Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Б.М. Гросул-Толстого (вірог. 1904-1905 рр.)

Posted by Antique на субота, 2 Лютий 2013 р. (12:05)

Прибутковий будинок Б. М. Гросул-Толстого, арх., С. А. Ландесман можливо за участю Л. Л. Влодека, вірогідно 1903 р., Ніжинська вул., 5
Будинок на мапі
Стиль: еклектика.
Охоронний статус: пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний номер: 502-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.).
Атрибутація будинку виконана автором блогу.

Відомі власники:

  • до 1900 р. – Мамужі
  • 1900 – 1901-1903 рр. – Я. Стариков
  • 1901-1903 рр. – вірогідно до Жовтневої революції – Борис Михайлович Гросул-Толстой

У період 1901 – 1903 років ділянку у одному з перших кварталів Ніжинської вулиці був побудований мальовничий прибутковий будинок. Згідно різким та обє’мним деталям декору проект можливо було виконано архітектором С. А. Ландесманом. Фасад будинку є дуже схожим на фасад будинку М. Дєтлова на Кінній вул., 11 (арх. Влодек Л. Л., 1898 р.) але окрім загальної композиції та чотирьох скульптур, які також були використані у оздобленні галереї пасажу Менделевича, арх. Влодек Л. Л., 1898 р.).

Така схожість не є випадковою, адже гр. інж. С. А. Ландесман працював разом з А. Б. Мінкусом у майстерні Л. Л. Влодека. Слід зазначити, що оздоблення першого поверху має особливу схожість до оздоблення будинків архітектора А. Б. Мінкуса: будинки Вершховських на Базарній вулиці, 52 та Троїцькій вул., 5.  Що стосується замовника будівництва на Ніжинській, то ним повинен бути Борис Гросул-Толстой, на замовлення якого за проектом Л.Л. Влодека та А.Б. Мінкуса у 1903-1904 роках було споруджено ошатний прибутковий будинок з багато оздобленими під’їздами.

Будинок на Торговій вірогідно планувався як місце мешкання Гросул-Толстих, однак власник обох будинків по меншій мірі з початку 1910-х років проживав у будинку на Ніжинській вулиці, 5, а між 1911 та 1913 роками будинок на Торговій було передано у власність Григорію Гросул-Толстому і таким чином єдиною ділянкою Бориса Гросул-Толстого стала ділянка на Ніжинській вулиці.

Будинок прямокутний у плані, триповерховий з житловим напівпідвалом, має центральновісеву композицію. Як і будинок на Кінній споруда має значну довжину при не дуже великій висоті, що дещо компенсується аттиком у центрі даху. У центрі вуличного фасаду також розташований неглибокий ризаліт, який підкреслює композицію з ліпних елементів, що розташована у центі фасаду. Аналогічно будинку на Кіній у будинку на Ніжинській на другому поверсі розташовані скульптурі, які підтримують барокові колони. По краям фасаду розташовані вузькі ризаліти у яких влаштовані широкі вікна і які прикрашені бароковим декором. Взагалі ж у порівнянні з будинком на Кінній вулиці декор є достатньо подрібненим, не дуже об’ємним, що і відрізняє будівлі С. А. Ландесмана від пізнього періоду творчості архітектора Л.Л. Влодека, який використовував переважно крупний необароковий декор, міцний стрічкуватий руст, нетиньковану червону цеглу, або її імітацію кахлями. У будинку влаштовано два під’їзди із входами з боку вулиці, таким чином будинок розрахований на 14 квартир. Парадні під’їзди розташовані всередині будинку у його лівій та правій частинах та освітлюються верхнім світлом. Первісне оздоблення стін не збереглось, огорожа сходів є самобутньою сумішшю двох типів балясин, але перебуває у поганому стані. Стелі вестибюлю та під’їзду прикрашають майстерно виконані сталактитові (орієнталістичні) падуги, натомість двері квартир є достатньо скромними. Особливу увагу приділили комфорту жителів напівпідвалу, для яких було влаштовано вхід до квартир з парадних сходів, а не ззовні з приямку або з службових сходів.

Службові під’їзди розташовані з заднього боку будинку у лівій та правій частинах і частково розміщені у напівкруглих ризалітах.

Окрім головного будинку уздовж боків ділянки було зведено на високому цоколі два довгих триповерхових флігелі на 12 квартир. Сходові клітки мають типовий для флігелів вигляд, сходові клітки не є просторими, а сходи виконані з металу. Однак огорожа сходів є достатньо вишуканою і уявляє собою особливу варіацію коштовної огорожі із суцільним заповненням. Особливістю огорожі у даних флігелях є те, що замість розтягнення крайніх завитків були використані окремі вставки.

На подвір’ї був розбитий палісадник, автентична огорожа якого збереглась до нашого часу. У глибині подвір’я розташований простий двоповерховий галерейний флігель, який можливо було споруджено у І-й третині ХІХ ст.

Будинок Б.М. Гросул-Толстого на Ніжинській вулиці є прикрасою навколишньої місцевості, яка складається переважно з будинків фонової забудови і є цікавим та більш стриманим варіантом будинку М. Дєтлова.

Попередній варіант задуму: Будинок М. Дєтлова, арх. Л.Л. Влодек, 1898 р., Кінна вул., 11

Пасаж Менделевича, арх. Л.Л. Влодек, ск. Т.Л. Фішель, С.І. Мільман, відновлення: арх Л.Л. Влодек, 1912 р., Преображенська вул., 34

Будинок М. Дєтлова, арх. Л.Л. Влодек, 1898 р., Кінна вул., 11

Прибутковий будинок Б.М. Гросул-Толстого, арх. А.Б. Мінкус, 1905 р., Ніжинська вул., 5

Власники даної квартири пошкодили пам’ятку архітектури шляхом зруйнування міжвіконного простінку.

У правій частині фасаду розташована одна із симетрично розташованих службових сходових кліток головного будинку.

Лівий флігель.

Двері одного з під’їздів лівого флігелю.

Правий флігель.

Правий флігель.

Правий флігель.

Простір між правим флігелем (ліворуч) та головним будинком (праворуч). Вид на праву  службову сходову клітку головного будинку.

Палісадник.

Задній флігель над яким височіє брандмауер флігелю І.М. Цессарського.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Вестибюль.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Вестибюль.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Вестибюль.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Вестибюль, сталактитова падуга.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Перший поверх.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Напівпідвал.

Правий парадний під’їзд головного будинку.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Огорожа сходів є сумішшю двох типів балясин і вірогідно даний будинок є єдиним, де вона була встановлена.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Другий поверх.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Другий поверх.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Третій поверх.

Правий парадний під’їзд головного будинку. Третій поверх.

Під’їзд у лівому флігелі.

Під’їзд у лівому флігелі.

Під’їзд у лівому флігелі.

Під’їзд у лівому флігелі.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s