Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий флігель Б.М. Шухгалтера (1900-і рр.)

Posted by Antique на п’ятниця, 1 Лютий 2013 р. (00:27)

Прибутковий флігель Б.М. Шухгалтера, арх. А.Б. Мінкус, вірогідно 1908-1909 рр., Новосельського вул., 57
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17310963/uk
Стиль: еклектика.
Атрибутація будинку виконана автором блогу шляхом прив’язки даних довіднику В.А. Пилявського.


Відомі власники:

  • до 1898 р. – С. Пашковський та інші члени родини
  • 1899 – 1910-1911 рр. – Б.М. Шухгалтер
  • 1910-1911 рр. – вірогідно до революції  – Беніамін Йосипович Шухгалтер

На даній ділянці було споруджено три дворових флігеля за проектом архітектора А.Б. Мінкуса, про що свідчить оздоблення фасадів, зокрема форма сандриків та ніші на фасаді центрального крила, а також характерний вигляд огорожі сходів, причому даний тип огорожі використовувався у більшій мірі Л.Л. Влодеком та А.Б. Мінкусом.  Найбільша схожість спостерігається з будинком Тепера на вулиці Осипова, 6, що побудований за одними даними у 1901 р., або у 1908-1909 рр. За даними В.А. Пилявського на ділянці №65 за проектом А.Б. Мінкуса у 1908-1909 роках було споруджено житловий флігель, однак він не дуже притаманній творчості даного архітектора і тому не виключено, що адреса вказана помилково, а у тексті мався на увазі флігель на ділянці Шухгалтера.

Б.М. Шухгалтер вірогідно придбав ділянку у 1899-му році, пізніше у будинок було проведено телефонний зв’язок – у Б.М. Шухгалтера була лінія з номером 11-61, а у Беніаміна та Ізраїля Шухгалтера була лінія з номером 11-10.

У будинку також жили інші члени родини Шухгалтерів:

  • купець 1-ї або 2-ї гільдії Беніамін Йосипович Шухгалтер,
  • помічник присяжного повіреного Рувім Беніамінович Шухгалтер,
  • лікар кожних та венерологічних хвороб Ізраїль Беніамінович Шухгалтер, який приймав у даному будинку.

У глибіні ділянці розташований П-подібний чотириповерховий з напівпідвалом флігель з невеликими бічними крилами до яких прибудовані триповерхові з напівпідвалами флігелі. Характерною особливістю даного проекту А.Б. Мінкуса є відсутність глибоких вузьких ризалітів з закругленими кутами, що вірогідно обумовлено відсутністю достатнього простору, або побажаннями власника. Сходова клітка центрального флігеля розташована у заднього фасаду, а її вікна відповідно виходять у бік сусідньої ділянки. Таке розташування сходової клітки можливо обумовлено тим, що власник сусідньої ділянки по Коблевській вулиці надав певні гарантії щодо відсутності нового будівництва біля задньої межі своєї ділянки. У разі ж будівництва аналогічного флігелю з боку Коблевської вулиці під’їзд опинився би у темряві. Незважаючи на те, що головний фасад центрального флігелю міг бути повністю заповнений віконними отворами квартир, але у центрі фасаду по вертикалі були влаштовані декоративні ніші, які за технікою виконання схожі на ніші у будинках Тепера та Верховської. Можливо існуючих вікон було достатньо, і таким чином флігель було дещо прикрашено, що суттєво вплинуло на ефектність його вигляду.

Майданчики, та підлога вестибюлю під’їзду центрального флігелю вкрита метлахськими кахлями з візерунками, на зворотньому боці кахлів відбито клеймо “М” Можливо це клеймо польської фірми “Marywil” склад якої був розміщений на Соборній пл., 1. Стелі прикрашені ліпними карнизами, у цілому оздоблення даного під’їзду схоже на оздоблення під’їздів будинку Тепера на вул., Осипова, 8. На жаль вікна центрального флігеля були замінені на металопластикові без збереження оригінальної конструкції, вірогідно вікна цього флігелю були аналогічні вікнам бічних флігелів і містили кольорове скло.

Міжвіконні простінки бічних флігелів відрізняються шириною, вікна згруповані попарно і вірогідно кожна пара освітлює одну з кімнат.

На червоної лінії вулиці зберігся старий двоповерховий будинок споруджений у І-ІІ третинах ХІХ ст.

Не дуже поширений візерунок огорожі, який зустрічається по меншій мірі ще у одному будинку.

 

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s