Одеса. Будинок М. З. Смоленка (кін ХІХ ст., ХХ ст.)
Posted by Antique на Середа, 24 Липня 2013 р. (22:27)
Житловий будинок М.З. Смоленка, кін. ХІХ ст. Надбудова другого поверху, ХХ ст., вул. адмірала Лазарева, 44
Будинок на мапі.
Стиль: безстильовий (з елементами неокласицизму (брама) та історизму).
Відомі власники ділянки:
- кін. ХІХ ст – 1905-1906 – Матрона Захарівна Смоленко та С. Смоленко
- 1906-1907 – вірогідно до Жовтневої революції – Матрона Захарівна Смоленко
Будинок, що виходить фасадом на червону лінію вулиці вірогідно був побудований у 1910-х роках, про що свідчать стулки брами у стилі неокласицизму. На фасаді будинку майже відсутнє оздоблення, тільки вікна першого поверху прикрашені віяльними замками виконаними з каменю вапняку. Ритм фасаду задають ледь помітні лізени, що розташовани обабіч арки проїзду та по краям фасаду. Форма віяльних каменів та розташування будинку біля сусідніх ділянок, де у 1910-х роках інженером Ж.Л. Гофманом було споруджено декілька багатоповерхових флігелів (флігелі Н.І. Усачевої та І.Б. Бернштейна, можливо і сусідні будівлі) дозволяє припустити, що будинок Смоленка також було споруджено за проектом Жерома Гофмана. Не виключено, що як і сусідні будівлі первісно головний фасад будинку був не потинькований. На ділянці розташовані двоповерховий будинок, що виходить на червону лінію вулиці, двоповерховий флігель у лівого боку ділянки і двоповерховий флігель у задній частині ділянки. Слід зазначити, що за радянських часів ділянка Смоленка була об’єднана з ділянкою №42 (колишня М.І. Гаєвської) і її одноповерхові флігеля у наші дні знаходяться на спільному подвір’ї.
У головному будинку вірогідно розташовані три квартири і лише одна з них має середні розміри, дві квартири на першому поверсі є дуже малими, вірогідно вони однокімнатні. Під’їзд у будинку відсутній, вхід до квартири другого поверху розташований посеред заднього фасаду будинку, до вхідних дверей ведуть металеві сходи з огорожами у стилі еклектики.
Двоповерховий флігель з лівого боку ділянки має розміри приблизно у половину довжини ділянки, але завдяки великій довжині ділянок на Молдаванці має достатньо значні розміри. Всередині у неглибокому ризаліті влаштована сходова клітка з прямокутним вікном більше притаманним 1920-х рокам, тобто добі функціоналізму. Однак всередині будинку встановлені металеві сходи з класичною еклектичною огорожею, що було притаманно бюджетним будинкам доби модерну. Огорожа відноситься до самого поширеного дизайну огорож у Одесі, але візерунок у балясинах уявляє собою дуже рідку варіацію: “серце” на “серці”, що автор цього огляду зустрів тільки ще у одному безстилевому будинку у віддалених кварталах Молдаванки.
Будинок Смоленка є прикладом безстилевої споруди 1910-х років, яка, однак обладнана декоративними металевими елементами, а архітектура флігелю наближена до наступного архітектурного періоду.

Автор креслення: Марина Бєгань. Джерело: Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010

Стулки брами виконані у стилі неокласицизму.

Ліворуч: дворові флігелі М.З. Смоленко. Праворуч: дворові флігелі К.І. Агєєва.

Дворові флігелі.

Лівий дворовий флігель.

Стеля під’їзду.

Задній дворовий флігель.

Фрагмент огорожі балкону на надбудованому будинку №42, що вірогідно первісно був встановлений у будинку Смоленка під №44.
Джерела:
- Брами Одеси: каталог / упорядник О.М. Луговий. – Одеса: ФОП «Фрідман О.С.», 2010. – 340с. ISBN 966-96181-9-8
Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму: