Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І. Б. Гєєзберген (1894 р.)

Posted by Antique на Неділя, 14 Квітня 2013 р. (11:44)

Будинок Ізабели Бернардівни Гєєзберген, арх. А.Г. Люікс, 1894 р., Князівська вул., 25
Будинок на плані міста
Стиль: історизм.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури та історії номер 358-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 від 20.06.08 р).

Відомі власники ділянки:

  • кін ХІХ ст. – вірогідно 1898 р. – Гєєзберген
  • вірогідно 1898 р. – вірогідно до революції

На ділянці наприкінці ХІХ ст. була розташована механічна Майстерня Ізабели Гєєзберген де вироблялися млинові машини та інши вироби, на підприємістві працювало 18 робітників.. У 1894 році архітектор А.Г .Люікс виконав певні работи по закінченню споруди або планував це зробити. Так чи інакше будівля залишилася незакінченною. У 1898 році ділянку придбав художник Євген Йоспипович Буковецький (1886-1948), тобто він придбав її коли йому ще не було 23 років. Євген Буковецький походив з заможної родини і не заробляв гроші живописом. Вірогідно Гааз продав ділянки не встигнув спорудити будинок, зведена тільки його частина у правій половині ділянки, а коли ділянку придбав Буковецький, він замовив архітектору О.Й. Бернардацці спорудження власного особняку з живоносною майстернею. За даними наведеними у книзі “В. Смирнов, А. Грабовский – Баранова, 27” особняк було споруджено у 1899 році і таки чином не виключено, що Буковецький придбав ділянку перед самим будівництвом,  а саме – у 1898 році.

Будинок Гєєзбергена вірогідно первісно планувався, як тридільний з еркером у центрі, але була споруджена лише центральна частина та праве крило. Така практика була не рідкою у Одесі, вірогідно у власників не вистачало коштів на спорудження будинку по всій ширині ділянки і таким чином забудовувалась лише половина, але композиція фасаду та конструкція будинку у таких випадках не виключали можливість добудови.

Фасад будинку Гєєзбергена містить невелику кількість ліпнини, у більшій мірі фасад утворюють сандрики вікон та плаский руст з діамантовими вкрапленнями. На першому поверсі сандрикі відсутні, на второму мають трикутну форму, а на третьому виконані у стилі бароко. Вікна по правому краю будинку об’єднанні спільним сандріком. Еркер у лівого боку розташований на вісі проїзду, з низу еркер прикрашає велика ліпна розетка. Дах будинку у правого краю вінчає фронтон у стилі нідерландського ренесансу, а по всьому даху пролягає ренесансний аттик. З боку подвір’я  у гранчастому ризаліті влаштована сходова клітка.

Будинок Гєєзбергена за радянських часів було додано до переліку пам’яток історії завдяки тому, що у будинку у 1917 р. жив організатор профспілки металістів, один з організаторів Червоної гвардії у м. Одесі І. Старостін. На честь Старостіна також перейменували Фабрику ваги інженера І.С. Каца, яка була розташована на Балківській вул., 130.

На подвір’ї збереглися старі двоповерхові флігелі нез’ясованого часу побудови, не виключено, що вони були споруджені у 1960-1970-х роках. Неабияку цікавість уявляє собою флігель у задньої частини ділянки, у центрі якого розташований великий трапецоїдний ризаліт.

Ніша у брандмауері.

Ліворуч: прибутковий будинок, праворуч: особняк Є.І. Буковецького (1899 р.)

Задній житловий флігель.

Лівий житловий флігель.

Правий житловий флігель.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s