Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок М. З. Смоленка (кін ХІХ ст., ХХ ст.)

Posted by Antique на Середа, 24 Липня 2013 р. (22:27)

Житловий будинок М.З. Смоленка, кін. ХІХ ст. Надбудова другого поверху, ХХ ст., вул. адмірала Лазарева, 44
Будинок на мапі.
Стиль: безстильовий (з елементами неокласицизму (брама) та історизму).

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст – 1905-1906 – Матрона Захарівна Смоленко та С. Смоленко
  • 1906-1907 – вірогідно до Жовтневої революції – Матрона Захарівна Смоленко

Будинок, що виходить фасадом на червону лінію вулиці вірогідно був побудований у 1910-х роках, про що свідчать стулки брами у стилі неокласицизму. На фасаді будинку майже відсутнє оздоблення, тільки вікна першого поверху прикрашені віяльними замками виконаними з каменю вапняку. Ритм фасаду задають ледь помітні лізени, що розташовани обабіч арки проїзду та по краям фасаду. Форма віяльних каменів та розташування будинку біля сусідніх ділянок, де у 1910-х роках інженером Ж.Л. Гофманом було споруджено декілька багатоповерхових флігелів (флігелі Н.І. Усачевої та І.Б. Бернштейна, можливо і сусідні будівлі) дозволяє припустити, що будинок Смоленка також було споруджено за проектом Жерома Гофмана. Не виключено, що як і сусідні будівлі первісно головний фасад будинку був не потинькований. На ділянці розташовані двоповерховий будинок, що виходить на червону лінію вулиці,  двоповерховий флігель у лівого боку ділянки і двоповерховий флігель у задній частині ділянки. Слід зазначити, що за радянських часів ділянка Смоленка була об’єднана з ділянкою №42 (колишня М.І. Гаєвської) і її одноповерхові флігеля у наші дні знаходяться на спільному подвір’ї.

У головному будинку вірогідно розташовані три квартири і лише одна з них має середні розміри, дві квартири на першому поверсі є дуже малими, вірогідно вони однокімнатні. Під’їзд у будинку відсутній, вхід до квартири другого поверху розташований посеред заднього фасаду будинку, до вхідних дверей ведуть металеві сходи з огорожами у стилі еклектики.

Двоповерховий флігель з лівого боку ділянки має розміри приблизно у половину довжини ділянки, але завдяки великій довжині ділянок на Молдаванці має достатньо значні розміри. Всередині у неглибокому ризаліті влаштована сходова клітка з прямокутним вікном більше притаманним 1920-х рокам, тобто добі функціоналізму. Однак всередині будинку встановлені металеві сходи з класичною еклектичною огорожею, що було притаманно бюджетним будинкам доби модерну. Огорожа відноситься до самого поширеного дизайну огорож у Одесі, але візерунок у балясинах уявляє собою дуже рідку варіацію: “серце” на “серці”, що автор цього огляду зустрів тільки ще у одному безстилевому будинку у віддалених кварталах Молдаванки.

Будинок Смоленка є прикладом безстилевої споруди 1910-х років, яка, однак обладнана декоративними металевими елементами, а архітектура флігелю наближена до наступного архітектурного періоду.

Автор креслення: Марина Бєгань. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Стулки брами виконані у стилі неокласицизму.

Ліворуч: дворові флігелі М.З. Смоленко. Праворуч: дворові флігелі К.І. Агєєва.

Дворові флігелі.

Лівий дворовий флігель.

Стеля під’їзду.

Задній дворовий флігель.

Фрагмент огорожі балкону на надбудованому будинку №42, що вірогідно первісно був встановлений у будинку Смоленка під №44.

Джерела:

  • Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010. – 340с. ISBN 966-96181-9-8

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s