Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок пожежної команди Одеського пожежного товариства (поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 16 Квітня 2013 р. (10:33)

Будинок пожежної команди Одеського пожежного товариства, поч. ХХ ст., 10 квітня вул., 2
Будинок на мапі
Стиль: безстильйовий.

Відомі власники ділянки:

  • ІІ-а пол. ХІХ ст. – кін. 1890-х рр. – почесний потомствений громадянин Микола Васильович Яловіков
  • кін. 1890-х рр. – до Жовтневої революції – Ілля Микитович Яловіков

За довідником В.А. Пилявського у 1913-му році на Манежній вул., 32 за проектом було споруджено будинок М. Косач. Однак за даною адресою розташовані достатньо старі двоповерхові галерейні будівлі, що у даному випадку не є дивним – більшість адрес, або всі на Манежній вказані помилково. Власник М. Косач у довідниках на 1913-й рік відсутній, але якщо припустити, що на увазі малась ділянка, яка до революції мала адресу Манежна вул., 32, а нині вул. 10 квітня, 2 та 4, то дворовий флігель на її території міг бути тим самим будинком, який згадується у довіднику.

У 1860-х роках ділянка належала Миколі Васильовичу Яловікову який влаштував у 1870-му році на неї завод. Ще всередині 1890-х років підприємство працювало, але вже у 1899 році про завод не сповіщалося, а ділянка належала головному агенту Першого російського страхового товариства інженеру-техніку Іллі Микитовичу Яловікову. Також Яловіков був головою повітроплавного та автомобільного відділення Одеського відділення Імператорського технічного товариства, скарбничим товариства допомоги вбогим на одеських лиманах, віце-президентом Одеського автомобільного товариства, був членом Імператорського музичного товариства. І.М. Яловіков мешкав у будинку Маврокордато на Рішельєвській вул., 12, а на Манежній було розташоване Одеське окружне інтендантське управління та пожежна команда Одеського пожежного товариства. У довідниках за даною адресою не вказаний жодний мешканець, що дозволяє припустити, що споруди на ділянці використовувались суто для адміністративних потреб. Адміністративне призначення правобічного флігеля підтвердилося 19 червня 2013 року, коли на форумі “Одесский форум” у темі “Одесса, которую мы не должны потерять” користувач brassl опублікував зображення знімку підписаному, як “Одесская добр. пож. команда. 12 декабря 1912 год”. Дане фото було отримано з колекції Еміля. На знімку зображені пожежники на тлі даної будівлі. Таким чином флігель було споруджено до 1912 року і вірогідно, що з самого початку він призначався для розміщення пожежної команди Одеського Пожежного товариства.

Одеське пожежне товариство було утворене у 1897 році. Це була по суті громадська організація, її членами правління могли бути всілякі особи, а пожежниками тільки чоловіки. Всі члени товариства мали право носити бронзовий знак. Правління товариства розміщувалось у прибутковому будинку Страхового товариства “Росія” на Дерибасівській вул., 10, головою у 1913 році рахувався Сократ Іванович Комаров, пожежна команда була розташована на Манежній вулиці.

Склад керівництва пожежної команди у 1913 році:

  • начальник Борис Михайлович Попов
  • помічник Саб. Юліан. Висневський
  • помічник Володимир Іванович Кузьменко
  • завідувач майном Вільгельм Вільгельмович Мєль
  • лікар Герман Христофорович Дорізо

Будинок пожежної команди у плані прямокутний, не тинькований і має два поверхи. Будинок розташований на невеликому схилі і таким чином у лівій частині будівлі цоколь має найбільшу висоту. У правого краю флігеля влаштована огорожа з брамою, на її території могла бути розташована стайня, гараж, або склад. Цілком не виключено, що дана арка була проїздом до сусіднього подвір’я для якомога швидшого пересування команди пожежників до пожежі. Флігель має лучкові отвори вікон, між поверхами проходить тяга, а майже у центрі фасаду розташований вхід до під’їзду. Обабіч сходової клітки у бік подвір’я виходять великі вікна, інші вікна мають звичайний розмір. Саме ці вікна говорять про те, що будинок було споруджено у перших десятиліттях ХХ ст. Сходові огорожі у під’їзді напевно втратили декоративні елементи, нині огорожі уявляють собою квадратні поперечини квадратного перетину.

Флігель є достатньо простим, але певну цікавість уявляє нежитловий тип будинку, у тому числі влаштування окремої огорожі з брамою.

Одеська добровільна пожежна команда, 12 грудня 1912 р. (Фото з колекції Еміля). Вірогідно знімок зроблено у лівого краю будівлі, де цоколь має найбільшу висоту. Нині на цьому місті розташовані гаражі.

Декоративні балясини втрачені, залишилися лише прути.

Джерела:

Тема “Одесса, которую мы не должны потерять (*)” на форумі “Одеський форум”, повідомлення #23683.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s