Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель І.М. Цессарского (1911 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 19 Липня 2013 р. (02:34)

Житловий флігель Ісаака Марковича Цессарского, інж. Ж.Л. Гофман 1911 р., Коблевська вул., 18
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • раніше 1898 р. – раніше 1910 р. – купець ІІ-ї гільдії Лев (Леон) Хаїмович Фішман
  • раніше 1910 р. – вірогідно до Жовтневої революції – інженер Ісаак (Іцко) Маркович (Морд.) Цесарський

З кінця ХІХ ст. до початку 1910-х років дана ділянка. як і сусідня (№16) належала єврею купцю Льву Фішману, який на сусідній ділянці спорудив млин. Можливо саме у цей час було споруджено триповерховий прибутковий будинок у стилі модерну на червоній лінії вулиці. Вірогідно Фішман вмирає між 1907 та 1909 роками , а млин більше не використовують за призначенням. Спадкоємці Фішмана продають ділянку №18 єврею інженеру Ісааку Цесарському. І.М. Цесарський володів також ділянками на Коблевській вул., 1 та Єлісаветградському прову., 18. Ісаак Цесарський також був членом попечительної ради 2-го єврейського сирітського будинку ім. Леона і Луїзи Фінкельштейн, будинок якого був розташований у Французькому провулку, 8 (нинішня вул. Романа Кармена). Притулок місткістю 50 сиріт був відкритий у 1910-році коштами означених Фінкельштейнів. головою попечительної ради був Б.Я. Бернштейн, а серед членів ради варто згадати архітектора С.С. Гальперсона.  У будинок було проведено телефон  №46-83, будівля притулку до нашого часу вірогідно не збереглась. Ісаак Цесарский не переселився на новопридбану ділянку і проживав у будинку В.В. Скаржинського на Софіївській вул., 15. У його квартиру було проведено телефону лінію номер 15-10. Будинок Скаржинського хоча і був побудований приблизно на 30 років раніше будинку на Коблевській, але мав вишукане оздоблення інтер’єрів.

У 1911 році у задній частині подвір’я  був споруджений довгий окремих триповерховий флігель інженером Ж.Л. Гофманом. Дата та авторство будинку були вказані у довіднику В.А. Пилявського, однак у означеному довіднику у якості власника ділянку вказується Ганелін, який володів сусідньою кутовою ділянкою, причому на ділянці Ганеліна є лише один галерейний флігель, який вірогідно було споруджено ще у ХІХ ст.

Флігель було виконано у стилі еклектики без особливих прикрас, фасад має виражене горизонтальне членування, вікна прикрашені замковими каменями різних форм – на першому поверсі вікна прикрашені звичайним замком, на другому поверсі діамантовим віяльним замком та прямим сандриком, а третій поверх прикрашений простим віяльним замком. Діамантові замкові камені були застосовані Жеромом Гофманом при оздобленні у тому же 1911 році будинку Анатолія Ігнатовича. Поверхи флігеля Цесарського мають висоту меншу, ніж звичайна, що може свідчити про те, що флігель споряджався далеко не для самих заможних власників.

У лівій та правій частинах флігеля І.М. Цессарського симетрично розташовані сходові клітки, які освітлюються за допомогою вікон у нішах заднього брандмауера. Позаду флігелю розташований двоповерховий флігель з галереями на ділянці Б.М. Гросул-Толстого, причому флігель Гросул-Толстого не дуже заважає проникненню світла у сходові клітки флігелю Цессарського. Квартири будинку були у великій кількості обладнані ґрубами, про що свідчить велика кількість димоходів на даху. Сам дах втратив автентичну форму завдяки заміні на інший у 2000-х роках.

Даний флігель є достатньо значною спорудою і має приємний вигляд. Цікавою деталлю є вишукані різьбленні двері лівого під’їзду.

Двері лівого під’їзду.

Вид на частину заднього брандмауеру будинку.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s