Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий флігель Й. А. Бубермана (1910-і рр.)

Posted by Antique на Середа, 1 Травня 2013 р. (12:08)

Житловий флігель Йосипа Абрамовича Бубермана, арх. А. І. Гольцвурм або Л. М. Чернігов,  1910-і рр., зруйнований у 1940-х рр., Катеринінська вул., 103
Колишнє розташування
Стиль: модерн.

За Олександрівською поліцейською частиною до ІІ-й половини ХХ ст. існувало декілька міських кварталів. Збереглася фотокартка на яку було знято руїни одного з будинків на Катеринінській вулиці у її останньому кварталі. За оздобленням фасадів будинок безумовно відноситься до тих, що споруджені на початку ХХ ст. у стилі модерну. Виражене оздоблення фасадів дозволяє припустити, що будинок було споруджено за проектом архітектора А.І. Гольцвурма, або Л.М. Чернігова.

Архітектор В.І. Гольцвурм, який працював у 1910-х роках, виконував проекти переважно для власників ділянок південних кварталів міста. Дуже часто замовник не мав достатніх коштів для спорудження головного будинку, який хотілося би мати прикрашеним, і тоді зводились лише нові житлові флігелі. Прикладом таких флігелів у творчості А.І. Гольцвурма може служити флігель Х. Й. Грановського на Старопортофранківській вул., 103, який мав особливе, притаманне лише Гольцвурму, оздоблення фасадів. Також певні риси має і флігель Мойше Йосипа Берковича Нізгольца на Великій Арнаутській вул., 93. У одному кварталі з будинками Бубермана архітектором Гольцвурмом було споруджено на розі з Пантелеймонівською вулицею будинок М.П. Шпіро (1911 р.).

Іншим архітектором ,який міг би бути автором даної споруди є архітектор Л.М. Чернігов. Оздоблення верхніх поверхів дуже нагадує те, що використовував архітектор у будинках О.П. Руссова, зокрема у будинку на Софіївській вул., 16. Відомий один з будинків споруджених за проектом його архітектора, що розташований неподалік – прибутковий будинок С.В. Шестопала на Пантелеймонівській вулиці, 56.

На жаль даний квартал, як і сусідні було повністю знищено, нині на місці кварталу розташована будівля торгового центру “Острів”. За знімками Luftwaffe на ділянці Бубурмана був розташований одноповерховий будинок на червоній лінії вулиці та П-подібний флігель у глибині подвір’я. Вірогідно до спорудження флігеля на ділянці були розташовані низькі одно-двоповерхові будинки І або ІІ чверті ХІХ ст. Спорудження лише одного флігеля було більш вигідним – головний будинок потребував більш вишуканого оздоблення.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s