Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Флігелі Ш.–Б. Сапіра (1901 р.)

Posted by Antique на Неділя, 13 Січня 2013 р. (00:03)

Флігелі Шолом-Берко Сапіра, отримання планів: Г. Розенфельд, нагляд: А. В. Юргевич, 1901 р., Базарна вул., 50
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17310963/uk
Стиль: історизм.


Відомі власники:

  • кін ХІХ ст. – до революції – Шолом-Берко Сапір (1910 – орендує Марголін Вольф)

На ділянці Сапіра розташовані дві споруди, які відносяться до різних будівельних епох. Головний будинок має лише два поверхи і ймовірно має давнє походження.

На подвір’ї будинку у 1901 році , замість попередньої забудови було здійснено будівництво трьох триповерхових флігеля, які утворюють літеру “П”. Зовнішній вигляд фасадів майже аналогічний дворовим фасадам сусіднього будинку, з Вершховського, головний фасад якого майже ідентичний прибутковому будинку Аграфени Миколаївни Верховської на Троїцькій вулиці, 5 (арх. А. Б. Мінкус, 1899 р.).

Люнет брами головного будинку відповідає часу спорудження флігеля і має високий художній рівень. Один з балконів флігелю відрізняється від інших – його огорожа виконана у стилі модерну, таким чином дуже вірогідно, що після спорудження флігелю відбулася ще одна реконструкція, у рамках якої було замінено огорожу одного з балконів, хоча попередній огорожі не могло бути більше ніж 5-10 років. Можна припустити, що даний балкон був виконаний не дуже якісно і виникла потреба у його відновлені, а власник під час робіт побажав встановити огорожу у більш сучасному стилі.

Дворовий флігель було побудовано з можливістю добудови нового головного будинку, для чого у торцях флігелю були залишені камені, що виступають, але спорудження нового будинку так і не було здійснено. У флігелі влаштовано три парадні під’їздів, по під’їзду на кожне бічне крило та ще один під’їзд у задньому крилі. У частині бічних крил розташовані житлові підвальні приміщення, які можливо призначалися для прислуги. У двоповерхового будинку розташовані службові сходові клітки з гарними різними дверми та вітражами у вікнах. Бічні крила оздоблені аналогічно крилам сусіднього будинку Вершховського – з вхідними порталами, люкарнами та арковими вітражними вікнами сходових кліток.
Фасад заднього крила виконаний не менш виразно,  у центрі розташований дуже неглибокий ризаліт з вхідним порталом з трикутним портиком, однак ризаліт відрізняється зовнішнім виглядом від бічних, тому що вікна сходової клітки виходять у бік протилежної ділянки. Вище порталу на 2-3 поверхах по краям ризаліту розташовані лізени, над вікном другого поверху влаштований лучковий фронтон, а над вікном третього поверху відносно великі віяльні замки. Деякі інші вікна прикрашені меншими віяльними замками або одиничними замковими каменями. Дах будинку прикрашає прямокутний фронтон, якій більше відноситься до доби модерну, ніж до еклектики.

Деякий час у будинку мешкав Ісаак Маркович Краснер, власник будинку на Олександрівському пр., 27 та співвласник торгового дому “Брати Краснер”.

Житловий флігель Сапіра дає відповідь на запитання, яким було би заднє крило будинку Й. Д. Вершховського, якщо би воно існувало. Збереження головного будинку можна пояснити тим, що головний будинок був більш коштовним у зв’язку з необхідністю оздоблення, а спорудження лише дворових крил дозволяло відкласти спорудження головного будинку на невизначений термін, і при той же місткості, що і будинок Вершховського будинок Сапіра був дешевшим.

Вид на дворовий фасад у бік головного будинку.

Праве крило флігелю.

Вірогідно вхід до підвалу.

Виступаючі камені залишені для майбутньої прибудови нового головного будинку.

Ліве крило флігелю.


.jpg” />

Балкон у стилі модерну. Вірогідно встановлений пізніше спорудження флігеля.

Виступаючі камені залишені для майбутньої прибудови нового головного будинку.

Люнет брами головного будинку.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s