Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Ш. Ташма (ймов. 1890-і рр.)

Posted by Antique на Четвер, 1 Серпня 2013 р. (10:18)

Будинок Шмуля Ташма, ймовірно кін. 1890-х  рр., вул. лейтенанта Шмідта, 4
Будівля на мапі
Стиль: історизм.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1911-1913 рр. –  Шмуль (або Шая) Юдкович, Йосип Шмулевич і Абрам Ташма (у 1912 р. будинок орендується Н. Вайбергом)
  • 1912-1913 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Мотя Іцкович Варшавський

З правого боку вулиці лейтенанта Шмідта у першому кварталі по якимось причинам впродовж 1900-1910-х років відбулося масове будівництво. У даному кварталі присутні твори архітекторів М. А. Шелковського, Л. М. Розена, А. Б. Мінкуса, Ю. М. Дмитренка.

Ймовірно наприкінці ХІХ ст. на ділянці №4, що належала єврею  Шаї Ташмі на червоній лінії вулиці споруджено П-подібний триповерховий з житловим підвалом будинок у стилі історизму. Фасад повністю рустовано, у деяких місцях використовується об’ємний, фактурний руст. Дуже цікавим є ризаліт у центрі з виразними отворами вікон.

Між 1912 та 1913 роками будинок придбав великий домовласник єврей Мотя (Маркус) Іцкович (Ісаакович) Варшавський, який мав тютюнову крамницю у зруйнованому нині будинку де розташований у наші часи будинок за адресою Олександрівський просп., 38а, був членом комісії по роздачі допомоги паливом та мацою вбогим євреям міста Одеси.

У власності Моті Варшавського був величезний будинок на розі Базарної вулиці та вулиці Осіпова (первісно Файнштейна), будинок на розі Великої Арнаутської вулиці та Олександрівського проспекту, вишуканий будинок на вулиці Жуковського, 31, будинок на Жуковського, 35 (зруйнований), колишній будинок Раухвергера на Пушкінській, дача на Французькому бульварі (зруйнована, територія санаторію “Україна”). Таким чином у власності Варшавського були будинки, що були або придбані у інших власників, або споруджені на власне замовлення. Після придбання ділянки Варшавський спорудив у її дальній частині житловий флігель на дуже невеликому відрізку ділянки. Слід зазначити, що даний флігель є  єдиним будинком Варшавського доби модерну. Проект флігеля було замовлено не дуже відомому архітектору Л. М. Розену. Розташування окремої сходової клітки з боку фасаду завдяки малій товщині споруди було безальтернативним.

Будинок на вул. лейтенанта Шмідта має виразний і мальовничий декор головного фасаду хоча і завдяки простій композиції не здається дуже коштовним.

Огорожа приямку.

Вхід до квартири у підвалі.

Двері парадного входу у арці.

Ліве крило.

Праве крило.

Праве крило.

Праве крило.

Праве крило.

Сходи у правому крилі.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s