Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий багатоквартирний будинок на Комітетській вул., 8/10 (1865 р., Рек. 1926-1927 рр.)

Posted by Antique на Неділя, 6 Січня 2013 р. (14:23)

Млин Шев. Срулевича Букштана, 1865 р. Реконструкція у житловий багатоквартирний будинок, арх. М.І. Лінецький, Я.С. Гольденберг, Л.О. Любельський, інж. К. Гельман, 1926-1927 рр., Комітетська вул., 8/10

Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22681690/uk
Стиль: функціоналізм.

У 1865 році на Комітетській вул., 8 на замовлення купця І-ї гільдії Шевеля Срулевича Букштана був споруджений млин. Він був обладнаний паровою машиною потужністю у 60 к.с. і мав 9 вальців. Під час Жовтневої революції млин згорів. У 1920-х роках цю споруду, яка мала типову для млинів конструкцію у формі багатоповерхової прямокутної будівлі, вирішили перебудувати у житловий будинок.

Проект реконструкції був виконаний відомим одеським архітектором М.І. ЛІнецьким спільно з учнем архітектора Л.М. Чернігова – Я.С. Гольденбергом, а також архітектором Л.О. Любельським. Це був останній відомий проект архітектора Лінецького.

У 1920-х роках найбільш масово на Молдованці забудовувались квартали по обом бокам Комітетської вулиці, де вірогідно не існувало значних будівель. Першим у 1925-му році у Банному провулку був побудований житловий будинок Шкіртресту або Взуттєвої фабрики (арх. А.Б. Мінкус). За даними Олександра Сандлера (протоколи житлово-будівельної комісії) у 1926 році на Комітетській вул. 8-10 було реконструйовано млин у  чотириповерховий будинок на 24 квартири. Вірогідно будинок отримав новий фасад, який було вирішено у суміші раціонального модерну та функціоналізму. У лівому торцевому фасаді збереглися закладені аркові отвори автентичного вікна млину.

Відлуння модерну у міжвоєнній період Одеської архітектури були достатньо відчутними, особливо на Молдованці. Такі будинки можна віднести до ретроспективної течії архітектури, яка у Радянському союзі до заборони конструктивізму мала не дуже велике поширення. Ретроспективна архітектура, на відміну від радикальних тез конструктивізму не заперечувала попередні методи оздоблення, однак разом з тим використовувала сучасні здобутки архітектури, у тому числі і авангардної. Таким чином новий фасад будинку на Комітетській вулиці уявляє собою результат еволюційного розвитку архітектури Одеси.

Будівля розрахована на 24 квартири, має функціональне компонування, у плані будинок має прямокутну форму, а на задній фасад виходять стрічкуваті вікна сходових кліток. Передній фасад оздоблений у стилі раціонального модерну, який був виявлений на межі умовності, тобто за допомогою рельєфних поверхонь, фільонок та профілів. Найбільш виразним елементом є облямування профілем вікон першого поверху, яке присутнє на деяких будівлях 1910-х років, зокрема у М.І. Лінецького у проекті ремісничого училища Менделевича (1911 р.) та лікувальному корпусі морських ванн доктора Трігера (1914 р.). Перед головним фасадом облаштований палісадник з металевою огорожею на капітальному цоколі.

На задній фасад, як то було згадано, виходять неглибокі ризаліти двох сходових кліток із стрічкуватими вікнами, які у дуже рідких випадках застосовувались з кінця ХІХ ст., але у міжвоєнну добу використовувались скрізь і лише у ІІ-й половині 1930-х їх популярність знизилась через вимоги підсилення декоративного вигляду будівель керівництва СРСР.

Входи у під’їзди прикрашені порталами у стилі раціонального модерну, які у ті роки також використовувались архітектором А.Б. Мінкусом у проектах підприємств Шкіртресту та проекті однієї з лабораторій Селекційно-генетичного інституту. Сходи безстильові, вони виконані з ряду вертикальних поперечин, такі сході встановлювались у більшості будинків Одеси міжвоєнного періоду, а стрічкуваті конструктивістські (функционалістичні) сходи використовувались лише у окремих спорудах.

Наступного року було споруджено П-подібний триповерховий чотирьохсекційний житловий будинок на 42 квартири, який розташований поряд з даним будинком. За даними В.І. Тимофієнко проект виконав архітектор Л.О. Любельський, але цілком вірогідно, що у складанні проекту також приймали участь Лінецький, Гольденберг і Гельман. Можливо що у той же період було споруджено невеликий двоповерховий будинок садибної архітектури, які вірогідно призначався для обслуговування жителів цих двох будинків.

У планах було і спорудження триповерхового будинку на 12 квартир, що повинний був виходити на Комітетську вулицю і можливо перебудований будинок ліворуч і є згаданою спорудою.

Реконструйований млин уявляє собою один із зразків радянської ретроспективної архітектури, яка у означені роки розвивалась у відносно вільному русі. Цікавим є і оздоблення фасаду у стилі раціонального модерну, прийоми якого використовувались у ряді одеських будівель міжвоєнних років, але на відміну від будинку на Комітетській вулиці, у багатьох випадках означені прийоми не утворювали чіткої системи.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s