Блог Antique про архітектуру України

Авторський блог Antique про українську архітектуру

Одеса. Житловий будинок П.А. Манжелей (1901 р.)

Posted by Antique на Понеділок, 24 Грудня 2012 р. (00:25)

Житловий будинок П.А. Манжелей, арх. А. Д. Тодоров, 1901 р., Мечнікова вул., 42 / вул. 10 квітня
Будинок на мапі: http://wikimapia.org/22762030/uk
Стиль: еклектика

У 1899 р. Павло Антонович Манжелей придбав ділянку М. Девальдена між вулицями Мечнікова та 10 квітня за сучасною дресою вул. Мечнікова, 42. За проектом архітектора Під наглядом і можливо за проектом епархіального архвтектооа А. Д. Тодорова з боку ділянки, що виходить на вулицю 10 квітня було споруджено великий триповерховий будинок, який майже не мав оздоблень. Фасади будинку не тиньковані, але все ж таки були використані деякі не коштовні методи оздоблення, а саме локальне застосування цегли у облямуванні вікон та пояси з червоної цегли, яка на жаль у нинішні часи була зафарбована. Фасад у більшій мірі виконано з добре відшліфованого каменю – вапняку. Також на фасаді присутні карнизи та тяги, що вирізані з каменю. Будинок має Т-подібний план, під’їзд розташований у центральній частині будинку і освітлюється ліхтарем на даху. Т-подібна схема була однією з сами оптімальних схем планування того часу, але у Одесі майже не використовувалась з’за плотної забудови ділянки. У цьому ж випадку до будинку з боку подвір’я нічого не було прибудовано, що дозволило архітектору скористатись Т-подібною схемою.  Вхід до під’їзду влаштований з вулиці. У будинку не була влаштована арка проїзду, яка, ще до нового будівництва була розташована у старому одноповерховому будинку з боку вулиці Мечнікова.

Згідно довіднику Вся Одеса, 1912 видавництва “Одеські новини” у будинку також жила дружина підполковника Олександра Миколаївна Манжелей, яка могла бути дружиною самого П. А. Манжелея.

Будинок Манжелей не захоплює зовнішнім виглядом, це всього лише один з об’єктів фонової забудови і його лаконічно оздоблення цілком відповідає почерку А. Д. Тодорова, однак цей будинок є одним з найбільших та солідних споруд Молдаванки, так, наприклад на цьому відрізку вулиці 10 квітня подібні розміри і рівень комфорту також має будинок Р. В. Вассала, інші будинки уявляють собою переважно одноповерхові або двоповерхові споруди з галереями. Слід згадати і добротність виконання фасаду, який не зважаючи на відсутність тиньку не дуже зіпсувався від часу. На жаль пояски з червоної цегли, які персвісно сутєєво впливали на зовнішній вигляд будинку нині зафарбовані у зв’язку з чим будинок виглядає більш простим, ніж був первісно.

Якщо у вас є питання або ви бажаєте написати відгук, то, будь ласка. заповните форму:

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s