Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий будинок Г.С. Бєлоградової (1911 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 26 Липня 2013 р. (23:14)

Прибутковий будинок Ганни Степанівни Бєлоградової, арх. Ж.Л. Гофман, 1911 р., Болгарська вул., 35
Будинок на мапі
Стиль: модерн.

Вірогідно власниця ділянки Ганна Степанівна Бєлоградова була родичкой власника ковбасної фабрики Кирила Н. Бєлоградова, який проживав на сусідній вулиці адмірала Лазарева, 73.

За даними В.А. Пилявського будинок Бєлоградової був побудований у 1911-му році за проектом архітектора Ж.Л. Гофмана, що виглядає цілком вірогідним. Як і більшість споруд Молаванки початку ХХ ст. споруда була виконана згідно раціоналістичних тенденцій і у даному випадку головний фасад будинку вкритий фактурним тиньком, який уявляє собою дрібні вертикальні або горизонтальні борозни. Над вікнами другого поверху влаштовані фільонки без заповнення, під вікнами всіх поверхів розташовані фільонки з характерним для доби модерну П-подібним профілем. На жаль власники квартири на першому поверсі у правоворотній частині будинку зіпсували автентичний тиньк та прикрасили фасад новим ліпним оздобленням, завдяки чому будинок нині має не зовсім органічний вигляд. На лінії балконів у простінках влаштовані рустовані лізени. У центрі фасаду розташований ризаліт з аркою проїзду на першому поверсі та прикрашеному сандріком вікном на другому. Під дахом по краям ризаліту влаштовані канелюри у стилі модерну. На всіх трьох стулках брами розташовано по одному металевому вінку.
На першому поверсі головного будинку скоріше за все була розташована лише одна квартира, а на другому дві, що є типовим для двоповерхових міських будинків. На подвір’ї до правого боку будинку прибудований галерейний флігель, який міг залишитися від більш ранньої забудови. Такі флігеля призначалися для незаможних жителів, наприклад фабричних робітників, або селян, що прибували у місто для торгівлі на ринку. Головний будинок був призначений саме для власника ділянки, та містив пару більш коштовних прибуткових квартир.

У задньому фасаді головного будинку влаштований широкий ризаліт, який займає майже половину ширини. У ризаліті розташовані вікна під’їзду, одно з яких закладено, та вузькі вікна житлових кімнат. Два верхніх вікна обладнані тримачами для вазонів з квітами і могли бути встановлені ще під час спорудження будинку. У ніші, яку утворюють ризаліт і галерейний  флігель на другому поверсі, розташований балкон.

Будинок уявляє собою один з численних особняків Молдаванки в з прибутковими флігелями. Фасади виконані у стилі раціонального модерну, однак важко навести паралелі з іншими творами інженера Ж.Л. Гофмана і не виключено, що він лише здійснював нагляд за будівництвом, а автором був архітектор В.М. Берг, який серед інших будинків спорудив схожий за художніми методами будинок Капульського на вулиці Сєрова, 11 (арх. А.М, Берг ,1912 р.). Також певна схожість спостерігається і з будинком М.К. Хрістона вулиці генерала Ватутіна вул., 3.

Головний будинок, у якому вірогідно знаходилась квартира власниці, був одною з найкомфортніших та надсучасних будівель Молдаванки.

Автор креслення: А Котіна. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010. – 340с. ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s