Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок родини Ташма (вірог. 1890-і рр.)

Posted by Antique на четвер, 1 Серпень 2013 р. (10:18)

Прибутковий будинок родини Ташма, вірогідно 1900-і  рр., вул. лейтенанта Шмідта, 4
Будівля на мапі
Стиль: еклектика.
Атрибуція будинку, що наведена у даному огляді виконана автором блогу.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1911-1913 рр. –  Шмуль (або Шая) Юдкович, Йосип Шмулевич і Абрам Ташма (у 1912-му р. будинок орендується Н. Вайбергом)
  • 1912-1913 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Мотя Іцкович Варшавський

З правого боку вулиці лейтенанта Шмідта у першому кварталі по якимось причинам впродовж 1900-1910-х років відбулося масове будівництво. У даному кварталі присутні твори архітеторів М.А. Шелковського, Л.М. Розена, С.А. Ландесмана, А.Б. Мінкуса.

Вірогідно наприкінці ХІХ ст. на ділянці №4, що належала єврею  Шаї Ташмі на червоній лінії вулиці споруджено П-подібний триповерховий з житловим підвалом будинок у стилі еклектики. У оздобленні будинку можна зустріти багато елементів, що зустрічаються у творах архітекторів К.М. Попова, М.І .Лінецького, А.Б. Мінкуса, але автор даної статті вважає, що будинок було споруджено останнім згаданим архітектором, а саме А.Б. Мінкусом у 1890-х роках. Як і вікна будинку Б.М. Гросул-Толстого на початку Торгової вулиці (арх. А.Б. Мінкус, Л.Л. Влодек, 1903 р.) вікна даного будинку облямовують рустовані лізени (у будинку Гросул-Толстого – пілястри). З будинком Я.М. Тепера на вул. Осипова (1901 р.) спостерігається схожість у пропорціях вікон у центральному ризаліті та віяльних замкових каменів. Аналогічну віконну композицію має і будинок П.М. Мавроматіса на вул. Великій Арнаутській, 10 (1906-1908 рр.), флігель будинку М.П. Таубеншлаг (1904-1906 рр.) на вул. Осипова, 9. Хоча така композиція вікон є поширеною у європі, однак у Одесі, згідно наведеним даний використовував саме А.Б. Мінкус. Люнети дверей флігелів є видовженими і розділені вертикальною поперечиною подібно багатьом інші дверям у проектах А.Б. Мінкуса. Є не дуже притаманною для А.Б. Мінкуса є оздоблення дворових фасадів, але не виключено, що власник забажав зменшення коштовності споруди і подібне оздоблення можна спостерігати у будинку А.М. Вершховської (арх. А.Б. Мінкус, 1908-1909 рр.). У 1900-х роках поряд з будинком Ташми за проектом архітектора А.Б. Мінкуса було споруджено будинок А.С. Тарасевич. Також за кольором фасаду і характером русту ніжної частини будинку споруда є схожою на будинок Булгака, що споруджений на Успенській вулиці архітектором М.І. Лінецьким у 1899 році та іншим проектом того же архітектора 1896 року на вул. Новосельського, 86 (Реміснича управа).

Між 1912 та 1913 роками будинок придбав крупний домовласник єврей Мотя (Маркус) Іцкович (Ісаакович) Варшавський, який мав тютюнову крамницю у зруйнованому нині будинку де розташований у наши часи будинок за адресою Олександрівський пр., 38а. був членом комісії по роздачі допомоги паливом та мацою вбогим євреям міста Одеси.

У власності Моті Варшавського був величезний будинок на розі Базарної вулиці та вулиці Осіпова (первісно Файнштейна), будинок на розі Великої Арнаутської вулиці та Олександрівського проспекту, вишуканий будинок на вулиці Жуковського, 31, будинок на Жуковського, 35 (зруйнований), колишній будинок Раухвергера на Пушкінській, дача на Французькому бульварі (зруйнована, територія санаторію “Україна”). Таким чином у власності Варшавського були будинки, що були або придбані у інших власників, або споруджені на власне замовлення. Після придбання ділянки Варшавський спорудив у її дальній частині житловий флігель на дуже невеликому відрізку ділянки. Слід зазначити, що даний флігель є  єдиним будинком Варшавського доби модерну. Проект флігеля було замовлено не дуже відомому архітектору Л.М. Розену, однак, що зовнішній вигляд флігеля дуже схожий на твори архітектора А.Б. Мінкуса – тяги між поверхами – трапецоїдний ризаліт сходової клітки, характерні віяльний замок, та фільонка у ризаліті. Розташування окремої сходової клітки з боку фасаду завдяки малій товщині споруди було безальтернативним. Не виключено, що А.Б. Мінкус виконав проект будинку спільно з Л.М. Розеном, який також міг займатися його спорудженням, працював Л.М. Розен і з архітектором Х.Г. Бейтельсбахером.

Будинок на вул. лейтенанта Шмідта має виразний і мальовничий декор головного фасаду хоча і завдяки простій композиції не здається дуже коштовним.

Огорожа приямку.

Вхід до квартири у підвалі.

Двері парадного входу у арці.

Ліве крило.

Праве крило.

Праве крило.

Праве крило.

Праве крило.

Сходи у правому крилі.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s