Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Стрий. Прибутковий будинок на вул. Ярослава Стецька, 5 (поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Неділя, 6 Січня 2013 р. (17:11)

Прибутковий будинок, поч. ХХ ст., Ярослава Стецька вул., 5
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/25723014/uk
Стиль: модернізована еклектика (сецесія).
Статус: пам’ятник архітектури місцевого значення, охоронний номер: 1982–М

У самому центрі міста у колишніх межах міських укріплень на ділянці навпроти Українського народного дому на початку ХХ ст. було побудовано два прибуткових будинки, які у такому невеликому місті, як Стрий були для свого часу достатньо значними. Багатоповерхова забудова на початку ХХ ст. виникала у більшості випадків на вільних ділянках на півдні міста, але певна частина споруд зводилась і у старому місці. Згадана ділянка має незначні розміри і розташована між вулицею Незалежності та Вулицею Ярослава Стецька у червоних ліній яких було побудовано обидва будинки. Вулиці мають різну привабливість: навпроти ділянки на вулиці Незалежності розташований вишуканий Народний дім (арх. І. Левинський, 1898 р.), а навпроти ділянки по вулиці Ярослава Стецька розташований бічний фасад міської гімназії. Таким чином відповідно більшої привабливості вулиці Незалежності з даного боку ділянки було зведено добре декорований триповерховий прибутковий будинок, а з боку вулиці Ярослава Стецька був побудований ледь декорований двоповерховий будинок. Будинки відрізняються за інтенсивністю, але й за стилем оздоблення, двоповерховий будинок виконано у стилі модернізованого німецького ренесансу, а триповерховий будинок було декоровано у стилі віденського сецесіону (сецесії). У конструктивному ж плані будинки дуже подібні.

Двоповерховий будинок .що виходить у бік вулиця Ярослава Стецька має легке фактурне оздоблення, умовні фактурні лопатки та ледь помітні доричні пілястри, які облямують широкі вікна у бічних частинах будинку. Під дахом пролягає фриз, який розривається у центральній частині будинку фронтоном у стилізації під німецький ренесанс. У фронтоні розташований мезонін з невеликим квадратним вікном. Над вікном розташований лучковий сандрік також притаманний архітектурі Німеччини. У самій верхній частині фронтону розміщено зображення сонця, що виконано з металу. Вся центральна частина фасаду під фронтоном не вкрита фактурою. У центрі другого поверху розташований балкон з огорожею у стилі модерну, але вона є менш витонченою, ніж у будинку на вул. Незалежності. Аналогічно будинку на зворотньому боці ділянки у будинку на Ярослава Стецька сходова клітка влаштована у задній центральний частині будинку, а вхід до неї розташований з боку вулиці. У під’їзді встановлена огорожа у стилі еклектики, візерунок якої відрізняється від візерунку огорожі триповерховому будинку на зворотньому боці ділянки. Сходова клітка дозволяє потрапити до квартири, що розташована у мезоніні.

Креслення будинку було зроблено впевненою рукою, можна припустити що проект виконував не місцевий архітектор, а, наприклад, зі Львова де існує цілий ряд подібних будинків. Автору споруди не  були чужими раціональні тенденції у архітектурі, які він, оминаючи стиль модерну, майстерно втілив стосовно ретроспективної течії.

Вид на торці будинків на вулиці Незалежності, 6 (на задньому плані), та на вулиці Ярослава Стецька, 5 (у правій частині кадру)

Вид верхньої частини будинку з подвір’я.

Огорожа дворового балкону та вид на частину зворотнього фасаду будинку по вул. Ярослава Стецька, 5

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s