Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. Гааз і Вєддє (1894 р., перебуд. кін. ХІХ – поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 30 Липня 2013 р. (00:16)

Прибутковий будинок М. Гааз і Вєддє, арх. І.Ф. Яценко, 1894 р. Перебудова і новий флігель, арх. А.Б. Мінкус, 1897 р. або поч. 1900-х рр., вул. Пастера, 28
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.
Охоронний статус: пам’ятник архітектури та історії місцевого значення номер 630-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – М. Гааз і Вєддє
  • 1898 р. а можливо і пізніше – 1899 р. – спадкоємці М. Гааз і Вєддє
  • 1899 р. – вірогідно до Жовтневої революції – Леві І. Стратієвський і Люб. Давідович Стратієвський

За даними переліку пам’ятників місцевої спадщини у 1887 році на вулиці Пастера, 28 за проектом архітктора М.К. Толвінського було споруджено особняк Франца, а у довіднику В.А. Пилявского власник вказується – З. Франк, співавтор будинку А.Б. Мінкус, а дата побудови 1897. Можна припустити, що архівний запис знаходиться у поганому стані, у зв’язку з чим спостерігаються такі розбіжності. Нинішній будинок є прибутковим і зовсім не схожим на особняк, більш того головний фасад будинку має риси, що були притаманні творчості архітектора І.Ф, Яценко. У переліку пам’ятників авторство будинку вказане стосовно будинку №24, який за всіма ознаками є твором архітектора М.К. Толвінского, однак безумовно не є особняком. Таким чином найбільш вірогідне те, що будинком спорудженим Яценко у 1894 році є будинок М. Гааз і Вєддє під нинішній номером 28. Звідси витікає, що особняк Франка збудували за іншою адресою. Однак причесність А.Б. Мінкуса до даної споруди є безумовим, принаймні його авторству належить дворовий флігель, що побудований впритул до головного будинку.

У 1898 році ділянка належала спадкоємцям М. Гааз і Вєддє і таким чином, якщо у 1897 році на ділянці виконувались роботи, то замовниками скоріше за все для М. Гааз і Ведде – нащадки навряд чи замовили роботи на ділянці. У 1899 році будинок вже було продано євреям Л.І. і Л.Д. Стратієвським, які володіли будинком до самої революції, однак замовлення нового флігеля даними власниками також може бути вірогідним.

На ділянці впритул розташовані Г-подібний будинок та С-подібний флігель, які утворюють зачинене подвір’я. Якщо фасад головного будинку не є схожим на творчість А.Б. Мінкуса, то дворові фасади оздобленні саме у специфічному стилі даного архітектора. Причому слід зазначити, що дворовий флігель має більшу висоту поверхів та лиштву більш характеру для Мінкуса, тоді як лиштва головного будинку здається пристосованою під оздоблення флігеля. Таким чином найбільш вірогідно, що А.Б. Мінкус спорудив дворовий флігель і реконструював головний будинок, причому це могло статися вже на початку ХХ ст. коли ділянку придбали Стратієвські.

Головний фасад будинку є цілком одноманітним, декор притаманний 1970-1980-м рокам. Не зважаючи на те, що будинок є довгим композиція його однодільна, ризаліт відсутній, а по центральній вісі розташований еркер з балконом на ньому. Під еркером влаштований проїзд до подвір’я. Під вікнами третього поверху влаштований хвилястий ліпний елемент, який можна зустріти у будинках різних архітекторів, зокрема у будинку Лєтніка на Єврейській вул., 57 (арх. І.Ф. Яценко, 1893 р.). Слід зазначити, що за переліком пам’ятників місцевої спадщини І.Ф. Яценко спорудив на на вулиці Пастера на початку ХХ ст. будинок на ділянці Лубовича, яка є сусідньою ділянкою №26. Таким чином не виключено, що перший автор будинку вказаний не вірно, але правду можна дізнатися тільки при професійному дослідженні.

Дворовой флігель є асиметричним, його лівий бік займає лише половину глибини ділянки, а правий майже всю. Таким чином під’їзди теж розташовані не симетрично. Лівний розташован у центральному крилі флігеля, довгий вестибюль веде до сходової клітки у заднього фасаду. Правий флігель влаштований у куті і освітлюється вікнами головного фасаду флігеля. Під’їзди є достатньо просторими, на сходах встановлена гарна але типова огорожа з окремих балясин,  аналогічна огорожа застосована у головному крилі будинку Я.М. Тепера на Великій Арнаутській, 16 (арх.А.Б. Мінкус, 1904-1906 рр.). Майданчики вкриті кахлями схожими на вироби заводу барона Бергенгейма.

Будинок є пам’яткою історії завдяки тому, що у ньому жили:

  • у 1890-1907 рр. російський славіст, ректор Новоросійського університету, професор А.А. Кочубинський
  • у 1888-1902 рр. психіатр, професор Б.А. Шпаковський
  • у 1920-1939 рр. патологоанатом, професор Тізенгаузен
  • у 1926-1927 рр. фармаколог, професор Д.М. Лавров

Також у будинку жив Олександр Петрович Ліховецер, який був членом Товариства для допомоги нужденним учнів Жіночого єврейського комерційного училища Клавдії Семенівни Гефтер Міністерства торгівлі та промисловості, що було розташовано на вулиці Новосельського, 96 / Тираспольській (будинок не зберігся).

Будинок на вул. Пастера, 28 уявляє собою значну споруду, що займає дві звичайні ділянки. Ділянка забудована не дуже щільно і всередині утворилося просторе подвір’я. Саме це подвір’я уявляє собою найбільшу цікавість у цьому будинку. Влаштована на дворових фасадах А.Б. Мінкусом лиштва дворових вікон надає фасадом гармонійного вигляду. Ще однією цікавістю даного будинку є огорожа та великі майданчики з різнокольорової кахлі.

Головний будинок. Задній фасад.

Головний будинок. Задній фасад.

Ліворуч: головний будинок, праворуч: флігель.

Ліворуч: головний будинок, праворуч: флігель (лівий бік).

Флігель, правий бік.

Флігель.

Флігель.

Флігель, двері парадного під’їзду.

Під’їзд флігеля. Стеля тамбуру.

Під’їзд флігеля.

Аналогічна огорожа застосована у головному крилі будинку Я.М. Тепера на Великій Арнаутській, 16 (арх.А.Б. Мінкус, 1904-1906 рр.)

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s