Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий флігель І.Б. Бернштейна ( вірог. 1913 р.)

Posted by Antique на вівторок, 23 Липень 2013 р. (13:54)

Прибутковий флігель Ісаака (Іцко) Берковича Бернштейна, арх. Ж.Л. Гофман, вірогідно 1913 р., вул. адмірала Лазарева, 36
Будинок на мапі.
Стиль: еклектика.

По меншій мірі з кінця ХІХ ст. ділянкою за сьогоденною адресою вул. адмірала Лазарева, 36 володів Ісаак (Іцко) Беркович Бернштейн. Можливо він був власником парового млину на Дальницькій вул., 15, хоча у довіднику “Вся Одеса”, 1914 власник будинку на вул. адмірала Лазарева та власник млину на Дальницькій зазначені як різні люди.

На ділянці Бернштейна розташовано декілька будівель різної архітектури. Головний будинок є двоповерховим, юез ліпного декору. Уздовж правого боку ділянки розташований двоповерховий флігель. У 1910-х роках за проектом інженера Ж.Л. Гофмана упритул до заднього боку ділянки було споруджено триповерховий флігель, Вірогідно даний флігель було споруджено у 1913-му році у той же час, коли споружувався флігель на ділянці №40 для Надежди Усачевої. Споруду було виконано у вапняковому варианті цегельного модерну, фасади не тиньковані. У плані флігель прямокутний і має три поверхи, місткість флігеля – шість квартир. У центрі фасаду розташований ризаліт, яким виявляється сходова клітка. Саме отвори вікон сходової клітки виконани у стилі модерну і мають закруглені верхні кути. Дані вікна прикрашені віяльними замками, що виконані у модернізованих формах. Віяльні замки вікон не в межах ризаліту виконані усхожому стилі, але у багатьох вікон збереглися не всі елементи. У ризаліті розташований вхід до під’їзду, який має арковий отвір з аналогічними віяльними замками, однак двері виконані у стилі традиційної еклектики. З доби еклектики було привнесено і поребрики з червоної цегли, що влаштовані між поверхами.

Сходинки сходів у під’їзді виконані з мозаїки, а огорожа сходів виконана у еклектичному стилі.Ооднак візерунок огорожф у інших будинках автору блогу не зустрівся, що дає йому підстави вважати, що даний візерунок розроблений Ж.Л. Гофманом. Люнет вхідних дверей одночасно виконує роль вікна для освітлення підїзду і у зв’язку з тим, що отвір вікна влаштований на рівні стоп його захищено металевою огорожею, яка на відміну від огорожі сходів виконана у стилі модерну. Візерунок даної огорожі вірогідно теж було розроблено інженером Гофманом.

Флігель Ісаака Бернштейна уявляє собою достатньо самобутній та яскравий приклад флігелю рацоналістичної та спільно з тим ретроспективної архітектури доби модерну.

Огорожа майданчику між другим та третім поверхами.

Огорожа майданчику між другим та третім поверхами.

Огорожа майданчику між другим та третім поверхами.

Огорожа майданчику між першим та другим поверхами.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s