Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Особняк Є. Штемпель (поч. 1900-х рр.)

Posted by Antique на Середа, 2 Січня 2013 р. (22:09)

Особняк Є. Штемпель, арх. вірогідно М.І. Лінецький, поч. 1900-х рр., Маразліївська вул., 8
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/15946717/uk
Стиль: ранній орнаментальний модерн.
Статус: пам’ятник архітектури та історії місцевого значення, охоронний номер 732-Од (Наказ МКТ від 20.06.2008 № 728/0/16-08)
Атрибутація будинку виконана автором блогу.

Відомі власники ділянки:

  • 1970-і – Попов
  • 1980-і – Мейендорф
  • 1898 – 1901 рр. – К. Скачков
  • 1901 р. – 1905-1906 рр. – Є. Штемпель
  • 1906-1907 – 1907-1908 – А.М. Штемпель
  • 1908-1909 – вірогідно до Жовтневої революції – Яків Вольфович Блюмберг

До початку ХІХ ст. територія нинішньої ділянки №8 була частиною однієї з великих ділянок, що існували тоді на Маразліївської. Вірогідно це була частина першої ділянки, про власників якої відомо завдяки публікації краєзнавця Олега Губаря (див джерела). Фотографи Дмитро Шаматажі та Олександр Левицький звернули увагу на те, що на знімку ХІХ сторіччя на місці нинішнього будинку на ділянці №8 існував одноповерховий будинок, однак на фото важко розпізнати, будинок це або лише стіна. Дещо пізніше ділянки на Маразліївській були розпродані по частинам, і відповідно наприкінці ХІХ ст. дана ділянка була розподілена, а нинішній №8 був частиною ділянки П. Маврокордато. У 1901 році від ділянки Маврокордато була відокремлена половина, яка була продана Є. Штемпелю. Вірогідно саме у цей період для Є. Штемпеля був побудований особняк з прибутковими флігелями. Не виключено, що згаданий одноповерховий будинок було не розібрано, а перебудовано.

Автором споруди вірогідно був Мойсей Ісакович Лінецький, який на початку ХХ ст. часто застосовував сандріки з необарочним декором, що об’єднували два вікна. Також за проектами М.І. Лінецького було споруджено чотири будинки у кварталі у тому числі будинок Фон-Бессєра (1902-1903 рр.), який відноситься до тих же самих років побудови . Судячи по тому, що у головному фасаді будинку влаштований лише один балкон та враховуючи незначні розміри споруди можна зробити висновок, що будинок був особняком. На даху будинку розташований циліндричний мезонін, що нагадує вежу. Будинок має також крила, які утворюють замкнене подвір’я. У крилах будинку вірогідно були розташовані квартири для здачі у найми. У задньому флігелі влаштований ще один під’їзд у будинок. На відміну від головного фасаду прикраси на дворових фасадах відсутні, лише вікна облямовані простою лиштвою.

На головному фасаду у віконних простінках влаштовані рустовані лізени, ліпний декор у стилі модерну зосереджений у фільонках під вікнами другого поверху, також верхню частину вікон другого поверху облямовує квіткова модернова ліпнина. Разом з тим присутній і декор доби еклектики, окрім згаданих прямих сандриків крайніх вікон, ретроспективний декор присутній у вигляді сандріку центрального вікна другого поверху, листами аканта у деяких простінках на рівні першого поверху, ренесансні віяльні сандріки посеред модернового облямування над деякими вікнами другого поверху. Арка проїзду оздоблена суцільно у ретроспективному стилі – стіни арки прикрашають пілястри коринфського ордеру, вхідні двері відповідають мистецтву доби еклектики.

Сходова клітка у головному крилі оздоблена у еклектичному стилі, що не є несподіваним, адже у одеських будинках раннього модерну ще використовується традиційне оздоблення. Огорожа сходів відноситься до достатньо складних та коштовних моделей. З первісного оздоблення також збереглася висока падуга стелі, фрагмент якої було знищено сучасними варварами при влаштуванні отвору входу до горища. У 1914 році під час ремонту під фарбою були знайдені стінні розписи, які були виконані у стилю модерну (фотоданні Дмитра Шаматажі).

Між 1905-1909 роками згідно довіднику “Вся Одесса” на 1907 р. власником став А.М. Штемпель, який міг бути тим же самим Є. Штемпелем, що вказувався і раніше (можливо прізвище було вказане з помилкою) або родичем попереднього власнику. Вже у 1909-му році будинком володіє Я.В. Блюмберг, у якості власника він вказаний у переліку пам’яток місцевого значення, але навряд чи даний будинок було зведено пізніше 1904-го року, а у 1909-му році даний будинок вже виглядав достатньо ретроспективно.

Між 1908 та 1909 роками власником ділянки стає Яків Вольфович Блюмберг, який вірогідно був сином мануфактурного купця Вольфа Лейбовича Блюмберга. Адреса мешкання обох Блюмбергів вказуєтьсґ у довідниках по ділянкам В.Л. Блюмберга на Троїцькій вул., 59-61. Не виключено, що Яків Блюмберг працював у конторі батька, але жив все ж таки у особняку на Маразліївській вулиці.

Завдяки тому, що у будинку жив та працював вчений-геоботанік і ґрунтознавець Г.І. Танфільєв будинок занесений не тільки до пам’ятників архітектури, але й історії. Даний особняк уявляє собою приклад перехідної споруди доби модерну, у якій відчувається сильний вплив доби еклектики, але характерні елементи квіткового декору та закруглені формам мезоніну свідчать про те, що архітектор намагався застосувати новий стиль як для декоративного оздоблення, так і для просторового вирішення.

Фрагмент листівки: Праворуч: ділянка П. Маврокордато. вліво від багатоповерхового будинку знаходиться нинішня ділянка №8, на місці сучасного будинку на знімку розташована стіна або одноповерхова споруда. Джерело: Odessastory.

Двері під’їзду.

Задній фасад головного крила.

Фасад заднього крила.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s