Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок Я. Старикова (1899—1900 рр.)

Posted by Antique на Субота, 2 Лютого 2013 р. (12:05)

Будинок і два флігелі Якова Старикова, отримання дозволу: М. Б. Абрамович, нагляд: К. М. Попов, 1899—1900 рр., Ніжинська вул., 5
Будинок на плані міста
Стиль: історизм.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер: 502-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.).
Атрибуція будинку виконана автором блогу.

Відомі власники:

  • до 1900 р. – Мамужі
  • 1900 – 1901-1903 рр. – Я. Стариков
  • 1901-1903 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Борис Михайлович Гросул-Толстий

У 1899—1900 роках у одному з перших кварталів Ніжинської вулиці був побудований мальовничий прибутковий будинок, який характеризується різкими та об’ємними деталями декору. Фасад будинку є дуже схожим на фасад будинку М. Дєтлова на Кінній вул., 11 (1898 р.) але окрім загальної композиції та чотирьох скульптур, які також були використані у оздобленні галереї пасажу Менделевича, арх. Т. Л. Фішель, С. І. Мільман, Л. Л. Влодек, 1898—1900 рр.).

Слід зазначити, що оздоблення першого поверху має особливу схожість до оздоблення будинків архітектора А. Б. Мінкуса: будинки Вершховських на Базарній вулиці, 52 та Троїцькій вул., 5.

Стариков володів ділянкою нетривалий час, наступний власник Б. М. Гросул-Толстий по меншій мірі з початку 1910-х років проживав у будинку на Ніжинській вулиці, 5, хоча мав також більш коштовний будинок на Торговій вул., 3, а між 1911 та 1913 роками будинок на Торговій взагалі було передано у власність Григорію Гросул-Толстому і таким чином єдиною ділянкою Бориса Гросул-Толстого стала ділянка на Ніжинській вулиці.

Будинок прямокутний у плані, триповерховий з житловим напівпідвалом, має центрально-вісеву композицію. Як і будинок на Кінній споруда має значну довжину при не дуже великій висоті, що дещо компенсується аттиком у центрі даху. У центрі вуличного фасаду також розташований неглибокий ризаліт, який підкреслює композицію з ліпних елементів, що розташована у центі фасаду. Аналогічно будинку на Кіній у будинку на Ніжинській на другому поверсі розташовані скульптурі, які підтримують барокові колони. По краям фасаду розташовані вузькі ризаліти у яких влаштовані широкі вікна і які прикрашені бароковим декором. Взагалі ж у порівнянні з будинком на Кінній вулиці декор є достатньо подрібненим, не дуже об’ємним. У будинку влаштовано два під’їзди із входами з боку вулиці, таким чином будинок розрахований на 14 квартир. Парадні під’їзди розташовані всередині будинку у його лівій та правій частинах та освітлюються верхнім світлом. Первісне оздоблення стін не збереглось, огорожа сходів є самобутньою сумішшю двох типів балясин, але перебуває у поганому стані. Стелі вестибюлю та під’їзду прикрашають майстерно виконані сталактитові (орієнталістичні) падуги, натомість двері квартир є достатньо скромними. Особливу увагу приділили комфорту жителів напівпідвалу, для яких було влаштовано вхід до квартир з парадних сходів, а не ззовні з приямку або з службових сходів.

Службові під’їзди розташовані з заднього боку будинку у лівій та правій частинах і частково розміщені у напівкруглих ризалітах.

Окрім головного будинку уздовж боків ділянки було зведено на високому цоколі два довгих триповерхових флігелі на 12 квартир. Сходові клітки мають типовий для флігелів вигляд, сходові клітки не є просторими, а сходи виконані з металу. Однак огорожа сходів є достатньо вишуканою і уявляє собою особливу варіацію коштовної огорожі із суцільним заповненням. Особливістю огорожі у даних флігелях є те, що замість розтягнення крайніх завитків були використані окремі вставки.

На подвір’ї був розбитий палісадник, автентична огорожа якого збереглась до нашого часу. У глибині подвір’я розташований простий двоповерховий галерейний флігель, який можливо було споруджено у І-й третині ХІХ ст.

Будинок на Ніжинській вулиці, 5 є прикрасою навколишньої місцевості, яка складається переважно з будинків фонової забудови і є цікавим та більш стриманим варіантом будинку М. Дєтлова.

Попередній варіант задуму: Будинок М. Дєтлова, 1898 р., Кінна вул., 11

Пасаж Й. і Я. Менделевичів, арх. Т. Л. Фішель, С. І. Мільман, Л. Л. Влодек, 1898—1900 рр., Преображенська вул., 34

Будинок М. Дєтлова, 1898 р., Кінна вул., 11

Прибутковий будинок Старикова, Ніжинська вул., 5

Власники даної квартири пошкодили пам’ятку архітектури шляхом зруйнування міжвіконного простінку.

У правій частині фасаду розташована одна із симетрично розташованих службових сходових кліток головного будинку.

Лівий флігель.

Двері одного з під’їздів лівого флігелю.

Правий флігель.

Правий флігель.

Правий флігель.

Простір між правим флігелем (ліворуч) та головним будинком (праворуч). Вид на праву  службову сходову клітку головного будинку.

Палісадник.

Задній флігель над яким височіє брандмауер флігелю І.М. Цессарського.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Вестибюль.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Вестибюль.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Вестибюль.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Вестибюль, сталактитова падуга.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Перший поверх.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Напівпідвал.

Правий парадний під’їзд головного будинку.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Огорожа сходів є сумішшю двох типів балясин і вірогідно даний будинок є єдиним, де вона була встановлена.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Другий поверх.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Другий поверх.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Третій поверх.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Третій поверх.

Під’їзд у лівому флігелі.

Під’їзд у лівому флігелі.

Під’їзд у лівому флігелі.

Під’їзд у лівому флігелі.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s