Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий будинок П.А. Манжелей (1901 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 24 Грудень 2012 р. (00:25)

Житловий будинок П.А. Манжелей, арх. М.І. Лінецький, 1901 р., Мечнікова вул., 42 / вул. 10 квітня
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22762030/uk
Стиль: еклектика

У 1899 р. Павло Антонович Манжелей придбав ділянку М. Девальдена між вулицями Мечнікова та 10 квітня за сучасною дресою вул. Мечнікова, 42. За проектом архітектора М.І. Лінецького уз боку ділянки, що виходить на вулицю 10 квітня було споруджено великий триповерховий будинок, який майже не мав оздоблень. Фасади будинку не тиньковані, але все ж таки були використані деякі не коштовні методи оздоблення, а саме локальне застосування цегли у облямуванні вікон та пояси з червоної цегли, яка на жаль у нинішні часи була зафарбована. Фасад у більшій мірі виконано з добре відшліфованого каменю – вапняку. Також на фасаді присутні карнизи та тяги, що вирізані з каменю. Будинок має Т-подібний план, під’їзд розташований у центральній частині будинку і освітлюється ліхтарем на даху. Т-подібна схема була однією з сами оптімальних схем планування того часу, але у Одесі майже не використовувалась з’за плотної забудови ділянки. У цьому ж випадку до будинку з боку подвір’я нічого не було прибудовано, що дозволило архітектору скористатись Т-подібною схемою.  Вхід до під’їзду влаштований з вулиці. У будинку не була влаштована арка проїзду, яка, ще до нового будівництва була розташована у старому одноповерховому будинку з боку вулиці Мечнікова.

Згідно довіднику Вся Одеса, 1912 видавництва “Одеські новини” у будинку також жила дружина підполковника Олександра Миколаївна Манжелей, яка могла бути дружиною самого П.А. Манжелея.

Будинок Манжелей не захоплює зовнішнім виглядом, це всього лише один з об’єктів фонової забудови, однак цей будинок є одним з найбільших та солідних споруд Молдаванки, так, наприклад на цьому відрізку вулиці 10 квітня подібні розміри і рівень комфорту також має будинок Р.В. Вассала, інші будинки уявляють собою переважно одноповерхові або двоповерхові споруди з галереями. Слід згадати і добротність виконання фасаду, який не зважаючи на відсутність тиньку не дуже зіпсувався від часу. На жаль пояски з червоної цегли, які персвісно сутєєво впливали на зовнішній вигляд будинку нині зафарбовані у зв’язку з чим будинок виглядає більш простим, ніж був первісно.

Advertisements

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s