Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель Н.І. Усачевої (1913 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 22 Липня 2013 р. (23:40)

Житловий флігель Н.І. Усачевої, арх. Ж.Л. Гофман, 1913 р., вул. адмірала Лазарева, 40
Будинок на мапі.
Стиль: еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст – 1902-1903 рр. – І. Усачев
  • 1902-1903 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – нащадки Усачева (упр. Надежда Іванівна Усачева)

Ділянки №38 та №40 нині об’єднані у одну ділянку, а проїзд існує тільки з ділянки №40, але первісно ж ділянки скоріше за все мали окремі проїзди і були відокремлені друг ввід друга стіною з каміню вапняку. Цілком вірогідно, що власники якось погодились і об’єднали ділянки для комфортного пересування. Згаданою сусідньої ділянкою №38 володіла всі 1900 – 1910-і роки єврейка Єнта Бен. Борщевська. Вірогідно Борщевська походила із мішаної україно-єврейської родини як і низка інших домовласників району.

На межі століть ділянкою №40 володів деякий І. Усачев (вірогідно Іван Усачев). Між 1901-1903 роками він вмер, а ділянка залишається за всіма його нащадками до самої революції. Управляння ділянкою здійснювалося Надією Іванівною Усачевою, яка вірогідно була донькою І. Усачева.

На червоної лінії вулиці було споруджено маленький безстилевий одноповерховий будинок у який вірогідно жила сама власниця по меншій мірі до спорудження флігеля. За даними В.А. Пиляського Жером Гофман спорудив і головний будинок, однак за відсутністю стиля будинку автору цього огляду не вдалося перевірити дану інформацію.

Згідно даним В.А. Пилявського у 1913-му році для Усачевої за проектам Ж.Л. Гофмана було побудовано флігель. Флігель і справді розташований за даною адресою і знаходиться всередині ділянки. У наслідок малих розмірів ділянки на кожному поверсі триповерхового флігеля була розташована лише одна квартира, таким чином флігель містив три квартири. Розташування флігеля у центрі ділянки не є типовим, однак вірогідно власник планував у майбутньому прибудувати до флігелю додаткове крило або можливо власнику було потрібне господарче подвір’я, яке для комфорту жильців краще було розмістити подалі від їх очей. До заднього подвір’я будинку можна було потрапити оминаючи будинок по ділянці сусіда.

Вірогідно у ті же самі часи проект було споруджено подібний флігель і для І.Б. Бернштейна, власника сусідньої ділянки під №36.

Як було вказано, у правого боку фасаду розташований ризаліт, яким виявляється сходова клітка. Саме отвори вікон сходової клітки виконані у стилі модерну і мають закруглені верхні кути. Дані вікна прикрашені віяльними замками, що виконані у модернізованих формах. Віяльні замки вікон не в межах ризаліту виконані у схожому стилі, але у багатьох вікон збереглися не всі елементи. У ризаліті розташований вхід до під’їзду, який має арковий отвір з аналогічними віяльними замками, однак двері не збереглись, хоча вірогідно як і у будинку Усачевої були виконані у стилі традиційної еклектики. З доби еклектики було привнесено і поребрики з червоної цегли, що влаштовані між поверхами. На другому та третьому поверсі було влаштовано по балкону

Вікна сходової клітки мають лучкову верхню частину, кути не закруглені, у вікні другого поверху влаштована дерев’яна рама у стилі модерну, рама верхнього поверху збереглася лише частково. Огорожа сходів під’їзду вірогідно ідентична сусідньому будинку І.Б. Бернштейна.

Будинок уявляє собою достойний приклад окремого одноповерхового флігелю. Незважаючи на відсутність тиньку якість каменю вапняку дозволила тривале використання споруди.

За даними В.А. Пиляського Жером Гофман спорудив і головний будинок. Однак за відсутністю стиля будинку автору не вдалося перевірити дану інформацію.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s