Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок І.І. Сіміна (поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Вівторок, 15 Січня 2013 р. (09:59)

Будинок Івана Івановича Сіміна, арх. О.Й. Бернардацці, вірогідно 1900 р., Заславського вул., 4
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22643664/uk
Стиль: еклектика
Атрибутація здійснена автором блогу.

Відомі власники ділянки:

  • до 1899 р. Т. і А. Соколови
  • 1899 – Р. Серебряник
  • 1900 – вірогідно до революції – купець ІІ-ї гільдії Іван Іванович Сімін (Сімон, Сомін).

За даними довідників “Вся Одесса” у 1900-му році ділянку придбав купець ІІ-ї гільдії Іван Іванович Сімін ім’я якого вказується у самих різних варіантах, як то Сімон або Сомін. Окрім даного будинку у Івана Сіміна була дача у районі Дачі Ковалевського. Вірогідно незабаром після покупки ,у 1900-му році, або дещо пізніше для І.І. Сіміна було споруджено триповерховий будинок.

Будинок на вулиці Заславського, 4 має на головному фасаді риси притаманні архітектору М.І Лінецькому та О.Й. Бернардацці, зокрема розірваний трикутний фронтон, подібний тим, що використані у оздобленні будинку Я.Ш. Шпарца на Ніжинській вул., 51 (арх. М.І. Лінецький) та будинку П.І. Кухти (арх. О.Й. Бернардацці).

Будинок має одновісеву композицію та Г-подібний план. Праве крило будинку має велику довжину і простягається до самого заду ділянки. Ліве крило має незначні розміри. На третьому поверсі розташована композиція що складається з двох вузьких аркових вікон та каріатиди між ними. Подібні елементи зустрічаються у будинках Віцмана (арх. М.І. Лінецький, 1901 р.) та Стурмака (арх. М.І. Лінецький, 1901 р.). Цікаво вирішені сандріки і інших вікон, вікна третього поверху прикрашені прямими сандріками, які мають меншу ширину, ніж ширина вікна, а трикутні сандрики-фронтони над вікнами другого поверху з’єднуються з вікном за допомогою єдиною консоллю, яка є також замком у якому розташований маскарон лева. У фільонках під вікнами другого поверху розташований примхливий декор у притаманній М.і. Лінецькому рубленій манері. По обом бокам фасаду влаштовані балкони, які також присутні і по центру фасаду, але вони відрізняються за розмірами і, враховуючи те, що квартири у будинку було переплановано під комуни, то деякі балкони могли з’явитися пізніше. Під дахом, влаштовані люкарни мансарди з фігурними отворами.

Задня частина фасаду оздоблена у стилі німецького ретроспективізму, який іноді використовував архітектор О.Й. Бернардацці, елементи даного стилю можна зустріти у будинку Кухти.

Арка дворового проїзду прикрашена великими фільонками, у проїзді влаштовані двері під’їзду, але від оригінальних дверей залишився тільки люнет. дворовий фасад будинку прикрашений не дуже скупо, вікна облямовують достатньо виразні фільонки у стилі північноєвропейського ренесансу.

Під’їзд розташований праворуч від брами, вікна його виходять на подвір’я, але пізніше, у період 1900 – 1910-х рр. майже впритул до головного будинку було споруджено дворовий триповерховий флігель, який розташований з того ж боку, що і вікна під’їзду, які майже були перекриті торцем флігелю. Таким чином можна припустити, що після спорудження флігелю під’їзд головного будинку освітлювався електричним світлом, а природне світло було лише додатковим.

У під’їзді влаштовані сходи з ґратами достатньо цікавого рисунку, вони нагадують типові спіралеподібні огорожі, але спіралі у даному випадку суміщені від центру, а місце за спіраллю заповнено арабесками.
Майданчики прикрашає бетономозаїка з візерунком схожим на окуляри, який також було використано і у іншій будівлі в місті.

Віконні рами під’їзду частково складаються з дрібних елементів у яких було встановлено вітражне скло. Стеля прикрашена ліпним карнизом з меандром (схожі зустрічаються у інших будівлях у місті). На другому поверсі була розташована власна квартира Івана Сіміна майстерно вирізана з дерева, прикрашена маскароном у десюдепорті. У металевих ґратах віконець стулок розміщено ініціали власника “ИС”. Те, що двері збереглись вірогідно обумовлено тим, що квартира у комунальній власності. На третьому поверсі двері були замінені. Не з’ясовано, скільки первісно квартир було на третьому поверсі, можливо теж одна, яка на другому, але нині на третьому поверсі розташовані три квартири. Вхід до квартири на першому поверсі під’їзду відсутній, а вхід до квартири влаштований у подвір’ї.

При всієї помірності декоративного оздоблення будинок є достатньо оригінальним, центральна вісь добре оздоблена, а скульптури додають шляхетності будинку. Двері квартири колишнього власнику будинку є унікальними.

Ініціали “ИС” розшифровуються, як Іван Сімін.

Вид, який відкривається з боку сходової клітки.

Через декілька років було зведено дворовий флігель, який майже перекрив вікна сходової клітки.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s