Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Грецького благодійного товариства ім. Г. Г. Маразлі (І пол. ХІХ ст., 1896 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 15 Квітня 2013 р. (11:12)

Будинок, І-а пол. ХІХ ст. Реконструкція та розширення для будинку Грецького благодійного товариства ім. Г. Г. Маразлі, арх. А. Г. Люікс, буд. Леван Олів’є, 1896 р., Удільний пров., 1
Будинок на мапі
Стиль: історизм.

Товариство було засновано у 1871 році, його почесним головою до 1907 року був міський градоначальник Григорій Григорович Маразлі, який регулярно фынансував міські та грецькі благодійні установи. Після його смерті у 1907 році товариство очолив архімандрит Грецької  Троїцької церкви  Ангель Герасимович Піфані.

У ІІ-й половині ХІХ ст. Г.Г. Маразлі подарував Грецькому товариству власний будинок на Пушкінській вул., 66, де згодом була влаштована богадільня для греків. Однак з часом виникла потреба у новій будівлі богадільні, і Г.Г. Маразлі придбав ділянку на Малому Фонтані у курортній зоні. Ділянка мала достатньо великі розміри і всередині вже існував будинок, вірогідно дача. Її переобладнання під богадільню Грецького благодійного товариства було замовлено архітектору Міського кредитного товариства А.Г. Люіксу, який здійснив ці роботи у 1896 році.

До старої будівлі було добудоване крило, стара частина споруди вочевидь була перепланована. Провулок, що веде до ділянки богадільні отримав назву Удільного завдяки тому, що у 1895 році навпроти перехрестя провулку та Французького бульвару було споруджено винні склади Удільного відомства (арх. Л.Л. Влодек). Богадільня розмістилась наприкінці Удільного провулку,  Фасади вирішені дуже просто, композиція тридільна, ризаліти її достатньо розвинуті, по краям вони оздоблені тиньком під руст з блоків, перший поверх також рустований лінійчатим рустом. У центральному ризаліті влаштований вхід, а сходи розташовані в задній частині правого крила. У будинку було близько 7-8 житлових кімнат на 15 осіб.

У 1910-му році доглядачем богадільні був А.І. Пендовелі, а лікарем – Д.А. Трояно.
У 1911 р. піклувальна рада складалась з С.Ф. Меліссарато, Н. Феодоріді, М. Авгеріноса. Доглядач – А.І. Пендовелі, лікар – Д.А. Трояно.
У 1913-му році піклувальна рада богадільні складалась з І. Лазури, М. Караджи та Е. Власопуло. Доглядачем працював Д. Парфенопуло, а лікарем все той же Д.А. Трояно.

Даний будинок є останнім відомим проектом архітектора, що споруджений у ХІХ ст. У наступному році Артур Люікс отримав посаду заступника секретаря архітектурного відділу Одеського відділення інженерного імператорського технічного товариства (ОВІІТТ). Згодом Люікс отримав посаду голови ОВІІТ, яку архітектор займав до 1907 року. Після 1907 року відомості про архітектора у довідниках “Вся Одеса” зникають, можна припустити, що він виїхав з міста. За даними В.А. Пилявського А.Г. Люікс у 1909 році виконав проект католицького костелу для Васала, у 1911 році будинок Г.Кудіш у 2-му Водопроводному провулку та декілька проектів у 1913 році, серед яких тільки один вдалося ідентифікувати.

У 1902 році коштами Матвія Федоровича Маврокордато за проектом міського архітектора Ю.М. Дмитренко у стилі необароко було споруджено церкву Ніколи Мірлікійського та Аріадни, яка дуже контрастувала з аскетичним корпусом богадільні.

За даними Ольги Богданович у 1927 році у будинку розміщувався дитячий будинок №9 для сліпих дітей, а у 1870-х роках у будинку розмістився обчислюванний центр колективного доступу “Орбіта”. Нині у будівлі богадільні розташоване Відділення гідроакустики Морського гідрофізичного інституту НАН України.

Правий торець.

Задній фасад.

Джерела:

  • Юрий Мелетьевич Дмитренко, 1858-1918 : биобиблиогр. указ. лит. / ОГНБ им. М.Горького ; сост. О.В.Богданович ; науч. ред. И.М.Безчастнов ; ред. М.Л.Десенко. – О., 1996. – 44 с., 12 ил. – 100 экз.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s