело: Вся Одесса, 1910

Джерело: Вся Одесса, 1911

Захисні стовпи брами.

Зворотній фасад головного будинку.

Флігель ,заднє крило.

Флігель, бічне крило.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s