Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Будинок В. Ш. Розенвальда (1899 р.), Флігелі (ХІХ ст., 1902 р.)

Posted by Antique на Вівторок, 15 Січня 2013 р. (23:07)

Будинок Вольдемара Шльомовича Розенвальда, арх. В.М. Берг, 1899 р. Надбудова третього поверху флігеля та заміна його фасадної стіни та будівництво двоповерхового флігеля, інж. М. І. Сталь, 1902 р., Мала Арнаутська вул., 112
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17868938/uk
Стиль: еклектика.

Наприкінці Малої Арнаутської вулиці були розташовані квартали не дуже заможних домовласників, і таким чином забудова складається з двоповерхових будинків, однак іноді все ж будували нові будинки і однією з таких споруд є будинок Вольдемара Розенвальда. Проект був складений не дуже нині відомим інженером В.М. Бергом, який споруджував переважно не дуже коштовні і значні споруди. Будинок Г-подібний і має три поверхи, але розташований на не дуже широкій ділянці (менше стандартного розміру), що обумовило влаштування тільки центрального ризаліту, замість звичайних трьох. Ризаліту наданий значний акцент, майже весь декор зосереджений саме у ньому. Відсутність бічних ризалітів компенсують достатньо об’ємні рустовані лопатки, які також підкреслені великим карнизом. Перший поверх будинку рустований лінійчатим рустом, два верхніх поверхи відокремлені від першого тягою. Ризаліт вкритий пласким ренесансним рустом. Родзинкою будинку є композиція двох центральних вікон другого поверху, які уявляють собою своєрідний портал з пілястрами та лучковим фронтоном. У тімпані фронтону влаштована ліпна композиція з лаврових гілок та картушем. Під порталом влаштований не дуже помітний ліпний фриз.

На подвір’ї апритул до головного будинку розташовно два довгих флігеляя. Правий – двоповерховий, який було споруджено за проектом М. І. Сталя. Даний флігель має огорожу балкону, що була притаманна 1910-м рокам і можливо встановлена саме тоді. Огорожа даного дизайну також використовувалась у будинку Л.С. Гордон (арх. А.І. Гольцвурм, 1912 р.) та будинку Я. Койфман на Рішельєвській вул., 57 (інж. М.М. Коган, 1913 р.).

Лівий флігель первісно був двоповерховим, але за проектом М. І. Сталя його було надбудовано із заміною фасадної стіни. Ближча до головного будинку частина флігеля має підвищення, не виключено, що більш високий об’єм є бічним флігелем головного будинку, яку було пофарбовано у іншій колір. Також можливо що первісно флігель мав деяке оздоблення, під тиньком начебто проглядають силуети фільонок. У дальній частині флігеля збереглися лізени. Між флігелем та головним будинком розташовані у гаманці чорні сходи, які обслуговують квартири головного будинку та флігеля.

Будинок уявляє собою зразок фонової забудови, який обмеженими засобами майстерно було наданий приємний вигляд.

Будинок влітку.

Правий дворовий флігель.

Правий дворовий флігель.

Правий дворовий флігель.

Правий дворовий флігель, огорожа балкону. Стиль: модерн.

Правий дворовий флігель, огорожа балкону. Стиль: модерн.

Лівий дворовий флігель.

Лівий дворовий флігель.

Лівий дворовий флігель.

Лівий дворовий флігель.

Вид з сусідньої ділянки на брандмауер лівого флігеля.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s