Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок В.Ш. Розенвальда (1893 р. Вірог. перебуд. 1902 р.)

Posted by Antique на вівторок, 15 Січень 2013 р. (23:07)

Будинок Вольдемара Шльомовича Розенвальда, арх. В.М. Берг вірогідно за участю Г.Ц. Отона, 1893 р. Вірогідно перебуд. арх. М.І. Сталь, 1902 р., Мала Арнаутська вул., 112
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17868938/uk
Стиль: еклектика.
Статус:
Атрибутація будинку виконана автором блогу.

Наприкінці Малої Арнаутської вулиці були розташовані квартали не дуже заможних домовласників, і таким чином забудова складається з двоповерхових будинків, однак іноді все ж будували нові будинки і однією з таких споруд є будинок Аольдемара Розенвальда. Проект був складений не дуже нині відомим інженером В.М. Бергом, який за даними довідника В.А. Пилявського спорудив по меншій мірі три споруди. Авторство будинку Вказаний за В.А. Пилявським, який по невідомим причинам вказав інші адреси будинку Розенвальд, а будинок під №112 атрибутував як будинок Семенової (арх. Г.Ц. Оттон, 1893 р.). Дивним чином збігається рік побудови будинку і таким чином не виключено, що і Оттон і Берг спільно працювали над цим будинком. Будинок ж Семенової у довідниках “Вся Одеса” відсутній. Також за даними В.А. Пилявського 1902 році будинок був перебудований архітектором М.І. Сталем. Дана інформація не дозволяє бути впевненим щодо авторства головного фасаду, який міг бути переробленим М.І. Сталем. Будинок Г-подібний і має три поверхи, але розташований на не дуже широкій ділянці (менше стандартного розміру), що обумовило влаштування тільки центрального ризаліту, замість звичайних трьох. Ризаліту наданий значний акцент, майже весь декор зосереджений саме у ньому. Відсутність бічних ризалітів компенсують достатньо об’ємні рустовані лопатки, які також підкреслені великим карнизом. Перший поверх будинку рустований лінійчатим рустом, два верхніх поверхи відокремлені від першого тягою. Ризаліт вкритий пласким ренесансним рустом. Родзинкою будинку є композиція двох центральних вікон другого поверху, які уявляюь собою своєрідний портал з пілястрами та лучковим фронтоном. У тімпані фронтону влаштована ліпна композиція з лаврових гілок та картушем. Під порталом влаштований не дуже помітний ліпний фриз.

На подвір’ї до головного будинку прибудовано два довгих флігя. Правий – двоповерховий, вірогідно його бцло споруджено на початку ХХ ст., про що свідчить єдина автентична балкона огорожа, що збереглась до нашого часу. Огорожа даного дизайну також використовувалась у будинку Л.С. Гордон (арх. А.І. Гольцвурм, 1912 р.) та будинку Я. Койфман на Рішельєвській вул., 57 (інж. М.М. Коган, 1913 р.).

Лівий флігель є триповерховим, його ближча до головного будинку частина має підвищення, не виключено, що більш високий об’єм є бічним флігелем головного будинку, яку було пофарбовано у іншій колір. Також можливо що первісно флігель мав деяке оздоблення, під тиньком начебто проглядають силуети фільонок. У дальній частині флігеля збереглися лізени. Між флігелем та головним будинком розташовані у гаманці чорні сходи, які обслуговують квартири головного будинку та флігеля.

Будинок уявляє собою зразок фонової забудови, який обмеженими засобами майстерно було наданий приємний вигляд.

Будинок влітку.

Правий дворовий флігель.

Правий дворовий флігель.

Правий дворовий флігель.

Правий дворовий флігель, огорожа балкону. Стиль: модерн.

Правий дворовий флігель, огорожа балкону. Стиль: модерн.

Лівий дворовий флігель.

Лівий дворовий флігель.

Лівий дворовий флігель.

Лівий дворовий флігель.

Вид з сусідньої ділянки на брандмауер лівого флігеля.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s