Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Г. Саминської (кін. ХІХ ст.)

Posted by Antique на П’ятниця, 24 Травня 2013 р. (12:55)

Будинок Г. Саминської, кін. ХІХ ст., Старорізницька вул., 9
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.

Відомі власники ділянки:

  • кін. ХІХ ст. – 1901 р. – Г. Саминська (у 1900 р. ділянка належала І. та Я. Саминським)
  • 1901 р. – 1906-1907 рр. – Д. Ожаровкер
  • 1906-1907 рр. – вірогідно до початку революції – Іцхак Давидович Копицький (або Козицький)

Будинок розташований у типовому крамничному кварталу з південного боку Привозу. Подібні квартали утворилися  на других ринках. З півдня квартал обмежений Пантелеймонівською вулицею, а з півночі вулицею Куйбишева, яка раніше мала назву Старорізницька. Всі дворові проїзди ділянок виходили у бік вулиці Куйбишева, тому що зазвичай проїзди влаштовували саме з боку другорядної вулиці, щоби не зменшувати площу торгових приміщень. На початку ХХ ст. значна частина таких ділянках належала євреям, які більш активно, ніж інші народи займалися торгівлею. Фонова забудова кварталу має невисоку поверховість, у деяких випадках з одного з боків ділянки і зовсім не були забудовані. Також ділянки були вузькими і утворювали спільне подвір’я з однією з сусідніх ділянок, і тільки одному з власників  необхідно було влаштувати у своєму будинку дворовий проїзд. Такими ділянками були і ділянки №7 (належала єврею А. Шулькройту) та №9 (належала Г. Самінмській). У 1900 році вірогідно Г. Самінська вмирає, тому що у тому ж році у довіднику “Вся Одеса” вказані І. та Я. Самінські, яки могли бути нащадками власниці. У 1901 році ділянки придбав єврей Д. Ожаровкер, однак після закінчення революцій 1905-1907 рр. він продає ділянку єврею Іцхаку Давидовичу Копицькому, якій у деяких довідниках вказаний, як Козицький. Сусідня ділянка №7 на початку ХХ ст. належала К. Споре, згодом М.Л. Фуксу, на замовлення якого з боку Пантелеймоніської було споруджено привабливий триповерховий будинок у стилі модерну.

На ділянці №9 з боку Пантелеймонівської була розташована двоповерхова будівля з колонадою І-ї половини ХІХ ст. (нині колонада втрачена), а з боку Куйбишева вірогдіно наприкінці ХІХ ст. було споруджено триповерховий будинок, який мав не дуже велику висоту поверхів, був оздоблений скромно, але краще ніж сусідні будівлі. Края фасаду та проїзд подвір’я виділено рустованими лізенами, а поверхи розподіляються карнизами. Подібні фасади мали будинки, що були споруджені за проектами П.Д. Токарева, Д.Я. Клімова, Л.І. Весселі та інших подібних. Найбільш цікавими у будинку були гарні стулки брами, первісні огорожі балконів могли теж бути виконані у подібної якості, але, на жаль, були замінені за радянських часів. Майданчики балконів виконані з дощок.

У 1913 році у будинку мешкали: Зейл. Погрєльський (фруктова торгівля), Л.Н. Ройтман (склад вапна), Мойше-Йосип Кив. Естерліс.

За радянських часів квартал вірогідно не ремонтували і будівлі у 2010-х роках перебувають у жалюгідному стані. У 1990-х роках за деякими даними весь квартал викупив депутат Л.М. Клімов, який мав у планах руйнацію всіх будівель і спорудження на їх місці багатоповерхових споруд. Однак, хоча будівлі відносяться від фонової забудови, але це останній торговий квартал який зберігся біля Привозу, а деякі будівлі виконані на належному художньому рівні. Особливо цікаво, що будівля з боку Катеринінської вулиці була накреслена на чеках магазину Перепелицина (один з них зберігся до наших часів).

Будівлі не ремонтуються і час робить свою справу. а знімках помітно, що права частина будинку осіла, безумовно він перебував у аварійному стані , поки у 24 травня 2013 року у 15-й годині він не завалився, причому жителі квартир опинились під завалом.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s