Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинки О. К. Європіна (1913 – 1914 рр.)

Posted by Antique на Середа, 17 Квітня 2013 р. (14:02)

Будинки Олександра Кузьмича Європіна, отримання планів: Ф. В. Пржегралек, будівництво: арх. А. Г. Люікс, 1913 – 1914 рр., Середньофонтанська вул., 12 / Чехова пров.
Будинки на мапі
Стиль: північноєвропейський ретроспективізм з елементами модерну.

Відомі власники ділянки:

  • раніше 1898 р. – 1907-1909 рр. – М. Заблудовський
  • 1907-1909 рр. – вірогідно до революції – О. К. Європін

На розі нинішнього провулку Чехова та Середньофонтанської вулиці по лівому боку провулка існувала велика ділянка площею 2000 кв. саж., що належала М. Заблудовському. У довіднику вся Одеса 1906 (дані на 1905 р.) ділянка вже вказується під номером 8/10. Між 1907 та 1909 роками ділянку придбав доктор медицини, статський радник Олександр Кузьмич Європін, який працював старшим лікарем у казармах 14-го стрілецького полку. Казарми були розташованы неподалік, на Канатні вулиці 102-104. Один з трьох П-подібних будинків казарм зберігся до нашого часу, але у 1950-х роках був перебудований під гуртожиток і набув вигляду у дусі післявоєнного радянського неокласицизму.
Европін також мав і приватну практику і згідно довіднику Вся Одесса, 1911 р. мав стоматологічний кабінет у своєму будинку, де приймав у 13:00-15:00 (вірогідно у обідню перерву). У квартиру Европіна був провеедений телефон з номером 31-84.

Вірогідно ще наприкінці ХІХ ст., у часи, коли ділянкою володів Заблудовський з боку Середньофонтанській вулиці було споруджено довгий двоповерховий будинок у стилі еклектики. За даними В.А. Пилявського у 1913-му році для Европіна за проектом архітектора А.Г. Люікса було споруджено житловий будинок. Адреса, що вказана у довіднику є дореволюційною, нині ділянка має 12-й номер. Також той же самий будинок було вказано у якості будинку А. Косміч, що насправді є погано розпізнані ініціали Європіна, тобто Олександр (рос. Александр) Кузьмич. до тогож у довіднику вказано помилкове розташування будинку, причиною якого стало те, що у довідниках “Вся Одесса” замість Ананьївського (нині Чеховського) провулку ділянка вказується про Вознесенському провулку, причому нумерація всіх наступних будинків по вулиці була зроблена з сувом. Не виключено, що будинок М. Косач вказаний у довіднику за адресою Манежна вул., 32 у якості побудованого А.Г. Люіксом у той же рік, також є будинком Європіна на Середньофонтанській дорозі.

Проект будинку був затверджений у травні 1913 року, але дозвіл на складання будматеріалів на тротуарі отримувався тільки у 1914 році. таким чином невідомо, чи зводилися будинки у обидві роки, або лише у одному з них (наприклад у 1914 могли бути виконані будівельні роботи іншого характеру). Затверджені плани було доручено отримати Ф. В. Пржегралеку, але невідомо чи був він автором споруди, або лише помічником Люікса або іншого архітектора, який міг бути автором проекту.

Нове будівництво на ділянці О. К. Європіна було розгорнуте з боку Чеховського провулку, де постали три однотипних будинки у стилі модернізованого північноєвропейського ренесансу. Фасади не містять ліпнини і первісно вони не були потиньковані, ані пофарбовані. Вірогідно за радянських часів головні фасади всіх будинків було пофарбовано у сірий колір. Простінки на вертикальній вісі будинку маєть більшу ширину, ніж інші, у високому сходинковому ренесансному фронтоні влаштовано чотири люкарни. Ґрати балконів виконані у стилі раціонального модерну, аналогічною огорожею обладнані деякі будинки у місті. Вхід до будинків Європіна влаштований з боку подвір’я, однак будинок у межі з сусідньої ділянкою було реконструйовано, вірогідно на це вплинуло розташування у ньому дитячої школи мистецтв №5. Фасад будинку було облицьовано кахлями, люкарни закладено, а збоку вулиці було влаштовано новий головний вхід. На вулиці Бєлінського, 15 для А.Я. Меннера було споруджено подібний за виглядом житловий будинок, проект якого було виконано невідомим автором, не виключено, що ним міг бути А.Г. Люікс. Сходові клітки освітлюються верхнім світлом, двері квартир виконані у стилі неокласицизму, а огорожі сходів мають нетиповий рисунок. Аналогічні огорожі, однак, зустрічаються у флігелі Х. Й. Грановського на Старопортофранківській вул., 103 (арх. А.І. Гольвурм, Ф.А. Троупянський, 1910-і рр.) та у прибутковому будинку Єврейського погребного братерства (арх. Ф.А. Троупянський, 1910-і рр.)

Житлові будинки Європіна уявляють собою цікавий зразок фонової забудови міста. При відсутності декору зовнішній вигляд будинків є достатньо виразним завдяки фронтонам запозичекних з архітектури північноєвропейського ренесансу. Деякі будинки епохи Відродження у Німеччині, Данії та Нідерландах мали дуже подібні торцеві фасади. Цікаві будинки Європіна і тим, що уявляють собою однотипні секції, що утворюють комплекс.

Пітер Брейгель старший. Сільська вулиця.

Фрагмент: Пітер Брейгель старший. Перепис у Віфліємі, 1566. Королівські музеї витончених мистецтв у Брюсселі.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s