Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Секція торгових рядів А. Старкова у Пале Роялю (1841-1842, кін. 1850-х рр., 1890 р., 1910-і рр.)

Posted by Antique на Неділя, 7 Квітня 2013 р. (21:51)

Секція торгових рядів А. Старкова у Пале Роялю, арх. Г.І. Торічеллі, К.Й. Далл’Аква, 1841-1842 рр. Надбудова, арх. Н.Н. Черкунов, кінець 1850-х рр. Перебудова арх. А.Г. Люікс, 1890 р. Реконструкція, вірогідно 1910-і рр.  Реконструкція, арх. А. А. Черненко, 1995-1996 рр., Ланжеронівська вул., 20
Стиль: неоренесанс.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення номер 414/? (1,2 або 3) комплексу з трьох пам’яток “Комплекс торгівельних будинків Страца” (Наказ МКТ  №728/0/16-08 від 20.06.08 р.).


Відомі власники ділянки:

  • до 1898 р. – вірогідно до поч. 1910-х рр. – А. Старков
  • вірогідно з поч. 1910-х рр. – вірогідно до революції – Ольга Аполлонівна Вікторова та Ольга Олександрівна Яншек (арендатор Герман Вільгельмович Якобі).

До 1840-х років за міським театром був розташований плац, але місцезнаходження його у самому центрі і біля театру згодом стало не дуже приємним і на даному місцю вирішили споружити відносно вишикані крамниці, які отримали вигляд П-подібної будівлі, розділеної на рівні секції які були придбані різноманітним власникам. Проект будівлі склав архітектор італієць Г.І. Торічеллі під натхненням королівського палацу у Парижі Пале-Рояль. Фасади будівлі з боку подвір’я було виконано у вигляді аркади, а на самому подвір’ї розбитий сквер з фонтаном.. Збереглися старі рисунки з зображенням будівлі, але тільки з боку Катеринінскьої вулиці та провулку Чайковського. У 1880-х Пале-Рояль почав втрачати свій автентичний вигляд, окремі власники перебудовували свої секції до невпізнанності, наприклад будинок Ф. Родоканакі та будинок братів Лантьє.

У 1890 році крамниця з боку Ланжеронівської вулиці, що належала А. Старкову була перебудована архітектором Міського кредитного товариства А.Г. Люіксом.  Це була одна з його ранніх праць, перед тим архітектор спорудив будівлю самого кредитного товариства, будинки Семенової (за сумнівними даними В.А. Пилявського – Пантелеймонівська, 68) та Домкевича (біля Лютеранської церкви, не зберігся),  займався наглядом за будівництвом. Невідомо, який об’єм робіт виконав архітектор, на листівці початку ХХ ст. будівля представляла собою аркаду дуже схожу на передбачений первісний вигляд, але відсутні пілястри як на ранніх зображеннях, та навпаки арки прикрашені замковими каменями.

Приблизно на межі 1900-х та 1910-х років власниками ділянки стали О.А. Вікторова та О.О. Яншек, Ольга Вікторова жила на Маріїнській вулиці, 5, вірогідно у особняку, і володіла декількома ділянками у місті. Ольга Яншек була родичкою Г.І. Яншека, який жив з нею у особняку на Чорноморській вул., 13. Яншек мала магазин кустарних виробів на Дерибасівській вул., 13. Однак згадані панянки не займались справами ,а надали будівлю у оренду Герману Вільгельмовичу Якобі, який жив у квартирі палацу на Ланжеронівської вул., 3, і мав магазин білизни за адресою Катеринінська вул., 13, тобто у сусідній кутовій секції.

У фільмі “Зелений фургон” даний будинок потрапив у поле зору камери, на той час його зовнішній вигляд був подібний нинішньому,за виключенням мансарди. Таким чином у 1910-х роках або за радянських часів будинок був перебудований. Можна припустити, що перебудова могла відбутися у останні роки перед Першою світовою війною – огорожа балконів має складний дизайн, що для радянських часів було не характерно. Реконструкція не була вдалою, на фасаді з’явилися зайві елементи, бароковий дах з не логічними люкарнами. Новий вигляд будівлі не має нічого спільного з її первісним виглядом. Також праворуч від будівлі розташована вузька секція з багатим ліпним декором, яка вірогідно теж належала Старкову (даний висновок зроблений по тому, що секція також має 20-й номер). Аркові вікна на другому поверсі даної вузької секції об’єднані ліпним декором у групи по два. Автентичність вигляду першого поверху під питанням. В середині 1990-х будинки були реконструйовані,  на дахах були влаштовані мансарди.

Пале-Рояль з боку подвір’я, вид у бік Катеринінської вулиці.

поч. ХХ ст. Ліворуч: будинок Г. Страца, праворуч: будинок А. Старкова. Складається враження, що крамниця у будинку Старкова закинута.

Стоп кадр з фільму “Зелений фургон”, 1959 р. Джерело: сайт zanuda-32. Вже у 1950-х будинок мав нинішній фасад.

Стоп кадр з фільму “Зелений фургон”, 1959 р. Джерело: сайт zanuda-32.

Джерело: forum.od.ua. Користувач: BigBig. Радянськи часи.

Вид з боку скверу (внутрішнього подвір’я).

Джерело:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s