Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Прибутковий будинок І. Звонарева (1891 рр., поч. ХХ ст.)

Posted by Antique на П’ятниця, 28 Грудня 2012 р. (01:40)

Прибутковий будинок Івана Звонарева, поч. ХХ ст. Флігель для І. Звонарева, арх. М.К. Толвінський, 1891 р. Реконструкція, поч. ХХ ст., Новосельського вул., 67
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/16687780/uk
Стиль: еклектика.
Статус: пам’ятник архітектури та історії місцевого значення, охоронний номер: 547-Од (Наказ МКТ №728/0/16-08 Від 20.06.08 р)

У 1898 році дана ділянка мала номер 63б, а сусідня ділянка О. Крецера 65 мала номер 63а. Вочевидь обидві ділянки належали одному власнику, яким міг бути О. Крецер, на замовлення якого у 1890-му році було споруджено триповерховий будинок. До 1902 року на червоної лінії вулиці було розташовано лише одноповерховий будинок і таким чином под триповерховою спорудою міг матися на увазі будинок на нинішній ділянці №67 або флігель на ділянці №65. За даними довідників “Вся Одесса” 1899-1908 рр. з кінця ХІХ ст. ділянка належала Івану Звонареву, однак вже у довіднику 1910-го року у якості власника вказується К.І. Шварц. У довіднику “Вся Одесса” 1911 р. однак Звонарев згадується у якості управляючого будинком при власнику К.І. Шварці. Таке подробиці не є випадковими, вірогідно у довідники 1900-х років був вказаний не справжній власник будинку, а його управляючий. Враховуючи дану особливість автор статті вказує у якості першого власника будинку саме Костянтина Івановича Шварца.

Будинок Шварца виглядає достатньо примітно завдяки центральному ризаліту з напівкруглим балконом, та арковим отвору ніші зі скульптурами теламонів. Цікаво, що архітектор М.І. Лінецький, неодноразово застосував аналогічний прийом у будинку Ремісничої управи (1896 р.) та у будинку І.П. Булгака (1899 р.). Будинок виглядає монолітним, але за даними довіднику В.І. Тимофієнко на ділянці у 1891 році архітектором М.К. Толвінським було споруджено флігель.Таким чином можливо декілька віаріантів розвиитку подій, зокрема спорудження Толвінським всього будинку, або органчне включення флігеля до складу головного будинку. Також у довіднику В.І. Тимофієнко вказано, що у 1901 році інженер П.Д. Токарев спорудив будтинок на вул. Новосельського, 63, а у ті роки номер 63а мав сьогоднішній будинок №65, а 63б – №67. Можливо ці дані є помилкові і даний запис відноситься до будинку №51 (автор М.І. Лінецький, П.Д. Токарев, 1901 р.). Безумовно лише те, що даний будинок отримав свій нинішній вигляд на початку ХХ ст., про що свідчить чистота ліній та вузькі замкові камені вікон першого поверху. Слід зазначити, що такі замкові камені зустрічаються у будинку Р. Александрової (реконстр. інж. А.В. Юргевич, 1913 р.), а сусідній номер 65 судячи по оздобленню також був споруджений даним архітектором.

Поза аркою головний фасад вирішений достатньо просто, архітектор переніс деякі прийоми оздоблення, що притаманні цегляному стилю, зокрема віяльні сандрики вікон другого поверху нібито викладені з цегли та аграфи. Перший поверх вкритий не дуже частим лінійчастим рустом, вікна третього поверху прикрашає лиштва у стилі італійського ренесансу.
У плані будинок С-подібний, що обумовлено невеликою шириною ділянки (не вистачило місця для ще одного бічного крила), і таким чином подвір’я відкрито з боку правого будинку. Переднє і заднє крила вирішені у дзеркальному відтворенні, однак відрізняються за плануванням.

У будинку жив Георгій Георгійович Стренковський.

Завдяки тому що у будинку у 1891-1913 рр. проживав археолог, професор Олексій Андрійович Павловський (1856 – 1913), який працював у Новоросійському університеті (Нині ОНУ ім. Мечнікова) та Вищих жіночих курсах при університеті, а у 1920-1923 рр. у будинку жив диригент, педагог, композитор, ректор Одеської консерваторії, професор І.П. Аркадьєв (консерваторія розташована через один будинок) будинок Звонарева отримав статус пам’ятки історії.

Будинок К.І. Шварца уявляє собою дещо середнє між фоновою забудовою та будинками середньої коштовності. На тлі грубого фасаду розташоване достатньо виразна об’ємна конструкція зі скульптурними елементами.

Автор фото: Володимир Георгійович Нікітенко, 1970-і рр.

Дворовий фасад головного крила.

Фасад заднього крила.

Джерела:

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s