Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Р.В. Вассала (ймов. ІІ-а пол. 1890-х рр.)

Posted by Antique на Неділя, 4 Серпня 2013 р. (00:29)

Будинок Романа Володимировича Вассала, ймовірно ІІ-а пол. 1890-х рр., вул. 10 квітня, 6
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1902-1903 рр. В. Бєльський
  • 1902-1903 рр. – 1912-1913 рр. – Роман Володимирович Вассал
  • 1912-1913 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Володимир Олексійович Вассал

З 1902-1903 років ділянка біля заводу Мюльнера належала представнику родини французів Роману Володимировичу Вассалу. Вірогідно незабаром після придбання він спорудив привабливий триповерховий прибутковий будинок. У центрі міста така споруда не дуже би виділялася серед інших будинків, але у цьому районі будинок Вассала є одним з найкращих споруд.

У плані будинок Г-подібний, він складається з двох крил головного та правого. Під час Другої світової війни ліва частина головного крила була зруйнована і на її місті була пізніше влаштована вставка між крилом і будинком 1960-х років. Також на ділянці Вассала на місті радянського будинку за фотоматеріалами Luftwaffe був розташований невеликий одноповерховий будинок.

У кожному крилі будинку розташовано вісім квартир. Вхід до під’їзду головного крила розташований у проїзді, сам під’їзд освітлюється за допомогою вікон, що не відрізняються ззовні від інших вікон дворового фасаду. Під’їзд у бічному крилі вірогідно освітлюється за допомогою ліхтаря на даху. Дворові фасади будинку прикрашені фільончастим облямуванням вікон. На фотографії В. Нікітенко зробленої у 1970-х роках стулки брами будинку були вже демонтовані. Декор будинку є недостатньо виразним тому важко по зовнішньому вигляду визначити архітектора. Пілястри у центральному ризаліті і діамантовий руст були притаманні архітектору Ц. Є. Зелінському, однак рустіка підвальної частини вказує на те, що будинок було споруджено близько 1900-го року  або пізніше. Проте відомості про творчість Ц. Є. Зелінського у ІІ-й пол. 1890-х років відсутня. Замовником будівництва можливо був Р. В. Вассал, який був значним домовласником. Відомості про спорудження за 1904 – 1910 роки є відсутніми. Прохання на дозвіл у 1900-і Вассал також не подвав. Таким чином припустимо, що будинок  було споруджено у ІІ-й пол. 1890-х років.

У задній частині подвір’я на всю його ширину у І-й або ІІ-й третині ХІХ ст. було споруджено двоповерховий галерейний флігель.

У 1912-1913 роках власником будинку стає Володимир Олексійович Вассал, що жив у будинку Олексія та Павла Вассалів на вул. Гоголя, 6 (тел. 42-06). В.О. Вассал був членом Одеського автомобільного товариство, що розміщувалось на ділянці Олексія Романовича Вассала на Гаванній вул., 3, був членом Одеського аероклубу,  нового товариства поштово-голубиного спорту.

Будинок Р. В. Вассала є одним з значних прибуткових будинків Молдаванки, причому його власник не пошкодував коштів на оздоблення споруди і у даному контексті більшість будинків поступаються будинку Р.В. Вассала.

Luftwaffe, 1944 р.

Правий брандмауер будинку.

Старий двоповерховий флігель.

Старий двоповерховий флігель.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s