Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Дача М. Барбаріги (ІІ-а пол. ХІХ ст.)

Posted by Antique на Четвер, 25 Липня 2013 р. (17:06)

Дача Миколи Барбаріги, ІІ-а пол. ХІХ ст., Французький бул., 21
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • сер. ХІХ ст. – статський радник Віктор Карлович Енно
  • кін. ХІХ ст. – Микола Барбаріго
  • кін. ХІХ ст. – поч. 1910-х рр. – Ф.І. Барбаріго
  • поч. 1910-х рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Пелагея Ігнатівна Барбаріго

На мапі Одеси 1867 р. землі, на якій розташовані будинкі під №21 по Французькому бульвару належала деякому Енно, якому також належала ділянка на бульварі навпроти (№10). За даними відомого дослідника Французького бульвару Сергія Котелко власником ділянки №10 був статський радник Віктор Карлович Енно, який цікавився питаннями сільського господарства, зокрема виноробством. Ділянка була дуже великою і простягнулася до самого Шпитального провулку. Вірогідно більша її частина не була забудованою, але десь на її території знаходилась дача власника. З деякого часу ділянко Енно розподіляється на фрагменти, які отримують інши власники. Не відомо коли це сталося, але Сергію Котелко вдалося знайти документ за яким у 1891 році ділянка належала Миколі Барбарізі (адреса не вказана, але у власності Барбариги відома лише дана ділянка). Вірогідно ділянка вже мала сучасні розміри і була придбана Барбарігою після розподілу. Тоді на ділянці була розташована одноповерхова дача власнику і Барбаріго збирався влаштувати у будинку додатковий вхід.

На ділянці нині розташовані два будинки, причому лише один з них має характерний дачний вигляд і має вигляд притаманний 1960-1970-м рокам. Найбільш вірогідно, що згаданий будинок є тим самим будинком, що згадується у проханні 1891 року.  Даний будинок у плані прямокутний, на головний фасад виходять вікна с лучковою верхньою частиною. Вікна прикрашені замками з фактурного тиньку. Невідомо, чи були влаштовані вікна на бічних фасадах, у зв’язку з тим, що до них здійснено прибудови. Віконні рами мають членування у дусі класицизму, тобто з квадратних сегментів, однак у даному випадку такий візерунок скоріше призваний урізноманітнити довгий та низький фасад. Усередині головного фасаду влаштована дерев’яна веранда з примхливими різьбленими карнизами. Дача навряд чи використовувалась взимку, вона не дуже простора, а будівля не здається достатньо теплою, також розміри будинку навряд чи розраховані більше ніж на одну родину. Однак у 1911 році, ще до спорудження сусіднього будинку у довіднику “Вся Одесса”, 1912 від “Одесскія новості” було вказано, що П.І. Барбаріго поживала саме на даній ділянці.

У довідниках “Вся Одесса” з 1898 року власником ділянки вказується деякий Ф.І. Барбаріго, а з 1911 року Пелагея Ігнатівна Барбаріго. Не з’ясовано, чи ініціали Ф.І. та  П.І. належали однієї людині, або Ф.І. Барбаріго був родичем Пелагеї.

У 1912 році інженер Ж.Л. Гофман займався спорудженням нового двоповерхового з мезоніном будинку на ділянці Барбаріго, даний інженер здійснював нагляд за будівництвом будинків виконаних як за власними проектами, так і за проектами інших авторів. Причому інженер виконував проекти для незаможних домовласників. У переліку пам’яток будинок вказаний у якості дачі, що є цілком вірогідним тому що часто маленькі будинки дачного вигляду називали дачами, до того ж у багатьох дачах кінця ХІХ – початку ХХ ст. існувало декілька квартир для здачі у оренду.

Будівля уявляє собою простий дачний будинок, який однак має родзинку у вигляді різьбленого ганку. Подібні дачні будинки, які у своєї більшості мали ще простіший вигляд масово споруджувалися на Середньому та Великому Фонтанах.

 

Правий торець будинку. Одією з проблем Одеси останніх десятиліть є споруджені у непомітних місцях прибудови, які звичайно побудовані без дозволу.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s