Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Івано-Франківськ. Військова адміністрація та гауптвахта (1827 р.)

Posted by Antique на П’ятниця, 12 Липня 2013 р. (23:09)

Військова адміністрація та гауптвахта, 1827 р., Галицька вул., 7

Будинок на мапі
Стиль: класицизм.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення.

Будинок Військової комендатури було споруджено у 1827 році між Тисьменицькою брамою міської фортеці (брама не збереглась) та колишнім Єзуїтським костелом (1744 р.). Будинок було виконано у стилі класицизму у казенному дусі, тобто фасадам був наданий вигляд одноманітний навіть для епохи класицизму. Незважаючи на скупість застосованих художніх засобів будинок має оригінальний вигляд завдяки підвищеної середньої частини, де вірогідно розміщувалась головна зала будівлі. Вікна цього об’єму мають надзвичайну висоту і прикрашені прямими сандріками. Інші вікна другому поверсі прикрашені лише фільонками. Перший поверх рустований лінійним рустом, а вікна прикрашені віяльними замками. Вікна першого поверху, що розташовані у ризаліті і на бічному фасаді мають лучкові отвори. Щоби пом’ягшити перехід перспективи від площі до вулиці правий кут будинку отримав скруглену форму, це також надало динамічності вигляду будинку з точки огляду навпроти костелу.

 У 1860-х роках для торгових цілей будинок у військових придбало місто, на другому поверсі було влаштовано казино. Однак стверджується, що у даному будинку (вірогідно у гаупвахті) провів ніч відомий письменник Іван Франко, який під конвоєм переїжджав у своє рідне село Нагуєвичи. Переїзд тривав не один день і кожну ніч його розміщали у тюрмі того населеного пункту у якому зупинявся конвой.

У міжвоєнний період у будинку розмістився краєзнавчий музей “Покуття”, який за радянських часів було перетворено у краєзнавчий музей. Музей протримався у будинку не довго і переїхав у 1952 році у будівлю ратуші (ХІХ ст., рек. 1929-1935 рр.),  а  у будинку була розміщена бібліотека медичного інституту та обчислювальний центр Облстауправління.

У одному з глухих вікон кута на честь 1020 річчя хрещення Київської русі у 2008 році було встановлено меморіальну таблицю.

Будинок є самою ранньою із зберігшихся споруд Австро-Угорської імерії у Івано-Франковську і має хоч і простий, але оригінальний вигляд, цікаву просторову композицію.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s