Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. Гааз і Вєддє (1894 р., перебуд. кін. ХІХ – поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 30 Липня 2013 р. (00:16)

Будинок, XIX ст. Реконструкція, ймовірно кін. ХІХ ст. Новий флігель, проект: ймовірно  1901 р. Будівництво, нагляд: арх. Р. А. Рейхенберг, 1902 р., вул. Пастера, 28
Будинок на мапі
Стиль: історизм.
Охоронний статус: пам’ятник архітектури та історії місцевого значення номер 630-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

Відомі власники ділянки:

  • 1883 р. – Далл’Орсо (dell’Orso)
  • кін. ХІХ ст. – М. Гааз і Вєддє
  • 1898 р. а можливо і пізніше – 1899 р. – спадкоємці М. Гааз і Вєддє
  • 1899 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Леві І. Стратієвський і Люб. Давідович Стратієвський

На ділянці мешкали люди ще у 1884 році і можливо наявний будинок є достатньо старим, а нинішній вигляд отримав у результаті пізніх реконструкцій і надбудови.

У 1898 році ділянка належала спадкоємцям М. Гааз і Вєддє. У 1899 році будинок вже було продано Л. І. і Л. Д. Стратієвським, які володіли будинком до самої революції, саме на їх замовлення у 1902 році почалось будівництво триповерхового з підвалом флігеля під наглядом А. Р. Рейхенберга.

На ділянці впритул розташовані Г-подібний будинок та С-подібний флігель, які утворюють зачинене подвір’я.

Головний фасад будинку є цілком одноманітним, декор притаманний 1970-1980-м рокам. Не зважаючи на те, що будинок є довгим композиція його однодільна, ризаліт відсутній, а по центральній вісі розташований еркер з балконом на ньому. Під еркером влаштований проїзд до подвір’я. Під вікнами третього поверху влаштований хвилястий ліпний елемент, який можна зустріти у будинках різних архітекторів, зокрема у будинку Лєтніка на Єврейській вул., 57 (арх. І.Ф. Яценко, 1893 р.).

Дворовий флігель є асиметричним, його лівий бік займає лише половину глибини ділянки, а правий майже всю. Таким чином під’їзди теж розташовані не симетрично. Лівий під’їзд розташований у центральному крилі флігеля, довгий вестибюль веде до сходової клітки у заднього фасаду. Правий флігель влаштований у куті і освітлюється вікнами головного фасаду флігеля. Під’їзди є достатньо просторими, на сходах встановлена гарна але типова огорожа з окремих балясин,  аналогічна огорожа застосована у фасадному будинку Я. М. Тепера на Великій Арнаутській, 16 (арх. невідомий, ймовірно кін. 1890-х рр.). Майданчики вкриті кахлями схожими на вироби заводу барона Бергенгейма.

Будинок є пам’яткою історії завдяки тому, що у ньому жили:

  • у 1890-1907 рр. російський славіст, ректор Новоросійського університету, професор А.А. Кочубинський
  • у 1888-1902 рр. психіатр, професор Б.А. Шпаковський
  • у 1920-1939 рр. патологоанатом, професор Тізенгаузен
  • у 1926-1927 рр. фармаколог, професор Д.М. Лавров

Також у будинку жив Олександр Петрович Ліховецер, який був членом Товариства для допомоги нужденним учнів Жіночого єврейського комерційного училища Клавдії Семенівни Гефтер Міністерства торгівлі та промисловості, що було розташовано на вулиці Новосельського, 96 / Тираспольській (будинок не зберігся).

Будинок на вул. Пастера, 28 уявляє собою значну споруду, що займає дві звичайні ділянки. Ділянка забудована не дуже щільно і всередині утворилося просторе подвір’я. Саме це подвір’я уявляє собою найбільшу цікавість у цьому будинку. Влаштована на дворових фасадах лиштва дворових вікон надає фасадом гармонійного вигляду. Ще однією цікавістю даного будинку є огорожа та великі майданчики з різнокольорової кахлі.

Головний будинок. Задній фасад.

Головний будинок. Задній фасад.

Ліворуч: головний будинок, праворуч: флігель.

Ліворуч: головний будинок, праворуч: флігель (лівий бік).

Флігель, правий бік.

Флігель.

Флігель.

Флігель, двері парадного під’їзду.

Під’їзд флігеля. Стеля тамбуру.

Під’їзд флігеля.

Аналогічна огорожа застосована у головному крилі будинку Я.М. Тепера на Великій Арнаутській, 16 (арх.А.Б. Мінкус, 1904-1906 рр.)

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s