Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Стрий. Прибутковий будинок на вул. Незалежності, 6 (поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на Неділя, 6 Січня 2013 р. (16:42)

Прибутковий будинок , поч. ХХ ст., Незалежності вул., 6
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/25520942/uk
Стиль: віденський модерн (сецесія).
Статус: пам’ятник архітектури місцевого значення, охоронний номер: 1187–М

У самому центрі міста у колишніх межах міських укріплень на ділянці навпроти Українського народного дому на початку ХХ ст. було побудовано два прибуткових будинки, які у такому невеликому місті, як Стрий були для свого часу достатньо значними. Багатоповерхова забудова на початку ХХ ст. виникала у більшості випадків на вільних ділянках на півдні міста, але певна частина споруд зводилась і у старому місці. Згадана ділянка має незначні розміри і розташована між вулицею Незалежності та Вулицею Ярослава Стецька у червоних ліній яких було побудовано обидва будинки. Вулиці мають різну привабливість: навпроти ділянки на вулиці Незалежності розташований вишуканий Народний дім (арх. І. Левинський, 1898 р.), а навпроти ділянки по вулиці Ярослава Стецька розташований бічний фасад міської гімназії. Таким чином відповідно більшої привабливості вулиці Незалежності з даного боку ділянки було зведено добре декорований триповерховий прибутковий будинок, а з боку вулиці Ярослава Стецька був побудований ледь декорований двоповерховий будинок. Будинки відрізняються за інтенсивністю, але й за стилем оздоблення, двоповерховий будинок виконано у стилі модернізованого німецького ренесансу, а триповерховий будинок було декоровано у стилі віденського сецесіону (сецесії). У конструктивному ж плані будинки дуже подібні.

Триповерховий будинок є настільки ж яскравим представником сецесії наскільки й типовим – групи закруглених профілів, фриз з барельєфом рослинної тематики, жіночі маскарони у фронтонах ,та й самі фронтони поширеного у початковій фазі сецесії напівкруглого типу с пілонами по бокам. Балкони мають майстерно виконані огорожі у вигляді сплетених стебел рослин та витягнуті пластичні консолі. Будинок симетричний, з трьома ризалітами, бічні ризаліти вінчаються фронтонами, а середній історизуючим щипцем, який асоціюється з романським стилем або готикою. Вікна у бічних ризалітах мають широкі віконні отвори.
Вхід у будинок вирішений у вигляді порталу, сходова клітка розміщена у заднього фасаду будинку, сходові майданчики вкриті метлахськими кахлями. На відміну від металевих сецесійних огорож балконів огорожа сходів виконана у стилі еклектики, що можливо пояснюється тим, що складні огорожі балконів вірогідно були виготовлені у іншому місті, тоді, як огорожа сходів були виготовлені місцевими майстрами. З проміжних сходових майданчиків можна потрапити на балкони, що виходять у бік подвір’я.

Зріле використання методів сецесії говорить про те, що архітектор мав достатньо великий досвід проектування споруд, зокрема у стилі сецесії. Подібне оздоблення будинків було поширено у Львові, що може свідчити про те, що проект будинків виконував львівський архітектор, майстерний рівень виконання огорож дозволяє припустити, що вони були виготовлені у  місті з добре розвинутою промисловістю. Будинок на вулиці. Незалежності, 6 спільно з Касою хворих уявляє собою гарний приклад декоративної течії модерну у місті.

Вид на торці будинків на вулиці Незалежності, 6 (на задньому плані), та на вулиці Ярослава Стецька, 5 (у правій частині кадру)

Фрагмент дворового фасаду.

Вид на частину зворотнього фасаду будинку по вул. Ярослава Стецька, 5 та огорожу одного з дворових балконів будинку по вул. Незалежності, 6.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s