Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок А.Ф. Ігнатовича (І третина ХІХ ст., рек. 1911 р.)

Posted by Antique на четвер, 18 Липень 2013 р. (16:39)

Будинок Анатолія Францовича Ігнатовича, І-а третина ХІХ ст. Вірогідно реконструкція у ІІ-й пол. ХІХ ст. Реконструкція, інж. Ж.Л. Гофман 1911 р., пров. Маланова, 16
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/24255669/uk
Стиль: еклектика.
Атрибутація будинку виконана автором блогу шляхом прив’язки даних довіднику В.А. Пилявського.

Забудова Нового ринку до революції складалась з крамничних двоповерхових будівель типової архітектури (ар. Ф. Фраполлі, 1910-і рр.), які за сто років неодноразово перебудовувались. Ділянки на Кінної та Торгової вулицях між вулицями Ніжинської і  Коблевською з зворотнього боку обмежені вузькими провулками Богданова та Маланова. Аналогічне планування торгових майданів спостерігається на Грецької та Старобазарної площі ,комплекс забудов яких утворювався у той же самий час. З боку ринку звичайно були розташовані крамниці, а з боку провулку звичайно були розташовані житлові будинки власників крамниць. Анатолій францович Ігнатович володів однією з таких ділянок, торговий будинок який з боку вулиці нічим не відрізнялося від сусідньої крайньої ділянки Марії Костянтиновни Богуславської. Дані будинки більш-менш  зберегли вигляд, який вони отримали приблизно з середини ХІХ ст.

У 1911-му році було реконструйовано будинок з боку провулку. Припустимо, що в середині ХІХ ст. будинок мав один поверх з напівпідвалом, про що свідчать малі вікна першого поверху. Пізніше будинок було надбудовано двома поверхами і будинок став однією з найзначніших споруд провулку. Можливо це сталося у 1911 році, коли за даними довідника В.А. Пилявського відбулася реконструкція за проектом інженера Жерма Львовича Гофмана. Даний інженер у основному здійснював нагляд за будівництвом споруд, але згідно довіднику В.А. Пилявського іноді виконував і власні проекти. Ж.Л. Гофман проектував будинки для не дуже заможних домовласників, деякі споруди були зведені на Молдованці. Незважаючи на добу модерну, архітектор у основному створював будинки у стилі еклектики або модернізованої еклектики. У випадку з будинком Анатолія Ігнатовича фасад було виконано у суцільно еклектичному стилі.

Будинок відрізняється стриманістю декоративного оздоблення і приємним виглядом. Особливої уваги достойне оригінальне фактурне тинькування фасаду на рівні першого поверху та напівпідвалу, яке уявляє собою своєрідні краплі, яким притаманна деяка легковажність. Два останніх поверхи відокремлені від першого тягою, другий поверх вкритий об’ємним рідким лінійчатим рустом, а третій поверх вкритий пласким ренесансним рустом. Під дахом влаштовані прямокутні люкарни горища. У будинку влаштована арка проїзду, який на подібних ділянках завжди влаштовувався з боку провулку. Над проїздом була розташована кімната для двірника, що вірогідно залишилась від початку будівництва споруди, приклади аналогічних віконець можна зустріти у будинках І-ї третини ХІХ ст. поблизу на Князівській вулиці. Кімната двірника має великі вікна у дерев’яній рамі з боку вулиці та подвір’я, і слід помітити, що дані вікна привносять різноманіття у дещо одноманітне оздоблення будинку. Збереглася автентична брама будинку, яка прикрашена нечисленними завитками, що у цілому відповідає еклектичній течії доби модерну. Достатньо самобутня огорожа приямку теж збереглась.

З боку подвір’я фасад вкритий тиньком без прикрас, по обом бокам будинку вірогідно у тому же 1911 році було споруджено дворові крила, які відрізняються від головного крила наявністю лиштви вікон. (саме по цей відмінності автор огляду вважає крила прибудованими пізніше).  Крила асиметрічні, ліве крило є довшим і під’їзд у ньому влаштований біля стику крил, праве крило менш довге і під’їзд у ньому є розташованим у торця. Підвал крил освітлювався маленькими вікнами з майстерно виготовленими ґратами.

Підїзд у головному будинку частково розміщений у трапецоїдному ризаліті і освітлюється вікнами аналогічного розміру, що і вікна квартир, що не сприяє його доброму освітленню. У під’їзді встановлені металеві сходи, що були виконані виробничим закладом Н.В. Яловікова. Вже наприкінці ХІХ ст. виробництво Н.В. Яловікова не існувало і можна припустити, що ще впродовж ІІ-ї половини ХІХ ст. відбулася надбудова у наслідок чого і були встановлені дані сходи, до того ж на початку ХХ ст. більше уваги приділяли питанню інсоляції і вікна під’їзду повинні були мати більші розміри. На другому поверсі була розташована квартира Антона Францовича Ігнатовича про що свідчать єдині великі двері  з кольоровими вікнами обабіч них. Такі урочисті входи зустрічаються і у деяких інших будинках. Слід зазначити, що квартири другого поверху найбільше цінувались до Першої світової війни і коштували максимальну ціну.

Будинок уявляє собою приклад достатньо стриманої еклектичної будівлі доби модерну, яка виглядає достатньо солідно, хоча скульптурне оздоблення фасаду не є дуже коштовним. Особлива цікавість будинку полягає у урочисто вирішеному вході у квартиру власнику, що розташована на другому поверсі.

Вікно кімнати двірника, що виходить у бік вулиці.

Вікно кімнати двірника, що виходить у бік подвір’я.

Огорожі балконів на подвір’ї відрізняються від огорож балконів головного фасаду.

Огорожа віконця підвалу.

Вхідний майданчик.

Майданчик першого поверху.

Вікно між першим та другим поверхами.

Двері єдиної квартири, що розташовані на другому поверсі. Вочевидь це колишня квартира власника будинку Анатолія Ігнатовича.

Майданчик між другим та третім поверхами.

Стеля під’їзду.

Передостання балясина була встановлена за радянських часів або пізніше у наслідок втраченої.Сама балясина вірогідно первісно була розташована у іншому будинку, який скоріше за все був зруйнований, а огорожа сходів потрапила у ремонтний фонд.

Сходи були вірогідно виготовлені у останній третині ХІХ ст. коли ще працював завод або майстерня Н.В. Яловікова.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s