Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Чернівці. Пивзавод (1869-1871 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 2 Липня 2013 р. (00:05)

Пивзвод, 1869-1871 рр., вул. Юрія Гагаріна, 13
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.
Статус: Пам’ятник архітектури, охоронний номер 35-Чв.

За часів Австро-Угорщини у Чернівціх існувало три пивзаводи, першим з яких був пивзавод Акціонерного пивоварного товариства. Підприємство було засноване у 1869 році  Гнатом Шнірхом, В. Вагнером, Ізраілем Рубінштейном, Лейбука Барбер, інженер Грегор, нотар М. Мюллер. У 1871 році спорудження заводу було закінчено. Через декілька років пивзавод згорів, але був знову відбудований.

На ділянці пивзаводу розташовано декілька будівель, всі вони відрізняються за стилем виконання і не виключено, що деякі з них було споруджено ще до згаданої пожежі.

З лівого боку ділянки розташована окрема будівля з рустованим пласким рустом першим поверхом і арковими вікнами на другому поверсі. На чердаку у лівій частині будівлі влаштовані прямокутні люкарни, завдяки чому ця частина має підвищення. Праворуч від будинку розташований проїзд з протилежного боку якого були побудовані дві суміжні будівлі. Лівоворотня будівля у цілому схожа на конторську або житлову будівлю, не виключено, що вана існувала ще до заснування пивзаводу. Фасад будинку виконаний у стилі класицизму, центр другого поверху прикрашений доричними пілястрами. Усередині фасаду також влаштований балкон на масивних консолях, які дещо нагадує барочні, а огорожа балкону виконана у умовній готичній стилізації. Вхід з боку вулиці відсутній.

Правоворотня будівля уявляє собою виробничий корпус, вигляд якого є типовим для промислових споруд останніх десятиліть ХІХ ст. Фасади виконані у неороманському стилі, який у контексті даної споруди передбачає нетиньковані фасади. Не виключено, що первісно фасади корпусу не булі потиньковані, але нині вони покрити тиньком та рожевою фарбою. Корпус прямокутний у плані, конструктивно він складається з трьох об’ємів. Центральний об’єм у якому розташована фабрична труба підноситься над іншими об’ємами. Даний об’єм привносить різноманіття у зовнішній вигляд споруди, його верхня частина завершується щипцем у романському стилі. Вікна будинку згідно відповідну стилю мають лучкові отвори з замками.

Споруда уявляє собою зразок великої промислової будівлі кінця ХІХ ст., завдяки розташуванню на схилі і влаштуванню у центрі високому об’єму, довга споруда не здається монотонною і навіть має достатньо ефектний вигляд. Корпуси меншого розміру репрезентують промислову архітектуру 1970-х років, зразків якої в Україні залишилося дуже мало.

Будівля, що розташована ліворуч від брами.

Між вікнами вірогідно на початку ХХ ст. була влаштована розтяжка від якої зберігся кронштейн.

Будівля, що розташована праворуч від брами.

Огорожа з елементами псевдоготики.

Головний виробничий корпус.

Ліве крило головного корпусу.

Центральний об’єм з піччю.

Відповідей: 2 до “Чернівці. Пивзавод (1869-1871 р.)”

  1. дуже цікаво, але автор впевнений у датах? Підприємство було засноване в 1111 році, раніше ніж саме місто?.. А згоріло в 2222 році при тому, що зараз 2015 рік?

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s