Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок Я. Ш. Шпарца на Ніжинській вул., 51 (поч. 1900-х рр.)

Posted by Antique на Понеділок, 31 Грудня 2012 р. (15:33)

Прибутковий будинок Янкеля Шмулевича Шпарца, арх. М.І. Лінецький, поч. 1900-х рр., Ніжинська вул., 51
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/17792471/uk
Стиль: еклектика.
Статус: пам’ятник архітектури місцевого значення Охоронний номер: 290-Од (Наказ МКТ  №728/0/16-08 Від 20.06.08 р.)
Атрибутація будинку виконана автором блогу.

Вірогідно на початку ХХ ст. було споруджено будинок купця ІІ-ої гільдії Янкеля Шмулевича Шапрца, головний фасад якого було декоровано у дусі інших проектів М.І. Лінецького: будинків М.Г. Короне (1900 р.), М.І. Амбелікопуло (1901 р.), особняку родини Леонарді (поч. ХХ ст.), деякі елементи декору були також застосовані у оздобленні будинку Стурмака (1901 р.). Як і у особняку родини Леонарді по краям будинку влаштовані ледь помітні ризаліти з більш масивним декором, ніж у центральній частині будинку, сандріки  вікон у ризаліті подібні тим ,що застосовані у будинку Стурмака, а оздоблення вікон другого поверху майже ідентично оздобленню вікон будинку Амбелікопуло. Подібно будинку Короне арка проїзду влаштована у правому ризаліті, у лівому ризаліті утворена негликока ніша ідентичная арці проїзду формою і облямуванням. Будинок Шпарца має три поверхи з житловим підвалом, якій має вікна, що освітлюються за допомогою глибокого приямку. За планом будинок Г-подібний Не менш цікавий вигляд будинку і з боку подвір’я, де на задньому фасаді влаштований великий трапецоїдний ризаліт з широкими арковими вікнами на 102 поверхах у яких влаштовані рами із складним членуванням з деякими елементами у дусі італійського ренесансу. На фасаді обабіч ризаліту влаштовані більш вузьки ренесансні вікна.

Вікна третього поверху, як і усі вікна у бічному крилі мають звичайну формму та розмір, одна одно з вікон праворуч від ризаліту, хоча і має прямокутну форму, але є широким. Сходова клітка має центральне розташування, на неї виходять вікна з к, що освітлюють коридори квартир. Сходові майданчики оздоблені ліпниною, у деяких розташовані розетки, що аналогічні тим, що прикрашають вестибюль будинку М.І. Амбелікопуло. На стелі під ліхтарем освітлення розташований ліпний фриз у стилі класицизму. На останньому поверсі вірогідно розташована лише одна квартира і останній марш сходів закінчується дверьми. Квартири багато оздоблені ліпним декором. у десюдепортах розташовані скульптури. Однак не зважаючи на оригінальне оздоблення інтер’єрів огорожа сходів відноситься до базової моделі достатньо поширеного типу огорож. За головним будинком був побудований Р-подібний флігель, що утворює друге подвір’я. Флігель міг бути зведений спільно з головним будинком, або залишитись від попередньої споруди.

У північно-східному крилі флігеля влаштований тісний підїзд з металевими сходами, що виготовлені єврейським товариством “Труд” (укр. праця). Товариство розміщувалось у власному будинку на розі Базарної та Канатної вулиць, нині погано реконструйовану будівлю товариства “Труд” займає відділення Приморського району банку “Ощадбанк”.

Янкель Шпарц нетривалий час був власником будинку, між 1905 та 1907 роками будинок придбав Степан Лавр’ентьєвич Васильковський, який також був власником будинку на Малій Арнаутській вулиці, 53. У 1913-му році ділянку придбав Ісаак Абрамович Бугаєвський, який вірогідно був власником будинку до самої революції.

Прибутковий будинок Шпарца уявляє собою гарно декоровану споруду витончених пропорцій, яка не дуже сильно поступається таким елітним будинкам, як прибутковому будинку Короне, також будинок уявляється особливо цікавим завдяки скульптурному оздобленню у інтер’єрах квартир. Будинок Шпарца помилково визначений у переліку пам’яток архітектури, як будинок Ющенко, автором вказаний архітектор В.М Кабіольський, що не є достовірним. Будинок Ющенко розташований на сусідній ділянці праворуч, а В.М. Кабіольський спорудив зовсім інший будинок.

Задній фасад головного будинку.

Праве крило головного будинку.

Ідентична ліпна розетка є і у будинку М.І. Амбелікопуло.

Ліпний фриз на стіні під ліхтарем.

Ліхтар.

Одна з квартир будинку.

Перше подвір’я. Бічне крило флігелю.

Перше подвір’я. Південно-західне крило флігелю.

Дворовий проїзд у крилі флігеля. Вид з боку першого подвір’я.

Двері під’їзду південно-західного крила флігелю.

Друге подвір’я. Південно-західне крило флігелю.

Друге подвір’я. Північно-східне крило флігелю.

Двері під’їзду північно-східного крила флігелю.

Під’їзд північно-східного крила флігелю.

Сходи виготовлені єврейським ремісничим товариством “Труд”.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s